W niektórych zakątkach świata herbata z mlekiem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Entuzjastów tego napoju nie brakuje również w Polsce. Jak go przygotować? Poznaj kilka sprawdzonych przepisów!
Spis treści
Co to bawarka?
Głównymi składnikami tego napoju są mleko i herbata. Kolejność dodawania składników oraz proporcje zależą wyłącznie od osobistych potrzeb. Ponadto bawarka często podawana jest z dodatkami w postaci cukru, miodu oraz różnych przypraw. Niektórzy dodają do niej również rum czy brandy. Napój najczęściej towarzyszy śniadaniom i spożywany jest na ciepło. Dziś pije się go na całym świecie.
Nazwa bawarki pochodzi od francuskiego słowa „Bavarois”, które określa mieszkańca Bawarii. Napój cieszy się popularnością już od 1656 roku. Wówczas herbatę z dodatkiem mleka nie tylko pito, ale również palono zupełnie jak tytoń. Do naszego kraju bawarka przywędrowała pod koniec XVIII wieku. Francuski przepis nieco jednak zmodyfikowano. Polacy postawili na takie dodatki jak bez, lipę, rumianek, miętę, dziewannę, szałwię, różę czy suszone poziomki.
Herbata z mlekiem – popularne przepisy
Napój ten możesz przyrządzić na wiele sposobów, szukając inspiracji w różnych krajach. Zacznijmy jednak od Polski. Otóż nad Wisłą szklankę zagrzanego mleka miesza się z połową szklanki naparu z czarnej herbaty. Chociaż niektórzy dodają do zaparzonej herbaty jedynie kilka kropel mleka, taką kompozycję trudno nazwać bawarką.
Warto zaznaczyć, że znanym w Polsce napojem jest także ukropek, który czasem mylony jest z bawarką. Tymczasem to po prostu wrzątek z mlekiem lub śmietanką zalecany osobom, które zmagają się z przeziębieniem.
A w jaki sposób przygotowywana jest angielska herbata z mlekiem? Napar osobno parzy się w czajniku, a zimne mleko dodaje do filiżanki. Według zwyczaju najpierw do naczynia trafia mleko, a potem dolewa się herbaty. Dlaczego? Otóż mleko jest ogrzewane przez herbatę, dzięki czemu nie ścina się.
Jednak taka praktyka niegdyś miała inne uzasadnienie. Anglicy korzystali z delikatnej, chińskiej porcelany, więc obawiali się, aby filiżanka nie pękła z uwagi na nagłą zmianę temperatury. W obliczu angielskiego savoir-vivre zwyczaje należy jednak odstawić na bok. Na oficjalnych przyjęciach to herbata na początku trafia do naczynia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić napój odrobiną cukru czy innymi dodatkami.
Jednym z popularnych przepisów jest Earley Grey z mlekiem, zwany London Fog. Aby go przygotować, zaparz mocną herbatę, dodaj ekstrakt waniliowy oraz cukier. Ciepłe mleko spień. Herbatę należy wlać do połowy wysokości naczynia, a następnie dodać spienione mleko, aby na wierzchu utworzyć piankę. Taką kompozycję wzbogać suszoną lawendą.
Czas opuścić Anglię i wyruszyć na Daleki Wschód. Masala Chai to herbata z mlekiem prosto z Indii. Charakteryzuje się niezwykłym aromatem i bardzo bogatym smakiem, który zachwyca na każdym kroku. Jak ją przygotować? Wystarczy wlać szklankę wody i dwie szklanki mleka do garnuszka, a następnie dodać po pół łyżeczki cynamonu, kardamonu, mielonego imbiru, a także szczyptę mielonych goździków i gałki muszkatołowej. Mieszankę zagotuj, a po zmniejszeniu ognia, podgrzewaj przez ok. pół minuty. Możesz również dodać cukier lub miód.
