Kino pod chmurką to świetny sposób na spędzenie ciepłych, letnich wieczorów. Sezon na wakacyjne seanse właśnie ruszył, więc warto zebrać przyjaciół i odwiedzić jedno z polskich, filmowych miast. Opcji jest mnóstwo.
Letnie festiwale filmowe to doskonała okazja do zasmakowania wysublimowanych i nie zawsze dostępnych w Internecie filmów pokroju „Dzięki Bogu” i „In Fabric”. Wśród innych wyświetlanych produkcji znajdą się też bardziej popularne propozycje jak „Dywizjon 303” albo „Kler”, a nawet serial HBO pt. „Ślepnąc od świateł”.
To nie koniec atrakcji przygotowanych dla fanów kina. Uczestnicy wydarzeń mogą liczyć na koncerty, spotkania z aktorami polskiego i zagranicznego kina oraz na udział w panelach dyskusyjnych z ludźmi świata kultury. Gdyby się uprzeć, całe wakacje można by spędzić na filmowej rozrywce. Zanim jednak podejmiecie takie wyzwanie, przejrzyjcie nasze propozycje!
Spis treści
48. Lubuskie Lato Filmowe: 23-30 czerwca, Łagów
Organizatorzy nazywają to wydarzenie jedną z ostatnich redut obronnych kina artystycznego. To festiwal z bogatą, pełną zwrotów akcji historią, która uczyniła go międzynarodową areną filmową. Nie spotkamy tu eleganckich sław dużego ekranu, nie weźmiemy udziału w profesjonalnych konferencjach ani nie pójdziemy w tango na bankiecie. To pokaz kina artystycznego dla wymagających widzów. Ma on miejsce na malowniczej Ziemi Lubuskiej, pośród jezior i lasów, co gwarantuje niesamowite, nie tylko filmowe, przeżycia. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.
VIII Kołobrzeg Suspense Film Festival: 28-30 czerwca, Kołobrzeg
Kołobrzeski festiwal filmowy to, proszę Państwa, prawdziwa sensacja. W przenośni, ale i dosłownie, bo wyświetlane są tam najlepsze polskie i międzynarodowe filmy z tego gatunku. Na pokaz filmów w nadmorskiej okolicy składają się dwa konkursy, w których wyłoniony zostanie najlepszy europejski film sensacyjny oraz najlepsza amatorska sensacja. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę festiwalu.
Baltic Independent Film Festiwal: 29-30 czerwca, Mechelinki
Kolejna nadmorska propozycja, która jest zupełnie nowym wydarzeniem na mapie festiwali filmowych. To event, w którym angielskie słowo independent w nazwie jest zdecydowanie kluczowe. W ciągu dwóch dni zostanie pokazanych 16 z 250 zgłoszonych do konkursu zupełnie niezależnych produkcji. Pokazom będą towarzyszyły panele dyskusyjne, prelekcje gwiazd kina oraz przedstawicieli domu produkcyjnego i szkoły filmowej. Jeśli poczuliście się zaciekawieni, koniecznie zerknijcie tutaj.
PRZECZYTAJ TEŻ: Najciekawsze letnie festiwale muzyczne, na których nie może Was zabraknąć
3. Podlasie SlowFest: 3 lipca – 3 sierpnia, Supraśl
Niekoniecznie pod chmurką, ale w bliskim otoczeniu natury – taki właśnie jest SlowFest na Podlasiu. Na program festiwalu składają się liczne, niszowe filmy dla dorosłych i dla dzieci, warsztaty, zajęcia sportowe, koncerty i spektakle teatralne. Przez pełen miesiąc uczestnicy festiwalu żyją bardziej slowly niż na co dzień, rozkoszując się sztuką. Szczegóły dostępne na stronie festiwalu.
24. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach: 4-6 lipca, Międzyzdroje
Aleją gwiazd, aleją gwiazd biegniemy… Może nie o tej alei śpiewała Sośnicka, ale to jak najbardziej odpowiednie hasło dla fanów letnich festiwali filmowych. Już niedługo, na początku lipca, słynna Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach wzbogaci się o kolejne odciski dłoni znanych artystów. Nie zabraknie spektakli, koncertów, projekcji filmowych hitów (min. reżyserii S. Barei) a nawet… meczu Artyści vs. Samorządowcy! Więcej informacji znajdziecie tu.
12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”: 5-11 lipca, Poznań
Czy są na sali miłośnicy filmów animowanych? Pewnie, przecież wszyscy je kochamy! Ponad 300 filmów animowanych zostanie wyświetlonych na festiwalu w Poznaniu. Nie ma co jednak liczyć na znane i lubiane z telewizji czy kina animacje – ten festiwal to okazja do oceny mniej znanych filmów. Nie zabraknie prelekcji i paneli dyskusyjnych. O wszystkim możecie przeczytać na stronie festiwalu.
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk: 12-19 lipca, Łódź
Województwo łódzkie też ma swoją propozycję letniego festiwalu kina… i muzyki. Na tegoroczną edycję zaplanowano kilka polskich premier nowego kina z zza granicy, kilka retrospektyw wybitnych twórców oraz uwielbiane przez uczestników kino łóżkowe (czyli nic innego jak seanse zza pierzyny). Więcej o atrakcjach Transatlantyku przeczytacie tutaj.
19. MFF Nowe Horyzonty: 25 lipca–4 sierpnia, Wrocław
Największy spośród letnich festiwali filmowych odbywa się we Wrocławiu. To cenione w Polsce i na świecie wydarzenie, które łączy pasjonatów kina. W sierpniu w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się wiele projekcji najlepszych filmów ostatnich miesięcy. Wiele z nich zapewne znów wzbudzi kontrowersje (gdyby pojawiła się jakaś warta uwagi produkcja, oczywiście damy Wam znać!). Po harmonogram projekcji zapraszamy na stronę wydarzenia.
19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival: 13-21 lipca, Sopot
Wakacyjne festiwale nie mogły ominąć miasta znanego z najdłuższego molo nad Bałtykiem. W Sopocie odbędzie się festiwal kina międzynarodowego, w trakcie którego będzie można podziwiać niepopularne perły kina. Wszystko to przy akompaniamencie morskich fal. Szczegóły? Proszę bardzo.
20. Letnia Akademia Filmowa: 9-18 sierpnia, Zwierzyniec
Jubileuszowa edycja filmowego miasteczka, w jakie znów przerodzi się malowniczy Zwierzyniec. Ponad 220 filmów, 7 koncertów, spotkania z gwiazdami kina oraz inne imprezy towarzyszące. Dla mieszkańców województwa lubelskiego – pozycja obowiązkowa. Więcej o niej – tutaj.
11. Solanin Film Festiwal: 21-25 sierpnia, Nowa Sól
Druga propozycja dla mieszkańców województwa lubuskiego to 11. Solanin – festiwal łączący w sobie pokaz świetnych filmów z kraju i zza granicy oraz konkurs kina niezależnego. Filmowe zmagania oceni Jury, w składzie którego zasiądą znane persony świata filmu i kultury. Więcej o walce na kinowym ringu w Nowej Soli dowiecie się na ich stronie.
3. Przegląd Kina Pozytywnego Feel Good: 24-25 sierpnia, Szczecin
A jak najlepiej zakończyć wakacje? Pozytywnym akcentem oczywiście! Może nim być PKP (i nie, nie chodzi tu o naszego kolejowego przewoźnika) w Szczecinie. To wydarzenie skupiające ekranizacje filmów, do których widz szczerzy się bez opanowania. Ładne kadry i optymizm – tego możecie szukać na festiwalu Feel Good.
Wydawać by się mogło, że Polska kinem nie stoi. A jednak! Szeroka oferta wakacyjnych festiwali filmu i sztuki to najlepszy dowód na to, że lubimy się bawić na poziomie. Zainteresowała Was któraś propozycja? A może macie już własne plany?