Gotowanie jajek wydaje się być jedną z najprostszych czynności, jakie wykonujemy w kuchni. Czy na pewno tak jest? Otóż okazuje się, że ich przyrządzanie może przysporzyć pewnych trudności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić, aby jajka wychodziły dokładnie tak jak lubisz – zapraszamy do lektury!
Spis treści
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Nim przejdziemy do omówienia jak długo gotować jajka, należy zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię. Przed ich przyrządzeniem, niezależnie w jakiej postaci, obowiązkowo sprawdź, czy są one świeże i zdatne do spożycia. Nie można o tym zapominać również, gdy chcemy dodać jajko do ciasta, deseru lub innej potrawy. Jeżeli okaże się ono zepsute, danie nie będzie nadawało się do zjedzenia. Gotowanie jajek warto więc rozpocząć od szybkiego triku.
Aby przekonać się, czy jajko jest świeże, wcale nie musisz w tym celu przebijać skorupki. Umieść jajko w naczyniu z zimną wodą i sprawdź, jaką pozycję przyjmie. Jeżeli natychmiast opadnie na dno i ułoży się płasko na bokach, można uznać je za bardzo świeże. Będzie się świetnie nadawać do przyrządzenia na miękko. Natomiast jeżeli jajko jest lekko pochylone bądź ułożone w pozycji stojącej, oznacza to, że ma już kilka tygodni. Wówczas zaleca się spożyć je ugotowane na twardo.
To ile minut gotować jajka, zależy więc od stopnia ich świeżości. Jeżeli jednak jajko okaże się zepsute, nie należy go spożywać w żadnej formie. Skąd będziesz to wiedzieć? Jeżeli umieszczone w wodzie jajko będzie się w niej unosić, oznacza to że nie nadaje się do jedzenia.
Zastanawiasz się pewnie jaką pewność daje taki test zimnej wody. Otóż można uznać go za bardzo skuteczny. Wynika to z faktu, że skorupka jajka przepuszcza niewielką ilość powietrza. Jeżeli będzie go mało, opadnie ono na dno naczynia. Im więcej zaś będzie go przenikać, tym mniej stabilnie jajko będzie się zachowywać w wodzie.
Ile minut gotować jajka na twardo?
Jajka na twardo to doskonały pomysł na śniadania i kolacje. Można z nich również przyrządzić wiele smakowitych przekąsek, jak i wykorzystać je jako dodatek do innych dań, na przykład sałatek. Mają tę zaletę, że posiadają cenne wartości odżywcze, w tym białko. Ich przygotowanie jest zaś bardzo proste, o ile będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Nim rozpoczniesz gotowanie jajek, warto najpierw doprowadzić je do temperatury pokojowej, wyjmując je odpowiednio wcześnie z lodówki. Warto również dokładnie je obejrzeć, aby upewnić się, że żadne z nich nie jest pęknięte. Następnie dobierz odpowiednie naczynie, takie w którym wszystkie jajka będą całkiem przykryte wodą.
Gdy już wszystko przygotujesz, włóż jajka do garnka i zalej je zimną wodą, a następnie dodaj szczyptę soli. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz nieco ogień. No i najważniejsza kwestia, czyli jak długo gotować jajka na twardo? Umowny czas wynosi w tym przypadku od 8 do 10 minut. Pamiętaj jednak, że dokładny czas gotowania zawsze powinien być uzależniony od wielkości jajek.
Po zdjęciu ich z ognia koniecznie trzeba zalać jajka zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Jeżeli będzie ono trwało zbyt długo, wokół żółtka wytworzy się szary pierścień, a ono samo stanie się bardziej sypkie i mniej smaczne.
Gotowanie jajek na twardo można przeprowadzić jeszcze w jeden sposób. Jeżeli chcesz go wypróbować, umieść je w garnku i zalej zimną wodą. Gdy tylko zacznie się ona gotować, zdejmij naczynie z palnika i pozostaw jajka ok. 10 minut pod przykryciem. Jeżeli są one większe, czas ten można wydłużyć do 12 minut. Po jego upływie zalej jajka zimną wodą. Po kilku minutach będą gotowe do przyrządzenia.
