Kino w latach 90-tych znajdowało się w szczytowej formie. Zrodziło niezliczoną ilość ikonicznych filmowych kreacji. Do dziś wiele z powstałych w tamtym czasie produkcji funkcjonuje w świadomości odbiorców pod hasłem: arcydzieło. Oto dziesiątka najlepszych dramatów z lat 90-tych.
Spis treści
1. Zielona mila
Film powstały na podwalinach książki Stephena Kinga łączy w sobie cechy trzymającego w napięciu horroru i przejmującego dramatu. Główny bohater, w którego wciela się Tom Hanks, jest strażnikiem więziennym. Od lat obcuje z przestępcami skazanymi na karę śmierci i odprowadza ich na wykonanie wyroku długim korytarzem wyłożonym zielonym linoleum. Pokonuje z nimi ich ostatnia „zielona milę”. Jego życie zmienia się, gdy do bloku Cold Mountain trafia czarnoskóry mężczyzna oskarżany o zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek. Intuicja podpowiada strażnikowi, że więzień posiada zbyt łagodne usposobienie by był winien zarzucanego mu czynu. Wnet okazuje się też, że skazaniec posiada nadprzyrodzone umiejętności.

giphy.com
2. Forrest Gump
Nierozgarniętego chłopca z niedowładem kończyn, którego wyróżnia nie jego choroba, a wielkie serce gra Tom Hanks. Jego bohater z czasem przeradza się w miliardera i bohatera wojny w Wietnamie. Spotyka wielkich ludzi lat 50-tych, 60-tych i 70-tych. Niestrudzenie swoją osobą udowadnia, że wbrew pozorom może osiągnąć dużo więcej niż inni. Na film spadł deszcz nagród. Produkcja do dziś cieszy się uznaniem szerokiego grona widzów.

giphy.com
3. Skazani na Shawshank
Kolejny znakomity dramat oparty na twórczości Stephen Kinga. Głównym bohaterem jest niesłusznie skazany na dożywocie bankier. Musi odnaleźć się w zupełnie nowej, więziennej rzeczywistości. Pierwszoplanową rolę powierzono Timowi Robbinsowi, a u jego boku możemy zobaczyć niezawodnego Morgana Freemana.

giphy.com
4. Leon Zawodowiec
Na tle wydarzeń pełnych gangsterskich porachunków rysuje się wątek przywiązania, wydawałoby się bezwzględnego, płatnego zabójcy z 12-letnia dziewczynką. Dziecko straciło rodziców w wyniku działań skorumpowanych policjantów. Jean Reno buduje nieoczywistą postać mordercy, który jest cichy, spokojny, a na co dzień pije mleko To produkcja stworzona dla fanów kryminałów, którzy poszukują czegoś więcej w filmie niż tylko przetaczających się przez ekran pocisków. U boku wielkiego aktora występuje nastoletnia Natalie Portman.

giphy.com
5. Dom dusz
Opowieść o rodzinie, zakazanej miłości, chorej ambicji i fortunie. Wielowątkowa historia dotyczy biednego właściciela plantacji, który zakłada rodzinę razem z obdarzoną nadprzyrodzonymi zdolnościami kobietą i z czasem dochodzi do dużych pieniędzy. Majątek i aspiracje przeobrażają go w zimnego, pozbawionego skrupułów człowieka. Tłem wydarzeń są przewroty komunistyczne. Nieoczywista postać plantatora pokazuje dwoistość ludzkiej natury. Znakomicie oddaje skomplikowane koligacje rodzinne gwiazdorska obsada filmu. W głównych rolach występują: Jeremy Irons, Meryl Streep, Winona Ryder i Antonio Banderas.

giphy.com
6. Szeregowiec Ryan
Momentami drastyczna i przerażająca opowieść wręcz mrozi wnętrzności widza. Fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Na ekranie śledzimy wędrówkę oddziału żołnierzy, który podąża w poszukiwaniu szeregowego Ryana. Film stawia odbiorcę przed trudnym pytaniem: ile warte jest życie jednego człowieka? – Więcej niż kilku innych ludzi? Czy tą wartość da się w ogóle zmierzyć?

giphy.com
7. American Beauty
Jest to dramat, który niekiedy w bardzo humorystyczny sposób przedstawia głównego bohatera przygniecionego prozą dorosłego życia. Niefortunnie pogrążony w kryzysie wieku średniego mężczyzna zakochuje się w koleżance swojej córki. W głównej roli widzimy Kevina Spacey’ego, a obiektem jego westchnień na ekranie jest młoda Mena Suvari.

giphy.com
8. Zapach kobiety
Przez wielu uznawany za największego aktora wszech czasów – Al Pacino – wciela się tym razem w niewidomego pułkownika. Frank Slade, bo tak nazywa się jego postać, to rozgoryczony i ekscentryczny emeryt. Gdy jego rodzina musi na jakiś opuścić dom mężczyzna zaczyna poszukiwać opiekuna. Trafia na nieśmiałego studenta. Pomimo trudnych początków zaczyna łączyć ich niesamowita przyjaźń.

giphy.com
9. Młodzi gniewni
To jedna z najbardziej osobliwych ról Michelle Pfeiffer. Na ekranie widzimy ją jako nauczycielkę z pasją, która wbrew systemowi walczy niczym lwica o przyszłość swoich uczniów. To niełatwe zadanie zważywszy na fakt, że przyszło jej pracować ze zbuntowana młodzieżą z najbiedniejszych dzielnic Nowego Jorku. Musi zdobyć ich zaufanie po tym, jak wszyscy pozostawiali tych nastolatków samym sobie. Jest to przede wszystkim opowieść o tym, jak trudno jest odnaleźć się ludziom, którzy nie chcą podporządkowywać się schematom – ludziom z powołaniem.
Oprócz wspomnianej Michelle Pfeiffer w dramacie występuje też George Dzundza. Aktor odtwarza niezwykle barwną drugoplanową postać zabawnego nauczyciela. Choć obraz powstał ponad 20 lat temu poruszana w nim problematyka zdecydowanie nie uległa zdezaktualizowaniu. Niewątpliwie te 2 godziny spędzone przed ekranem nie będą bezowocne.

giphy.com
10. Więzień nienawiści
Przejmująca opowieść o autodestrukcyjnym działaniu nienawiści. Główny bohater całym sobą oddaje się swoim neonazistowskim poglądom. Cierpi na tym jego otoczenie i przede wszystkim rodzina… Pewnego dnia mężczyzna trafia za kratki. Tam agresja dosięga też jego. Gwałcony i bity przez współwięźniów zaczyna rozumieć jak bardzo się mylił i przewartościowuje swoje życie. Niestety kiedy wyjdzie na wolność zda sobie sprawę, że młodszy brat, dla którego jest wielkim autorytetem, chce pójść w jego ślady…
W roli głównej występuje Edward Norton. Reżyserem obrazu jest Tony Kaye.

giphy.com