Ceny za energię elektryczną ciągle rosną. Tymczasem istnieje kilka prostych sposobów na ograniczenie wydatków. Dowiedz się, jak oszczędzać prąd i przejmij kontrolę nad domowym budżetem!
Spis treści
Oszczędzanie energii nie musi być trudne
Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy, ale również przyczyni się do ochrony środowiska. Wystarczy, że skorzystasz z kilku naszych niezawodnych sposobów, aby wyrobić pozytywne nawyki i stosować podane rozwiązania przez cały czas. Warto również zachęcić do nich domowników. To wcale nie jest trudne!
Sposoby oszczędzania prądu
Nasza lista obejmuje aż 8 prostych sposobów na skuteczne oszczędzanie energii. Wszystkie możesz wprowadzić w życie już dzisiaj. Poznaj szczegóły, a za jakiś czas porównaj rachunki.
Zgaś światło
Jeśli domownicy często zapominają o zgaszeniu światła, wysokie rachunki za energię elektryczną nie powinny dziwić. Wystarczy jednak ustalić prostą zasadę, aby nie korzystać z elementów oświetlenia, gdy nie ma takiej potrzeby. To jeden z najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie energii, a zarazem doskonała metoda na wprowadzenie dobrych nawyków w mieszkaniu. Pamiętaj również, że w pomieszczeniach o kilku źródłach światła nie zawsze musisz wykorzystywać wszystkie – np. podczas wieczoru z książką lampka w zupełności wystarczy.
Wykorzystaj naturalne światło
Zadbaj o to, aby jak najwięcej dziennego światła zagościło w Twoich czterech kątach. Możesz biurko ustawić w pobliżu okna, a także zamienić tradycyjne zasłony na rolety rzymskie. Warto również odpowiednio planować obowiązki domowe. Jeżeli większość z nich możesz wykonać przy naturalnym świetle, śmiało skorzystaj z tej opcji. Najlepsze efekty uzyskasz w pomieszczeniach z białymi ścianami – kolor ten doskonale odbija promienie słoneczne, rozświetlając cztery kąty.
Gotowanie a oszczędność prądu
Zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd w domu, a jednocześnie korzystasz z kuchenki elektrycznej lub płyty indukcyjnej? Istnieje jeden bardzo prosty sposób, aby nieco zmniejszyć koszty. Sięgnij po komplet pokrywek do naczyń, które skrócą czas gotowania. Eksperci wskazują, że w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 30% energii. Zdecydowanie warto z tego rozwiązania skorzystać!
Zobacz też: Jak oszczędzać wodę? 12 sposobów!
Sięgnij po żarówki ekologiczne
Jeśli szukasz prostych sposobów, jak oszczędzać prąd, wymiana żarówek na ekologiczne będzie strzałem w dziesiątkę. Kosztują one nieco więcej od tych tradycyjnych, jednak opłacalność tego rozwiązania jest zauważalna. Ponadto proces wymiany żarówek możesz przeprowadzić w kilku etapach. Na pewno zobaczysz różnicę w rachunkach.
Zawsze wyłączaj nieużywane sprzęty
W Twoim domu często pracują nieużywane sprzęty? Czas zmienić to już teraz! Ponadto nie korzystaj z trybu czuwania. Najlepiej całkowicie wyłączyć urządzenia. Jeśli będziesz o tym pamiętać i wdrożysz tę zasadę wśród wszystkich domowników, przekonasz się, że oszczędzanie energii może być proste. Natomiast komputer czy telewizor, które działają przez cały dzień, bardzo często przyczyniają się do wzrostu rachunków.
Zadbaj o optymalną temperaturę
Korzystasz z grzejników elektrycznych i zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd? Przede wszystkim nie przegrzewaj mieszkania. Jeśli posiadasz pompę ciepła lub ogrzewanie podłogowe, możesz w prosty sposób zmniejszyć koszty. Wystarczy, że ustawisz nieco niższą temperaturę. W dodatku zbyt wysoka temperatura w domu pogarsza samopoczucie, a także może zwiększać ryzyko infekcji w okresie jesienno-zimowym.
Pełna pralka i zmywarka
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pralki lub zmywarki, musisz wiedzieć, jak oszczędzać energię elektryczną. Najlepiej stawiać na urządzenia energooszczędne i dostosować wybór do liczby domowników. W mniejszych gospodarstwach zakup pojemnej zmywarki czy pralki nie będzie dobrym pomysłem. Staraj się, aby jak najbardziej zapełniać bęben czy komorę. Pamiętaj, że na rynku nie brakuje mniejszych i relatywnie tanich modeli, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniu.
Pamiętaj, aby nie otwierać piekarnika podczas pieczenia
Otwieranie drzwiczek piekarnika przy pieczeniu powoduje wypuszczenie gorącego powietrza. Wówczas temperatura wewnątrz obniża się, a sprzęt musi pobrać więcej prądu. Wystarczy, że spojrzysz na proces pieczenia przez szybę. To kolejny dobry nawyk, który warto opanować.
Sposoby oszczędzania prądu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Skoro wiesz już, jak oszczędzać energię elektryczną, pora wykorzystać nasze wskazówki w praktyce. Przede wszystkim porozmawiaj z domownikami i zdecyduj, które rozwiązania można wprowadzić już teraz. Dzięki temu nie będziecie odwlekać decyzji o rozpoczęciu racjonalnego gospodarowania budżetem. Ponadto listę planowanych czynności warto wręczyć każdemu.
Niektóre plany (np. wymianę żarówek) możesz przeprowadzić w trybie planowym. Jednak wyłączenie komputera czy telewizora nic Cię nie kosztuje. Wręcz przeciwnie – pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy. Pamiętaj o naszych wskazówkach i nie przepłacaj za energię elektryczną!