Długa, bujna broda to nie wynik lenistwa czy roztargnienia – to ciężka praca i poświęcenie! Zarost drwala od lat jest trendy, a na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pielęgnują brodę i sprawiają, że wygląda jak milion dolców. O czym musi pamiętać brodacz i na jakie zakupy powinien się zdecydować?
Spis treści
Co każdy brodacz wiedzieć musi
Broda wymaga od nas tyle samo uwagi, co i włosy na głowie. A może i więcej! O elementarnych podstawach pielęgnacji zarostu czytamy u Łukasza Podlińskiego. Twórca jest autorem nagradzanego bloga – Podlinski.net. Już od 2012 roku doradza polskim mężczyznom, co wygląda na nich dobrze, jak powinni zadbać o swoje ciało i czemu jest to tak ważne. Edukacja wizerunkowa to jego misja.
Kosmetyki do brody. Poradnik dla Brodaczy – instrukcja obsługi i pielęgnacji brody
W jego instrukcji obsługi brody na pierwszym miejscu jest oczywiście mycie. Broda ma znacznie grubsze i twardsze włosy, dlatego nie wystarczy myć ją raz na kilka dni. Ponadto, jest znacznie bardziej narażona na zapachy czy zanieczyszczenia. Do mycia brody wybieramy szampon specjalnie do tego przeznaczony i nie ograniczamy się – możemy pielęgnować ją nawet 2 razy dziennie, a tylko wyjdzie nam to na korzyść.
Akcesorium, które przy długiej brodzie po prostu musicie mieć, to kartacz. Łukasz zachęca do nabycia go z 3 powodów. Szczotka do brody pozwoli Wam usunąć brud i rozczesać splątany włosek. Będzie też narzędziem do masażu – czyli pobudzi krążenie i zmusi do transportu substancji odżywczych. To znacznie polepszy wzrost brody i jej wygląd. Oczywiście kartacz to również sposób na ułożenie zarostu – np. gdy nakładamy najpierw balsam lub wosk.
Olejki do brody – jak wybrać?
Często mówi się o olejkach do brody – stanowią świetny prezent dla brodacza i zdają się być niezbędne w pielęgnacji. Jak jest naprawdę? O tym poczytaliśmy u naszego twórcy, Dominika z bloga Uroda Okiem Faceta. Autor edukuje swoich czytelników o męskiej pielęgnacji, sprawdza produkty i zabiegi. Z wykształcenia jest chemikiem, który od lat działa w sektorze farmaceutycznym.
Dominik zdecydowanie poleca olejki do brody i wyróżnia kilka kwestii, które powinny być decydujące. To na przykład zapach. Broda to często spora powierzchnia, do tego na naszej twarzy. Ważne, aby woń odpowiadała naszym upodobaniom, nie przeszkadzała.
Jeżeli chodzi o skład, to również musi być dopasowany do Waszego gustu. Jeżeli jakiś składnik nam przeszkadza, to po prostu omijamy taki olejek. Na szczęście Dominik zrobił research i donosi, że większość olejków do brody ma naprawdę świetne składy. Oleje są tłoczone na zimno i bardzo odżywcze.
Najlepszą strategią w doborze olejku do brody będzie testowanie. Lepiej kupić mniejsze ilości i bardziej budżetowe, posprawdzać, a dopiero później zainwestować w olejki z wyższej półki.
Jak dobrać zarost i pielęgnować go w domu?
Rodzaj brody też ma znaczenie! Pielęgnacja będzie inna przy zaroście kilkudniowym i tym kilkutygodniowym. Pisze o tym Łukasz. Warto od samego początku zaplanować i wyznaczyć sobie planowany zarost. Do kształtowania go wybrać dobrej jakości maszynki z precyzyjnymi ostrzami.
Możemy nawet wyposażyć się w specjalne szablony do ścinania zarostu i dostosowywania do naszych potrzeb. Aby golenie było delikatniejsze i łatwiejsze – wybieramy bezbarwne żele do golenia. A dla zwolenników uniwersalnych kosmetyków niezbędne będą balsamy do brody. Również pielęgnują ją jak olejki, ale dodatkowo mogą uporządkować ją i przytrzymać niesforne włoski.
Niechlujna broda to nie tylko kiepski widok, ale też dodatkowe źródło dyskomfortu. Warto zająć się jej pielęgnacją i wyglądem. Drwal nie wychodzi z mody!