Dosyć oryginalną technikę przygotowywania napoju opracowali Malezyjczycy. Przyrządzenie Teh Tarik polega na wielokrotnym podgrzewaniu składników i przelewaniu ich z jednego naczynia do drugiego. Dzięki temu na powierzchni utworzy się pianka. Przepis polega na zaparzeniu niepełnego kubka mocnej herbaty, odczekaniu kilku minut i dodania 2-3 łyżek mleka skondensowanego. Chociaż przelewanie napoju bywa za pierwszym razem trudne, smak może Cię pozytywnie zaskoczyć! Zwróć uwagę, że mleko skondensowane jest dosyć słodkie, więc najczęściej herbata z mlekiem nie wymaga dodawania miodu czy cukru.
Bubble Milk Tea to mrożona herbata z mlekiem z Tapioką. Napój pochodzi z Tajwanu, lecz szybko zyskał popularność na całym świecie. Sięgnij po wysoką szklankę, a na dno wsyp ugotowaną tapiokę, a później dodaj kostki lodu, wlej herbatę i mleko. Proporcje? Wedle uznania. To idealna propozycja na letnie upały.
To oczywiście tylko niektóre spośród wielu znakomitych przepisów na herbatę z mlekiem. Jeżeli nie możesz przekonać się do tego napoju, nadal warto szukać różnych wariantów, gdyż niekiedy nawet jeden dodatek może znacznie odmienić smak i aromat.
Właściwości herbaty z mlekiem
Wiesz już, jak zrobić napój w różnych wariantach, a być może masz już swój ulubiony. Czy jednak można włączyć herbatę z mlekiem do codziennego menu? Czas przyjrzeć się faktom i rzucić okiem na właściwości popularnej bawarki.
Sama herbata od wielu lat cieszy się uznaniem w środowisku medycznym. Eksperci śmiało przypisują jej prozdrowotne działanie. Niektórzy wręcz twierdzą, że herbata pomaga na wszystkie dolegliwości i choroby? Jaka jest prawda? Otóż w napoju faktycznie znajdują się pektyny, garbniki, olejki eteryczne czy teina. Natomiast badania naukowe jasno potwierdziły pozytywny wpływ tychże związków na zdrowie.
Nie jest tajemnicą, że napój łagodzi bóle stawów i można go polecić osobom, które zmagają się z chorobami reumatycznymi. Ponadto zapobiega wrzodom żołądka, chorobom serca, miażdżycy naczyń krwionośnych, a nawet udarom mózgu czy nowotworom. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, herbatę można pić nawet każdego dnia i wiele osób zwyczaj ten praktykuje.
Czy jednak earl grey z mlekiem jest zdrowy? Może się wydawać, że tak, bo zalety mleka jedynie uczynią ten napój jeszcze korzystniejszym dla organizmu. Niestety, badania wskazują, że dodatek zmniejsza działanie antyoksydantów w herbacie, a te zapewniają prawidłową pracę układu odpornościowego. To jednak tylko jeden z niewielu minusów. Pamiętaj, że mleko stanowi doskonałe źródło wapnia oraz wielu witamin, a w połączeniu z herbatą świetnie sprawdzi się przy przeziębieniach.
Zwróć uwagę, aby wszystkie informacje weryfikować. Niegdyś panował mit, że spożywanie bawarki zalecane jest kobietom karmiącym piersią dla wzmocnienia laktacji. Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że to nieprawda i napój nie ma żadnych cech, które mogłyby wpłynąć na wzrost ilości produkowanego pokarmu.
Czy warto pić herbatę z mlekiem?
Znamy już wszystkie szczegóły na temat tego cenionego napoju. Ustaliliśmy, co to jest popularna bawarka i jak ją przyrządzić, aby cieszyć się najlepszym smakiem. Czy zatem wato ją pić? Jeżeli Twój organizm dobrze reaguje zarówno na mleko, jak i herbatę, nie istnieją ku temu znaczące przeciwskazania. Wręcz przeciwnie – herbata doskonale wpływa na zdrowie.
Chociaż smak napoju dla niektórych może wydawać się nieco… kontrowersyjny, na pewno warto dać mu szansę. Miłośnicy słodkich deserów mogą śmiało zacząć od bubble milk tea, która cieszy się uznaniem nawet wśród najmłodszych. Przepisów jest tak wiele, że z łatwością znajdziesz swój ulubiony. W razie potrzeby zawsze możesz wrócić do naszego poradnika i samemu przygotować herbatę z mlekiem we własnej kuchni. To naprawdę proste!