Napar wytwarzany z ziaren wydalanych przez cywetę nie od dziś zachwyca podniebienia prawdziwych koneserów. Dowiedz się, czym jest kopi luwak i czy warto ją kupić. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.
Spis treści
Co to jest copy luwak?
Ten ceniony gatunek kawy pochodzi z południowo-wschodniej Azji i wytwarzany jest z ziaren, wydalanych przez łaskuna palmowego. Zwierzę to popularnie nazywane jest cywetą, a lokalnie również luwakiem. I to właśnie niemu napój zawdzięcza swoją nazwę.
Wspomniany ssak zjada owoce kawowca. Nie trawi jednak ich nasion, a jedynie miąższ. Warto zaznaczyć, że łaskun palmowy zjada wyłącznie te najlepsze owoce, a ziarna po przebyciu jego przewodu pokarmowego tracą gorzki smak, więc kawa charakteryzuje się łagodnym smakiem i zachęcającym aromatem. Ziarna głównie zbierają mieszkańcy niektórych indonezyjskich wysp, a także Filipińczycy czy Wietnamczycy.
Kopi luwak należy do najdroższych kaw na świecie, gdyż jej roczne zbiory nie są zbyt wysokie. Produkt cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród Japończyków i Amerykanów, choć można go kupić również w Polsce oraz innych europejskich krajach.
Kawa kopi luwak – historia
Według legend holenderscy kolonialiści zażądali od mieszkańców Indonezji oddania wszystkich zbiorów. Ponadto zabronili im zbierania ziaren kawowca na własny użytek. I to właśnie łaskun palmowy miał zapewnić im możliwość konsumpcji ulubionego naparu. Tubylcy dokładnie obserwowali zwierzę i zauważyli, że uwielbia ono spożywać wiśnie kawowca tak samo, jak inne owoce. Podczas trawienia usuwany był miąższ, natomiast pestki po wydaleniu zachowały swój naturalny wygląd.
Miejscowa ludność szybko zaczęła zbierać ziarna. Następnie je myto, suszono i wypalano, aby pozyskać kawę, która okazała się dużo smaczniejsza od tej zwyczajnej. Napar miał lżejszą goryczkę i stał się prawdziwym rarytasem. Wieści o odkryciu napoju dotarły również do kolonizatorów, więc kawa szybko zyskała uznanie na różnych szerokościach geograficznych.
Copy Luwak – jak smakuje?
Zastanawiasz się, czy warto kupić tę popularną, choć bardzo drogą kawę? Jak wygląda stosunek jakości do ceny? Poznaj szczegóły, a z łatwością podejmiesz rozsądną decyzję zakupową i wybierzesz kawę idealnie dopasowaną do osobistych preferencji.
Na początku rzućmy okiem na badania naukowe. Otóż Massimo Marcone, z Uniwersytetu w Guelph, w Kanadzie poddał kopi luwak wnikliwym analizom. Uczony dokładnie sprawdził, czy ziarna droższej kawy w jakiś sposób różnią się od tych zwyczajnych. Okazało się, że tak, a rozbieżności widoczne były już na pierwszy rzut oka.
Uczony dowiódł, że pęknięcia na azjatyckich ziarnach to efekt działania enzymów trawiennych, które działają w żołądku łaskuna palmowego. Związki te przenikają w głąb ziaren i wpływają na rozpad białek. W dodatku ziarna przebywają aż 24 godziny w układzie pokarmowym zwierzęcia i zaczynają kiełkować. Można więc powiedzieć, że copy luwak przechodzi niezwykły proces słodowania, więc stanowi doskonałą propozycję dla miłośników oryginalnych receptur.
Pamiętaj, że im więcej białka znajduje się w kawie, tym bardziej wyczuwalna jest goryczka. W przypadku copy luwak następuje intensywny rozkład białek, dzięki czemu przygotowany napój wyróżnia się dosyć lekkim smakiem. Ponadto kawa rodem z Indonezji różni się aromatem od klasycznych wariantów.
Nazwa kopi luwak nie oznacza jednak odmiany ziarna, a mówi o metodzie obróbki. Natomiast smak zależy od wielu czynników. Mowa tu o typie kawy i najczęściej jest to arabica lub robusta. Ważnym elementem są również warunki hodowli, a także doświadczenie producentów. Wysoka jakość ziaren oraz profesjonalna obróbka sprawią, że napar będzie bardzo smaczny i aromatyczny.
Kawa kopi luwak – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje ta popularna kawa? Otóż cena kilograma ziaren może sięgać nawet 700 dolarów. Wynika to zarówno z dostępności kawy, jak i specyficznych metod produkcji. W dodatku podaż jest dosyć niska, gdyż cywety nie są w stanie zjeść tylu ziaren, aby kawa sprzedawana była na tony. Ponadto odpowiedzialni hodowcy nie przetrzymują zwierząt w klatkach i zapewniają im dowolność spożywanego pokarmu.
Zdarzało się, że próbowano produkować kawę na masową skalę, zamykając zwierzęta i zmuszając je do jedzenia ziaren. Takie zachowanie doprowadziło do śmierci wielu łaskunów palmowych. Na szczęście dziś wiele się zmieniło i można powiedzieć, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowym.
Cena za filiżankę jest dosyć wysoka. Jednak na rynku z powodzeniem znajdziesz kawę w mniejszych opakowaniach (np. 50 czy 100 g), dzięki czemu możesz przetestować produkt, a tym samym znacznie nie obciążać portfela. Jednocześnie uważaj na zbyt atrakcyjne ceny. Mogą oznaczać, że termin ważności dobiega końca. Najlepiej wybierać sprawdzone wyroby od renomowanych producentów i kupować je w dobrych sklepach. Wówczas uzyskasz pewność, że sięgasz po kawę klasy premium.
Czy warto pić kawę kopi luwak?
Wybór kawy zawsze stanowi kwestię indywidualnych preferencji. Najczęściej napój charakteryzuje się dosyć specyficznym aromatem i bardzo niską goryczką. Wielu osobom z pewnością przypadnie to do gustu, a inni smakosze raczej wybiorą mocniejsze akcenty. Niektórych koneserów zaskoczą tu nuty ciemnej czekolady oraz orzechów.
Odpowiednio wybrany produkt może być ciekawą propozycją również dla początkujących entuzjastów kawy, którzy dopiero poszukują swoich ulubionych gatunków. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wysokiej klasy kawy w niewielkiej ilości. Ponadto warto upewnić się, z jakiego regionu pochodzą ziarna. Wystarczy, że znajdziesz sprawdzony sklep, dokładnie zapoznasz się z ofertą, a następnie wybierzesz idealne rozwiązanie. Na szczęście w Polsce nie brakuje punktów, w których możesz kupić artykuły pierwszorzędnej jakości.
Z uwagi na proces produkcji ta popularna kawa wywołuje niemałe kontrowersje wśród smakoszy. Warto jednak pamiętać, że ziarna wydalane przez zwierzęta są dokładnie czyszczone. Natomiast wiele cennych właściwości zostaje zachowanych. To sprawia, że obok tej propozycji nie sposób przejść obojętnie.