Każdemu z nas zdarza się kryzys. Zazwyczaj myślimy o nim źle, jako o czymś, z czym musimy się zmagać, co często kosztuje nas wiele negatywnych emocji. A gdyby tak spojrzeć na niego z drugiej strony? Czy da się myśleć o kryzysie pozytywnie?
Nie ma co ukrywać, że kryzys to dość ciężki czas. Natłok negatywnych emocji, takich jak strach, czy zdenerwowanie, może odcisnąć swoje piętno na każdym z nas. To zrozumiałe, że w takich chwilach trudno jest myśleć o tym, że niebawem impas przeminie i będzie tylko niemiłym wspomnieniem. Jednak czy aby na pewno niemiłym?
Spis treści
Dobry kryzys?
Kryzys (z greckiego crisis) to stan, w którym zmagamy się z daną sytuacją pod presją czasu. Cechują go negatywne przeżycia, które występują w następstwie niepowodzeń, porażek lub nagłych sytuacji losowych.
Nikt z nas nie lubi tego stanu, jednak nasza twórczyni Aleksandra Bohojło rzuca na to pojęcie nowe światło, które być może zmieni Wasze podejście do wielu spraw. W swoim artykule na blogu esencjablog.pl udowadnia, że w wielu sytuacjach, kryzys może być jedną z lepszych rzeczy, jakie nas w życiu spotkały.
Zmiana na lepsze
Każdy z nas przechodzi w życiu pewne zmiany. A kryzysy mają to do siebie, że często są ich zwiastunem. Nie każdy jednak za zmianami przepada, co nie zmienia faktu, że te są nam potrzebne. To dzięki nim się rozwijamy i uczymy inaczej patrzeć na pewne sprawy. Dlatego zdaniem naszej Aleksandry, każdy kryzys to szansa na stanie się lepszym i bogatszym w ważne doświadczenia.
Odwaga
Kryzysy pomagają przezwyciężać własne ograniczenia. Zazwyczaj są nieplanowane i wymagają od nas działania pod presją. Dlatego znajdując się w takiej sytuacji bez wyjścia, będziemy szukać nowych rozwiązań, na które być może nie mielibyśmy odwagi w mniej stresujących okolicznościach.
Feniks z popiołów
Zazwyczaj największe piętno odciskają na nas zdarzenia przeżywane po raz pierwszy. To dotyczy również kryzysów. Wyjście z każdego z nich jest lekcją, która nas wzmacnia. Mając tego świadomość, możemy lepiej regulować swoje emocje w przyszłości i w chwili kolejnego kryzysu, szybciej z niego wyjść.
Zmiana wartości
Kryzys może nam pomóc w zrozumieniu, co jest dla nas w życiu naprawdę ważne. Być może od lat tkwimy w sytuacji, relacji lub nałogu, który nam nie służy, jednak impuls jest za słaby, żeby to zmienić. Dopiero poważny impas jest często w stanie popchnąć nas do przewartościowania swojego życia i skupienia się na tym, co ważne.
Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszej książce Aleksandry Bohojło pt. Esencjalistka. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.