6 piosenek disco polo, które zna każdy | Blaber
Muzyka

6 piosenek disco polo, które zna każdy

najpopularniejsze piosenki disco polo

Chociaż możesz nie słuchać tego rodzaju muzyki, to z pewnością kojarzysz większość z tych melodii. „Dopadają Cię” na weselach czy karnawałowych imprezach, a potem bardzo długo nie chcą opuścić Twojej głowy. Na pewno wiesz o czym mówimy.. Oto najpopularniejsze piosenki disco polo!

6. Bayer Full – Majteczki w kropeczki 3

Zespół powstał w 1984 roku i jest jedną z najstarszych grup disco-polo w naszym kraju. Grupa ma na swoim koncie prawie 16 milionów sprzedanych płyt oraz tysiące koncertów – nie tylko w Polsce. Jednym z najbardziej znanych utworów zespołu Bayer Full jest piosenka „Majteczki w kropeczki”. W latach 90. nie obeszło się bez niej żadne wesele!

5. Top One – Biały Miś

Autor utworu do dziś pozostaje nieznany. Przyjęło się, że tekst do tej piosenki powstał w drugiej połowie XX wieku. Podobnie jak w przypadku flagowego numeru grupy Bayer Full, „Biały Miś” królował na parkietach polskich dyskotek na początku lat 90. Do wzrostu jego popularności przyczyniły się głównie zespoły disco-polo. Dwie ciekawostki! Po pierwsze, piosenka zarejestrowana jest w ZAIKS-ie – jako utwór ludowy. Po drugie, numer ten znajduje się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego!

4. Masters – Żono moja

Większość polskich wesel nie może obejść się bez tego hitu. Od momentu jego powstania, mnóstwo zespołów disco-polo zdecydowało się na „przygarnięcie go” do swojego repertuaru. Oczywiście w odpowiednio zmienionej wersji. Najbardziej popularną jest ta, nagrana przez grupę Masters. Teledysk do utworu „Żono moja” obejrzało już ponad 40 milionów widzów! A to jeszcze nie koniec.

3. Boys – Wolność

Utwór pojawił się na pierwszej kasecie zespołu Boys wydanej w 1992 roku. Tą piosenką grupa podbiła serca słuchaczy i bardzo szybko wskoczyła do czołówki polskiej muzyki disco. Chociaż historia zawarta w utworze jest przejmująca, mało kto wsłuchuje się w jej słowa. W latach 90. nikt nie wyobrażał sobie prywatki bez tego utworu – wracacie do niego czasem?

2. Akcent – Przez Twe Oczy Zielone

Jeden z najpopularniejszych utworów Zenona Martyniuka i jego grupy Akcent. Teledysk do piosenki ma już 74 miliony odsłon na YouTube. Jest to zdecydowanie największy hit disco-polo ostatnich lat. Świadczyć może o tym m.in. świętowanie polskiej reprezentacji piłki nożnej właśnie przy tym utworze czy wspólne wykonanie tego hitu przez  Marylę Rodowicz i Zenona Martyniuka podczas ostatniego Sylwestra… Kto z Was oglądał transmisję?

1. Boys – Szalona

Zdecydowanie najbardziej znana piosenka disco-polo! Zespół Boys zaprezentował ją po raz pierwszy w 1997 roku na płycie „OK”. Był to – i jest nadal! – najbardziej znany utwór z ich dziewiątego albumu. Słowa – które znają prawie wszyscy Polacy – napisał wokalista zespołu, Marcin Miller wraz z Januszem Konoplą.

Zobacz również: Jak dobrze znasz Zenona Martyniuka i zespoł Akcent?

A Ty, który z tych utworów lubisz najbardziej? Pochwal się! 

(źródło: youtube.com, reddit.com)

Co Ty na to?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid