Filmowy Dustin cierpi na rzadką, genetyczną chorobę | Blaber
Popularne

Filmowy Dustin cierpi na rzadką, genetyczną chorobę

Dustin Henderson, to jeden z tych bohaterów serialu The Stranger Things, którzy bardzo szybko kradną nasze serca. Uwagę zwraca nie tylko jego pocieszne uosobienie, fakt, że sepleni, ale i dość charakterystyczny wygląd, który – jak to bywa wśród dzieciaków – jest obiektem drwin ze strony starszych kolegów ze szkoły.

W jednej z początkowych scen serialu, Dustin zostaje zaczepiony przez dokuczających mu uczniów, którzy śmieją się z jego braków w uzębieniu. Chłopak tłumaczy im, że jest chory na Cleidocranial Dysplasia (po polsku: Dysplazję Obojczykowo-Czaszkową). Jak się okazuje, jest to moment, w którym filmowa rzeczywistość, przeplata się z tą prawdziwą. Grający Dustina aktor, Gaten Matarazzo, naprawdę jest chory.

CCD (skrót od pełnej nazwy), to bardzo rzadka choroba genetyczna. Do jej objawów należą m.in. niski wzrost, nieprawidłowości związane z uzębieniem (zęby nadliczbowe, przetrwałe zęby mleczne i zatrzymanie zębów stałych), czy szeroki rozstaw oczodołów. W przypadku Gatena, CCD przyczyniło się do nieprawidłowego wzrostu zębów i kości – w przyszłości czeka go seria bardzo poważnych zabiegów dentystycznych. Konieczne będzie usunięcie mleczaków, które nadal zalegają w jego jamie ustnej, i pomoc w wydostaniu się na zewnątrz zębom stałym.

Póki co, serialowy Dustin nosi małą protezkę, a udział w kultowym serialu traktuje jako idealną okazję do tego, by nagłośnić temat swojej choroby i pomóc ludziom cierpiącym na to samo schorzenie. Razem z fundacją CCD Smile, wspiera finansowo zabiegi i operacje tym, którzy – mimo dysplazji – chcą żyć normalnie i uśmiechać się z pełnym uzębieniem. Dla wielu, brak takiej możliwości, to prawdziwa blokada. Gaten Matarazzo spotyka się z chorymi i udziela im wsparcia, pokazując, że z CCD można żyć normalnie.  Trzeba przyznać, że świetny z niego gość!

Wiedzieliście, że urocze seplenienie i charakterystyczny wygląd Dustina, to kwestia jego choroby? 

Co Ty na to?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid