Oficjalny plakat promujący film "Zimna Wojna" zdecydowanie ma tę moc | Blaber
Kultura

Oficjalny plakat promujący film „Zimna Wojna” zdecydowanie ma tę moc

Mniej więcej w połowie kwietnia cieszyliśmy się wspólnie z faktu, że film “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego zakwalifikował się do głównego konkursu festiwalu w Cannes. Dzisiaj wiemy, że produkcja ma olbrzymią szansę na zdobycie głównej nagrody przeglądu. Znamy też datę polskiej premiery filmu oraz wiemy, jak wygląda plakat, który ma go promować.

Odbiór w Cannes

O tym, że produkcja laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego, ma spore szansę na główny laur festiwalu w Cannes, mówi się od samego początku. Przypuszczenia potwierdziły reakcje publiczności oraz krytyków z całego świata, które można było odnotować po pokazie filmu. Zaraz po jego projekcji, obecny na sali kinowej reżyser oraz aktorzy, którzy zagrali w nim główną rolę, otrzymali trwające kilkanaście minut owacje na stojąco.

https://twitter.com/BFI/status/994698759522091009

Twórcom gratulowała wzruszona Julianne Moore oraz przejęty Benicio del Toro. W sieci pojawiło się bardzo dużo doskonałych recenzji zarówno filmu, jak i gry aktorskiej Joanny Kulig oraz Tomasza Kota. Jeden z dziennikarzy The Economist stwierdził nawet, że gdyby Kot urodził się w Wielkiej Brytanii, z pewnością już dawno dostałby rolę Jamesa Bonda (prawda!).

Foto: PAP

Czy film Pawlikowskiego rzeczywiście zostanie doceniony przez jury konkursu i – jako trzeci film w historii festiwalu – zdobędzie Złotą Palmę, dowiemy się już 19 maja. Wcześniej wyróżnienie to otrzymał “Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) i “Pianista” (2002).

Teraz Polska!

Tymczasem w sieci opublikowano oficjalny polski plakat promujący “Zimną Wojnę”. Premiera filmu w naszym kraju zapowiedziana jest na 8 czerwca – to już zupełnie niedługo!

Przypomnijmy! Akcja filmu “Zimna Wojna” rozgrywa się w Polsce, w latach 50. i 60. XX wieku. To czarno-biała historia dwojga ludzi, których łączy trudna, ale i niezniszczalna miłość. Za jej reżyserię odpowiada Paweł Pawlikowski, który jest jednocześnie współautorem scenariusza produkcji – ten, napisany został wspólnie z nieżyjącym już, Januszem Głowackim i we współpracy z Piotrem Borkowskim. Niezwykle klimatyczna scenografia filmu, to zasługa duetu Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

Oprócz Joanny Kulig i Tomasza Kota na ekranie pojawi się inna para znakomitych polskich aktorów: Agata Kulesza i Borys Szyc. Mocnym punktem produkcji jest też jej ścieżka dźwiękowa, która łączy w sobie muzykę ludową, jazz i piosenki, które można było usłyszeć w paryskich barach w ostatnim stuleciu. Przyznacie, że wszystko to brzmi (!) wręcz magicznie…

A teraz aż do 19 maja trzymajmy kciuki za zwycięstwo filmu na festiwalu w Cannes! I czekamy na polską premierę.