Spis treści
6 zasad duńskiego rodzicielstwa
O tym, jak Duńczycy wychowują dzieci, na swoim blogu napisała Miriam, autorka bloga danishmom.com. Wszystkie zasady i reguły mają jeden cel – nawiązanie stabilnej, długotrwałej i opartej na szacunki i empatii relacji z dzieckiem. Podobne wartości są Ci bliskie? Poznaj 6 zasad, którymi warto się kierować, by dążyć do osiągnięcia podobnych efektów.
1. Swobodna zabawa (Play)
Wypełniony po brzegi grafik małego dziecka nie jest czymś, do czego dążą duńscy rodzice. Wg nich znacznie ważniejsza niż kolejne zajęcia dodatkowe jest możliwość swobodnej i samodzielnej zabawy. To właśnie ten sposób spędzania czasu pozwala dzieciom na kształtowanie zainteresowań oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności.
Duńczycy ogromną wagę przywiązują również do tego, by dzieci jak najwięcej czasu spędzały na zabawie na świeżym powietrzu. Bliskość natury świetnie wpływa na rozwój małego człowieka.
2. Autentyczność (Authenticity)
Duńczycy stawiają na szczerość wobec dzieci. Nie tylko potrafią dostrzec i zaakceptować wszystkie emocje małych ludzi, również te złe, ale też pokazują własne emocje i nie kryją się z nimi. Nie udzielają pustych rad i nakazów, a zamiast tego na co dzień pokazują na swoim przykładzie, jak warto postępować.
3. Zmiana sposobu postrzegania (Reframing)
W duńskim rodzicielstwie ważne jest przekierowywanie uwagi dzieci z tego, czego nie można na to, co można. Zgodnie z tą zasadą, zamiast zakazów i krzyków lepiej zaproponować bezpieczniejszą alternatywę, która będzie odpowiadała i dziecku, i rodzicowi.
Jeśli dziecko zachowuje się źle i sprawia problemy, duńscy rodzice w pierwszej kolejności zastanawiają się, czym takie zachowanie jest spowodowane. Podchodzą do trudnych zachowań ze świadomością, że zwykle wynikają one z tego, że dziecko jest zmęczone, głodne coś je boli, jest przebodźcowane lub przeżywa trudne emocje.
4. Empatia wobec dziecięcych uczuć (Empathy)
Duńczycy bardzo zwracają uwagę na to, by dzieci były empatyczne wobec innych. Sami są również tacy wobec swoich dzieci! Duńskie dzieci i młodzież mają nawet zajęcia z dostrzegania uczuć innych osób, które pomagają im zrozumieć, jak postawić się w sytuacji drugiego człowieka. Taka edukacja sprawia, że dzieci potrafiące “wejść w buty” drugiej osoby są spokojniejsze, milsze i łagodniejsze.
5. Żadnych ultimatów (No ultimatum)
Duńskie zasady wychowywania dzieci bez wyjątków nie dopuszczają przemocowych zachowań. Nie ma miejsca na krzyki czy groźby, nie mówiąc już o karach cielesnych. Rodzice nigdy nie stawiają też swoim dzieciom ultimatów. Zamiast tego nawiązują współpracę opartą na zaufaniu i bliskości – a nie na strachu przed karą.
6. Wspólnota (Togetherness)
Dla Duńczyków bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu z rodziną i tego uczą też swoje dzieci. Wartościowe spędzanie czasu z bliskimi sprawia, że jesteśmy zdrowsi, bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. I duńscy rodzice doskonale zdają sobie z tego sprawę!
Duńczycy dążą do stworzenia silnej relacji z dzieckiem przy jednoczesnym wychowywaniu go na samodzielnego, silnego psychicznie, odpornego i szczęśliwego dorosłego. Może i my jako społeczeństwo powinniśmy przykładać do tego większą uwagę?