W naszej świadomości Japonia to kraj niezmiernie zdyscyplinowanych osób, kwitnącej wiśni i sushi. Jak się okazuje, kryje on w sobie o wiele więcej, często mrocznych szczegółów.
Kultura japońska szalenie różni się od naszej europejskiej – i to pod każdym względem. Wydaje się, że Japonia jest ułożonym krajem, gdzie wszystko działa według planu i nic nigdy nie wychodzi poza ramy schematu. Tymczasem – jeśli przyjrzymy się dokładniej – zauważymy wiele ciekawych i nieraz zaskakujących faktów, o których nie zawsze mówi się na głos. Zaczynamy?
Spis treści
Las samobójców
Aokigahara, to piękny las. Lecz słynie on z tego, że ludzie masowo popełniają w nim samobójstwa. Japonia to kraj z dużą liczbą samobójstw. Jak widać, nie każdy jest w stanie unieść presję bycia idealnym. Dlaczego właśnie tam? Z jednej strony mówi się o niezwykłym spokoju i przejmującej ciszy, która ogarnia to miejsce. Ludzie przychodzą tu, aby móc przemyśleć swoje życie z dala od zgiełku miasta i rodziny. Po to by połączyć się z tym spokojem, odbierając sobie życie. Z drugiej jednak strony mówi się o gloryfikacji samobójstwa jaka nastąpiła w popularnej wśród młodzieży japońskiej książce “Kuroi Jukai”, w której właśnie akt samobójstwa dokonywany jest w tym lesie. W każdym razie miejsce to pochłonęło już setki istnień. To miejsce nie stało się tak popularne tylko w ostatnim czasie. W czasie tzw. Wielkiego Głodu, przywożono tutaj starców, niepełnosprawnych, a także dzieci z okolicznych wiosek, które nie byłyby wstanie przeżyć. Miejsce to pochłonęło setki tysięcy żyć na przestrzeni wieków.

joemonster.org
Teatr Kabuki
Czyli teatr lalek. Ale nie takich zwykłych pacynek, które są nam tak dobrze znane. Teatr Kabuki to zupełnie inny rodzaj sztuki. Bardzo poważny i wręcz uduchowiony. Korzenie tego rodzaju sztuki sięgają do XVII wieku i jest powiązany z kobietą – kapłanką Okuni, która w wyschniętym korycie rzeki wykonała specyficzny taniec. Okuni stała się dzięki temu tak bardzo popularna, że znalazła liczne naśladowczynie, które powielały jej delikatne ruchy.
Repertuar teatru Kabuki to ponad 300 sztuk. Są to sosa-goto, czyli dramaty taneczne, jidaji-mono, dramaty historyczne czy sewa-mono, czyli narodowe. Są też specjalne sztuki napisane wyłącznie z myślą o kabuki.
Uczestnictwo w tego rodzaju przedstawieniu teatralnym jest niezwykłym doświadczeniem, nie tylko ze względu na sam rodzaj wykonywanej sztuki, ale całą genialną oprawę. Aktorzy, światła, scena, to wszystko nadaje Kabuki jedyny w swoim rodzaju urok. Koniecznie sprawdźcie:
KitKat
Wieci, że ten słodki czekoladowy batonik to prawdziwy hit w Japonii? Japończycy mają na jego punkcie świra! Wszystko przez to, że w nazwie tego wafelka doszukano się słów kitto katsu, co oznacza “na pewno zwyciężysz”. Japończycy nadali mu nawet specjalne, symboliczne znaczenie. Żaden szanujący się student, czy uczeń nie pojawi się na egzaminie bez KitKata w kieszeni. To niemalże amulet! Do tego stopnia popularny, że Japonia stała się chyba jedynym miejscem na Ziemi, gdzie możesz znaleźć tego batonika w każdym wymyślnym wariancie smakowym.

pinterest.com
Ganbare
Ganbare to okrzyk motywujący, oznaczający “dasz radę!, poradzisz sobie!”. Jego wydźwięk jest raczej pozytywny, a mimo to wielu Japończyków słysząc go dostaje gęsiej skórki. Dlaczego? Bowiem ten odzew kojarzy się tylko z jednym z najgorszych koszmarów Japonii – z tsunami. Ta katastrofa, która od wieków nawiedza Kraj Kwitnącej Wiśni, przyzwyczaiła Japończyków do życia w poczuciu zagrożenia. Choć życie zawsze piętnowane jest śmiercią, tutaj śmierć staje się być w cieniu każdego dnia. Nigdy nie wiadomo kiedy rozlegnie się alarm nawołujący do ewakuacji, gdyż zbliża się tsunami. Tsunami bardzo zmieniło świadomość mieszkańców wyspy. Myśl o tsunami jest zawsze gdzieś obok, dlatego musieli nauczyć się żyć z zagrożeniem. Budować domy w inny sposób, uczyć dzieci co robić w czasie ewakuacji. Jak sobie radzić w wypadku zagrożenia. Mówią do siebie Ganbare! Ale nie zawsze już w to wierzą. Ale muszą dać radę. Uczą się tego od zawsze. Godna polecenia jest książka “Ganbare! Warsztaty umierania” autorstwa Katarzyny Boni, gdzie przybliża historie Japończyków, którzy przeżyli fale tsunami.

proudfoot.com
Japonia to kraj, który od lat przyciąga turystów. Jest tak samo piękny, jak i tajemniczy. I jest to w nim niesamowicie pociągające. Byliście kiedyś w Japonii? Jak Wasze wrażenia? Podzielcie się!