Na pewno nieraz słyszeliście o wysokiem ilorazie inteligencji, który symbolizować ma wybitne osoby czy po prostu tych, który w życiu mogą wiele. Coraz więcej mówi się jednak o inteligencji emocjonalnej, której brak wpływa na nasze relacje, karierę, a nawet naukę. Jej rozwój ma być znaczący dla edukacji jaką znamy.
Spis treści
Inteligencja emocjonalna – czyli co?
Czym jest inteligencja emocjonalna? Odpowiedź znaleźliśmy w bardzo obszernym i naukowym wpisie nasze autorki, Magdy. Twórczyni prowadzi bloga Magda Pisze, czyli stronę pełną szerokopojętego lifestyle’u. Znajdziecie tam wiele ciekawych treści dotyczących kuchni, parentingu, psychologii czy pracy.
Magda przytoczyła definicję stworzoną przez Salovey’a i Mayera. Inteligencja emocjonalna to umiejętności, które poprawiają nasze ocenianie emocji u siebie i innych, a także regulowania ich i wykorzystywania do planowania i osiągania zamierzonych celów. Im lepiej przetwarzamy informacje emocjonalne, tym większe szanse na naszą pozytywną transformację społeczną i osobistą. Magda wspomina też o związku inteligencji emocjonalnej z poprawnym rozpoznawaniem emocji u innych czy nawiązywaniem związków z innymi ludźmi.
Jak w prostszych słowach opisać kogoś, u kogo inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie? Taka osoba umiejętnie łączy rozum z sercem, czyli bierze pod uwagę i logikę, i emocje. W codziennym życiu często analizują, co aktualnie czują i to właśnie służy im do roztropniejszego podejmowania decyzji o sobie czy sprawach, za które odpowiadają. Inteligencja emocjonalna przyczynia się też do większej asertywności, bo takie osoby wiedzą, jak ważne są ich własne uczucia i dobro. Jednocześnie nie boją się zmian i zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest rozwój.
Rozwój inteligencji emocjonalnej a wyniki w nauce
Każdemu z nas przydałaby się duża doza empatii i większa umiejętność łączenia serca z pracą. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że inteligencja emocjonalna rozwija się już u dzieci. W młodym wieku powinniśmy zwracać uwagę na tony głosu, zmianę mimiki czy zachowania i wiedzieć, jak reagować i co to w ogóle dla nas oznacza. Magda opisała w swoim tekście również badania, które analizowały wpływ inteligencji emocjonalnej na wyniki w nauce. Na pewno jest ona pomocna w zadaniach i przedmiotach humanistycznych, mniej w tych ścisłych. Ale co ciekawe – udowodniono, że po prostu sama umiejętność wykorzystywania emocji wspomaga działanie i myślenie, więc i korzystny rozwój w naszej edukacji.
Tak samo ważny jest wpływ IE na same kontakty z rówieśnikami. Dzieci dobrze rozumiejące emocje są postrzegane jako te pomocne, altruistyczne, społeczne. Są lubiane i cenione, łatwo im zostać mądrymi przywódcami. Natomiast dzieci, które błędnie odbierają emocje innych i mają problem z wyrażeniem swoich, często działają agresywnie, wszczynają kłótnie, a nawet bójki. Rozwój inteligencji emocjonalnej jest więc bardzo wskazany już od najmłodszych lat, kiedy jesteśmy chłonni jak gąbki i uczymy się, jak być wartościowymi członkami społeczeństwa.
Czy rozwój IE to klucz do fajnego społeczeństwa?
Wydawałoby się, że czasy kiepskiej kultury w zakładach pracy mamy dawno za sobą. Wiele się zmieniło, ale wiele nadal nie. Każdy z nas albo trafił na mobbing, albo słyszał o nim od kogoś innego. Na co dzień widzimy lub doświadczamy zachowań stresujących, niekulturalnych czy nawet patologicznych. Wiele z nich wynika właśnie ze słabo rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Nie potrafimy pracować w zespołach, dogadywać się i być dla siebie… człowiekiem. Prawdziwe zmiany nastąpią, gdy włączymy empatię już od najmłodszych lat. Kiedy przyjrzymy się emocjom, odczytamy je właściwie, połączymy logikę z uczuciami.
Możemy wtedy naprawdę zrozumieć drugiego pracownika, rówieśnika w klasie, panią ze sklepowej kolejki. Zamiast wściekać się i wyzywać, szybciej dojdziemy do porozumienia i kto wie – może nawet zaczniemy funkcjonować jak społeczeństwo mądre i fajne?