Jajka na twardo najczęściej podawane są z majonezem oraz odrobiną posiekanego szczypiorku. Możliwości ich przyrządzenia jest oczywiście znacznie więcej. Można z nich przygotować na przykład pastę jajeczną. Wystarczy rozgnieść ugotowane jajka widelcem, doprawić solą i pieprzem i dodać trochę majonezu bądź jogurtu naturalnego. Z jajek na twardo można też przygotować kotlety jajeczne, smażone w panierce z bułki tartej. Jest to świetna propozycja dla wegetarian.
Ile minut gotować jajka na miękko?
Jajka na miękko idealnie sprawdzają się jako danie śniadaniowe, ponieważ są sycące i dostarczają sporej dawki energii. Są cennym źródłem białka oraz witamin z grupy A, E, D, K oraz B. W ich składzie znajdują się również składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, magnez, potas oraz fosfor. Jajka na miękko często stanowią też dodatek do innych dań.
Gotowanie jajek na miękko jest jednak nieco trudniejsze niż przygotowywanie ich na twardo. Wystarczy przedłużyć czas gotowania o pół minuty, aby żółtko się ścięło. Zatem jak długo gotować jajka, aby wyszły dokładnie tak, jak chcemy?
Zacznijmy jednak od początku. Generalnie zasada ich przyrządzania jest taka sama, co w przypadku jaj na twardo. Jedyna różnica tkwi w czasie gotowania. Po wyjęciu jajek z lodówki i odczekaniu, aż nabiorą temperatury pokojowej, należy włożyć je do garnka oraz zalać zimną wodą, do której dodajemy szczyptę soli. Pamiętaj też o sprawdzeniu czy jajko nie ma żadnego pęknięcia.
Czas gotowania zacznij odmierzać, gdy woda zacznie wrzeć. W przybliżeniu wynosi on od 3 do 4, niekiedy nawet 5 minut, dlatego zawsze trzeba brać pod uwagę rozmiar jajka. Czasami wystarczy przedłużyć czas gotowania o zaledwie kilka sekund, aby żółto stwardniało. Z drugiej strony, w przypadku większych jaj, po trzech minutach możemy wyjąć niedogotowane, półsurowe jajko. Dlatego nigdy nie gotuj razem jajek w różnych rozmiarach.
W określeniu dokładnego czasu gotowania jajek na miękko pomocny będzie ich rozmiar umieszczony na opakowaniu. I tak dla jajek w rozmiarze „S” (małych) zalecany czas gotowania wynosi 3,5 minuty, dla jajek w rozmiarze „M” (średnich) 4,5 minuty, a dla jajek w rozmiarze „L” (dużych) – 5,5 minuty.
Możesz zastosować również metodę przyrządzania jajek na miękko, polegającą na włożeniu ich do gotującej się wody. Ponieważ prawdopodobnie wrzenie na chwilę wówczas ustanie, można nieco zwiększyć moc palnika, jednak nie za bardzo. Woda nie może gotować się zbyt mocno. Jajka mogą bowiem zbyt mocno uderzać o siebie lub brzegi garnka, a co za tym idzie popękać. Po zdjęciu jaj z ognia, niezależnie jaką metodę gotowania zastosujesz, natychmiast umieść je w zimnej wodzie.
Jajka na miękko podawane są najczęściej na specjalnej podstawce i jedzone łyżeczką, lekko doprawione solą. Niekiedy dodaje się je też do zup lub sałatek.
Jeżeli zaś często masz problem z podjęciem decyzji czy przyrządzić jajko na twardo, czy na miękko – przygotuj je na półtwardo! Czas gotowania powinien wówczas być dłuższy niż w przypadku jajek na miękko, a krótszy niż w przypadku jajek na twardo. Należy oczywiście brać pod uwagę ich wielkość, jednak średni czas gotowania jajka na półtwardo wynosi od 3,5 do 4 minut. Pozostałe zasady jego przyrządzania pozostają bez zmian.
Choć gotowanie jajek faktycznie jest bardzo prostą czynnością, to aby wyszły dokładnie takie jak chcemy, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Stosując się do powyższych wskazówek, przygotujesz jajka w takiej postaci, w jakiej lubisz je najbardziej jeść.