Każdy z nas zna co najmniej jedną taką osobę, a może to właśnie Ty nią jesteś? Perfekcjonista. Zawsze musi mieć pełną kontrolę nad sytuacją i bez końca dopieszcza każdy szczegół. I właśnie to bez końca może być zgubne. Zarówno dla samego perfekcjonisty, jak i dla najbliższego otoczenia.
Uważam się za osobę schludną, co nie wyklucza bycia roztrzepaną. Sprzątam po sobie i odkładam rzeczy na swoje miejsce. A wtedy z pracy wraca On i wywiązuje się następujący dialog:
– firanka jest inaczej
– tak, bo pod nią odkurzałam
– czekaj, poprawię, bo tak nie może być.
Podchodzi energicznie do okna i wykonuje nanoruch, który nie zmienia w zasadzie niczego. Ale – ponoć – teraz jest tak jak powinno. W takich chwilach po prostu przewracam oczami i nie daję się ponieść temu szaleństwu. Nawet mi to w jakiś sposób odpowiada, bo doskonale uzupełnia się z moją artystyczną duszą, która dość często jest na tyle rozkojarzona, że zapominam o całym świecie.
Ale wiem, że są osoby, które tkwiąc w takiej relacji mogą szybko zgasnąć. Również dla samego perfekcjonisty nie jest to łatwe życie, bo przysłania wiele znacznie ważniejszych spraw, niż wymaganie od siebie lub otoczenia bycia zawsze idealnym.
Spis treści
Kim jest perfekcjonista?
Perfekcjonista to ktoś, kto każde powierzone mu lub wyznaczone przez samego siebie zadanie stara się wykonać idealnie. Nawet jeśli powinno zająć 10 minut, on może spędzić nad nim długie godziny i nie zawsze po tym czasie będzie czuł się usatysfakcjonowany. Zazwyczaj odbywa się to kosztem życia prywatnego. To również brak akceptacji dla jakichkolwiek niedoskonałości, czy popełnianych błędów. I to nie tylko w stosunku do samego siebie, ale również najbliższego otoczenia. Do tego bardzo często dochodzi potrzeba pedantycznego porządku i spore niezadowolenie, gdy ktoś ten porządek zaburzy.
Więcej na ten temat opowie Wam trener personalny i mentor Leszek Cibor. Na jego kanale Przeciętny Człowiek znajdziecie szczegółową analizę cech charakteru perfekcjonisty oraz pułapki, które na niego czekają.
Osoby, które najczęściej przejawiają takie cechy najprawdopodobniej nie miały łatwego dzieciństwa. Stawianie przez rodziców nierealnych wymagań, czy ciągły problem z byciem dla nich wystarczającym jest główną przyczyną rozwinięcia się w dorosłym życiu perfekcjonizmu. To również przyzwyczajenie, że na miłość i akceptację można zasłużyć jedynie wtedy, gdy wszystko zrobi się idealnie. W przyszłości takie osoby same zaczną postępować tak samo zarówno w stosunku do siebie, jak i innych, ponieważ tylko wtedy będą mieć poczucie bezpieczeństwa wynikającego z ciągłej kontroli.
3 rodzaje perfekcjonisty
Amerykańscy psychologowie Paul Hewitt oraz Gordon Flett wyróżniają 3 główne typy perfekcjonistów:
- Zorientowany na siebie
- Zorientowany na innych
- Uwarunkowany społecznie
Każdy z tych typów może okazać się zgubny i to zarówno dla samego perfekcjonisty, jak i jego rodziny lub partnera. Psycholożka Milena Wojnarowska postanowiła rozwinąć ten temat na swoim Instagramie i wskazuje, jaki wpływ na siebie i otoczenie ma perfekcjonista. (kliknij w zdjęcie, żeby przeczytać cały post).
Świat się nie skończy, gdy zrobisz coś po prostu dobrze
Istnieje również coś takiego jak zdrowy perfekcjonizm. Pomaga osiągać zamierzone cele, a idealnie wykonane zadania są doceniane i przynoszą satysfakcję. Jednak o wiele częściej perfekcjonizm kryje w sobie wiele pułapek i nie pozwala na bycie szczęśliwym. Doskonale uchwyciła to nasza autorka Aleksandra Bohojło z bloga esencja.pl. W swoim artykule zawarła szereg dobrych rad dla perfekcjonistów, które mogą pomóc w bardziej harmonijnej relacji z samym sobą i otoczeniem.
Warto również poznać opowieść naszej kolejnej autorki Basi Szmydt z bloga basiaszmydt.pl. W swoim artykule opowiada o swoim perfekcjonizmie, momencie przełomowym, który był dla niej sygnałem do zmian oraz o drodze, którą przebyła, żeby zrozumieć, że jest po prostu wystarczająca.
PERFEKCJONISTKA – O TYM JAK JĄ W KOŃCU WYRZUCIŁAM ZE SWOJEGO ŻYCIA
Perfekcjonisto, jeśli uda Ci się odpuścić, to być może za zasłoną bycia idealnym będzie na Ciebie czekało szczęśliwe życie pełne czasu i energii na dawanie swoim bliskim bezwarunkowej miłości oraz rozwijanie swoich pasji. Pamiętaj, że jesteś wystarczający i odetchnij z ulgą.