Przedstawiamy hobby, które sprawią, że staniesz się inteligentniejszy. Ucząc się nowych umiejętności mózg tworzy nowe szlaki neuronowe, które usprawniają jego funkcjonowanie. Jeśli jeszcze żadnego nie masz, to nie martw się – mamy dla ciebie kilka propozycji!
Spis treści
1. Czytanie
Chcesz, aby Twój mózg lepiej pracował? Dużo czytaj. Jak wykazały badania, lektura książki z wartką akcją zwiększała aktywność kory skroniowej w lewej półkuli mózgu. Jest to obszar odpowiedzialny za przetwarzanie i analizę znaczenia komunikatów językowych. Co więcej, zwiększona aktywność mózgu występowała nie tylko bezpośrednio po lekturze, ale również do pięciu dni po zakończonej lekturze.
2. Nauka języków obcych
Im intensywniej uczymy się języka obcego, tym mózg staje się większy. Nic tak nie usprawnia pracy szarych komórek jak nauka języków obcych. Efekty widać u małych dzieci i u ludzi starszych.
3. Gra na instrumencie
Nic tak nie usprawnia pracy szarych komórek. Efekty widać u małych dzieci i u ludzi starszych.
4. Taniec
Jak się okazuje taniec ma nie tylko korzystny wpływ na ciało. Kolejne badania wykazują nowe aspekty, na które ten rodzaj aktywności fizycznej ma bardzo pozytywny wpływ. Podczas zapamiętywania kroków w tańcu w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia między komórkami.
5. Medytacja/ joga
Obydwie te aktywności korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację oraz sen. Rosnąca popularność medytacji i jogi spowodowała również zainteresowanie tym tematem naukowców. Dzięki badaniom, mamy coraz więcej dowodów na to, że oba ćwiczenia działają na neuroplastyczność mózgu.
6. Granie w gry komputerowe
Poprawiają strategiczne planowanie i czynności. 30 minut grania dziennie zwiększa objętość szarych komórek w mózgu i poprawia pamięć operacyjną sprawiając, że lepiej kojarzymy fakty.
Zobacz również: Quiz – którą postacią ze świata gier jesteś?
7. Regularna aktywność fizyczna
Każdy kto ćwiczy regularnie wie, że ma to wpływ na poprawę nastroju i stymuluje pracę mózgu. Z badań wynika jasno, że ćwiczenia fizyczne pomagają przetwarzać je w szybszym tempie. Jak wynika z analiz, już po 30 minutach ćwiczeń, nasz mózg staje się bardziej czujny i tym samym jest w stanie przetwarzać nowe dane o wiele szybciej.
Zobacz również: 5 sposobów, dzięki którym pokochasz aktywność fizyczną
(źródło: lifehack.com, lifeions.com)
2 komentarze
Pisane chyba „na kolanie” :p oprócz tego błędu, który opisała osoba wyżej, punkt pierwszy – nauka się języków obcych? A w punkcie „regularne aktywność fizyczna” (!) „ćwiczenia fizyczne pomagają przetwarzać je…” ale nie napisano co.
„3. Gra na instrumencie
Nic tak nie usprawnia pracy szarych komórek jak nauka języków obcych. Efekty widać u małych dzieci i u ludzi starszych.”
Rozumiem, ze zaliczacie jezyk muzyki do jezykow obcych…?