Jednych zachwyca, a wśród innych wywołuje niemałe kontrowersje. Czym jest blackout tattoo i czemu zawdzięcza tak dużą popularność? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć ten fenomen!
Spis treści
Czym jest blackout tattoo?
Angielskie słowo „blackout” oznacza „zaciemnienie” i nazwa idealnie oddaje charakter tych tajemniczych, a zarazem intrygujących tatuaży. Pomysłodawcą takiej formy modyfikacji ciała jest Chester Lee. Tatuażysta z Singapuru zaproponował klientom pokrywanie dużych powierzchni ciała czarnym tuszem. To zupełne przeciwieństwo minimalistycznych form i delikatnych dekoracji, które tak często zdobią ramiona, nadgarstki czy łydki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby tatuaż blackout znalazł się na całych plecach.
Nowy wymiar sztuki tatuażu?
Tatuaże znane były już w starożytności, a na przestrzeni lat podejście do nich się zmieniało. Niekiedy symbolizowały wysoki status społeczny, a innym razem służyły stygmatyzacji przestępców. W niektórych państwach tatuaży nawet zakazywano. Na szczęście dziś możemy mówić o powszechnej formie sztuki, w której nie brakuje miejsca na fantazję, wyrażanie uczuć czy możliwości wyróżnienia się wśród innych.
Niewielkie tatuaże nadal są w modzie i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja mogła się zmienić. Jednak w sztuce pojawiło się miejsce na tatuaż blackout i taka forma staje się coraz popularniejsza. Śmiało możemy więc mówić o zupełnie nowym kierunku zdobienia ciała, który zyskał już wielu entuzjastów.
Tatuaż blackout w praktyce
Ta forma tatuażu polega na pokrywaniu dużych partii ciała czarnym tuszem. W praktyce można zrobić tatuaż wszędzie, a najczęściej klienci salonów wybierają ramiona, przedramiona, plecy, nogi czy dekolt. Na tym jednak nie koniec, gdyż niektórzy tatuują również twarz i szyję.
Podstawowym założeniem blackout jest brak wzorów. Jednak coraz częściej klienci salonów łamią ten schemat, decydując się na dodatkowe grafiki w negatywie. Wówczas tatuażysta pomija naszkicowany rysunek na ciele.
Na pierwszy rzut oka ciało ozdobione tatuażem wygląda na opięte skórą czy lateksowym materiałem. Być może właśnie taka estetyka zachwyca miłośników modyfikacji i zachęca, by sięgać po więcej.
Zalety Black Tattoo?
Za wyborem blackout tattoo przemawia nie tylko chęć wykonania oryginalnego wzoru. Wspomniany Chester Lee zaproponował go również klientom, którzy szukali sposobu na ukrycie niechcianych tatuaży. I ten pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Dziś nie brakuje osób, które kilka lub kilkanaście lat temu wykonały nieatrakcyjny i niemodny już dziś tatuaż. Chociaż niekiedy przerobienie go jest możliwe, dużo łatwiejszym zabiegiem będzie wykonanie właśnie tatuażu wypełnionego czarnym tuszem.
Zarówno zwyczajna chęć wykonania tatuażu, jak i potrzeba ukrycia niechcianych dzieł sprawiły, że popularność blackout rośnie również w Polsce. Dziś znalezienie salonu, który podejmie się wykonania tej oryginalnej kompozycji nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy skontaktować się ze specjalistą i przedstawić swoje oczekiwania. Oczywiście estetyka tychże modyfikacji stanowi kwestię gustu, lecz warto dobrze przemyśleć tę decyzję.
Niekiedy tatuaż blackout może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Czarny tusz chroni przed promieniowaniem słonecznym i spowalnia postęp raka skóry. Jednak nie zabezpiecza organizmu przed zachorowaniem.
Wady tatuażu blackout
Zanim zdecydujesz się na taką formę tatuażu, weź pod uwagę, że jego działanie na skórę nie jest jeszcze szczegółowo przebadane. Obecnie naukowcy raczej nie zalecają tatuowania większych obszarów ciała, gdyż związki chemiczne zawarte w pigmencie mogą powodować stany zapalne, reakcje alergiczne, a także nowotwory. Jakby tego było mało, cząsteczki tuszu mogą przedostawać się do innych narządów, co również niesie za sobą ryzyko powikłań. Ponadto lekarze sugerują, że tatuaż blackout może obniżyć zdolność syntezy witaminy D przez skórę.
Kolejnym problemem może być trudność ochrony i pielęgnacji skóry latem. Ponadto usunięcie blackout tattoo jest bardzo trudne, a najczęściej wręcz niemożliwe. Być może w ciągu najbliższych lat poznamy więcej badań naukowych na temat tatuaży i dowiemy się, w jaki sposób można efektywnie chronić skórę nawet przy tak rozległych modyfikacjach.
Ile kosztuje tatuaż blackout?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż cena tatuażu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decyduje o tym doświadczenie artysty, ilość pracy oraz czas poświęcony na projektowanie wzoru.
Najczęściej forma tatuażu jest dosyć prosta, lesz koszt będzie wyższy, jeśli czerń na ciele stanie się jedynie tłem dla pozostawionym przez artystę rysunku. Możesz spodziewać się, że im bardziej szczegółowy będzie to projekt, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić.
O ilości pracy decyduje też rozmiar tatuażu. W przypadku tych dużych form prawdopodobnie czeka Cię kilka wizyt w salonie, a cena niska nie będzie. Czy jednak warto oszczędzać na tatuażach? Zdecydowanie nie!
Pamiętaj, że tatuaż blackout najprawdopodobniej pozostanie z Tobą przez całe życie. Natomiast wyższy koszt usługi zazwyczaj idzie w parze z renomą salonu i jakością wykonania dzieła. Ponadto klienci nie zawsze zdają sobie sprawę, że o cenie decyduje również wysokość czynszu, rachunki, ubezpieczenia czy składki odprowadzane przez legalnie działającego przedsiębiorcę. W każdym salonie znajdziesz narzędzia i środki do dezynfekcji, które również kosztują.
Czy warto zrobić tatuaż blackout?
Nad każdym tatuażem warto dobrze się zastanowić i nigdy nie powinien on wynikać z potrzeby chwili. Ponadto wykonanie blackout tattoo to jeszcze większa odpowiedzialność z uwagi na olbrzymie trudności lub wręcz brak możliwości usunięcia modyfikacji. Kolejną przeszkodą może być niezbyt entuzjastyczne nastawienie naukowców, którzy w tej formie tatuażu widzą ryzyko dla zdrowia skóry.
Zwolennicy tatuaży uważają je za bardzo modne dzieła sztuki oraz doskonały sposób na ukrycie nieestetycznych, starszych modyfikacji. Natomiast dla przeciwników taka forma ekspresji będzie ryzykowna i zdecydowanie wyolbrzymiona.