Kozia broda to grzyb, który zyskał niemałe uznanie wśród miłośników kulinarnej sztuki. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jakie potrawy możesz z niego przyrządzić. Poznaj szczegółowe informacje!
Spis treści
Czym jest kozia broda?
Kozia broda to potoczna nazwa siedzunia sosnowego, czyli jadalnego grzyba z rodziny siedzuniowatych. Odkryto go już 1781, a z czasem zyskał miano wyjątkowego przysmaku, który zachwyca w różnych potrawach. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak wysoką popularnością wśród grzybiarzy i entuzjastów gotowania. Warto nadmienić, że siedzuń sosnowy niedawno był w Polsce objęty ochroną gatunkową. Jednak dziś można go śmiało zbierać i przyrządzać z niego znakomite dania.
Grzyb kozia broda – jak wygląda?
Na pierwszy rzut oka siedzuń sosnowy zupełnie grzyba nie przypomina. Miłośnicy leśnych spacerów zauważą, że wygląda on jak gąbka o nieregularnym kształcie. W dodatku jest elastyczny i włóknisty. Owocnik charakteryzuje się białym, a niekiedy lekko żółtym czy brązowym kolorem.
Kozia broda ma krótki i ciemny trzon. Warto podkreślić, że grzyb może osiągać bardzo duże rozmiary. Te największe mają średnicę powyżej 30 cm i ważą nawet ponad 5 kg. Chociaż w polskich lasach raczej nie spotkasz tak wielkich okazów, trudno tychże charakterystycznych grzybów nie zauważyć.
Siedzuń sosnowy – z czym można pomylić?
Podczas leśnych wycieczek zawsze warto mieć pod ręką atlas grzybów. Wiele gatunków łatwo pomylić z innymi i nie inaczej jest w tym przypadku. Siedzuń sosnowy przypomina koralówkę strojną, która jest trująca! Należy również uważać na szmaciaka dębowego, gdyż objęty jest częściową ochroną prawną. Wyrasta on na korzeniach jodeł i charakteryzuje się nieco jaśniejszym wyglądem.
Wszystkie te grzyby są do siebie dość podobne. Wystarczy jednak dokładnie zapoznać się z ilustracjami w atlasie, aby nie popełnić koszmarnego w skutkach błędu. Po pewnym czasie odróżnienie siedzunia sosnowego od innych gatunków stanie się dużo łatwiejsze. Doświadczeni grzybiarze kozie brody rozpoznają bardzo szybko, choć ostrożności nigdy nie za wiele.
Siedzuń sosnowy – gdzie występuje?
Grzyba możesz spotkać w Polsce od lipca do listopada. Rośnie on najczęściej w lasach iglastych, a niekiedy również w mieszanych. Jak sama nazwa mówi, lubi towarzystwo sosen, więc zazwyczaj wyrasta u ich pni. Można go też spotkać nieopodal świerków. Warto zaznaczyć, że owocniki przez wiele lat mogą wyrastać w tych samych miejscach.
Kozie brody – zastosowanie
Ten popularny grzyb znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Można go gotować, smażyć, suszyć czy przygotować z nich znakomitą zupę. Dużym uznaniem cieszy się również kozia broda marynowana. Ponadto grzyby dobrze nadają się do długiego przechowywania z uwagi na wysoką zawartość związków o właściwościach antybakteryjnych.
Kucharze wskazują, że najlepiej smakują młode owocniki o białej lub jasnożółtej barwie. Natomiast te starsze i ciemniejsze mogą być twardsze, a więc niesmaczne. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby grzyby dobrze oczyścić, gdyż we fałdkach mogą kryć się owady czy drobne elementy ściółki.
Smak koziej brody przypomina połączenie delikatnej słodyczy z orzechem. Czasami można wyczuć pikantną nutę. Ponadto konsumpcji towarzyszy korzenny oraz intensywny aromat.
Odpowiednio przyrządzone grzyby to prawdziwy rarytas.
Jak przyrządzić kozią brodę?
Te grzyby możesz przyrządzić na rozmaite sposoby, aby cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i zniewalającym aromatem. Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu, jesteś w dobrym miejscu! Pozna kilka sposobów na przepyszne dania oraz szybkie przekąski.
Kotlet z… grzyba
Na początek coś bardzo prostego. Pokrój grzyby na wąskie plastry, umyj je i osusz na papierowym ręczniku. Następnie rozgrzej olej, a kawałki siedzunia sosnowego obtocz w jajku i bułce tartej. Teraz wystarczy usmażyć grzyby na złoty kolor i szybkie danie gotowe. Możesz śmiało dodać tu kilka warzyw, aby urozmaicić posiłek. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Zupa z koziej brody
Niemal każdy zna zupę grzybową, choć zazwyczaj trafiają do niej prawdziwki, podgrzybki czy maślaki. Tym razem czas na nieco bardziej oryginalną kompozycję. Najpierw ugotuj udka lub skrzydełka z kurczaka, dodaj marchew, pietruszkę, seler, sól, ziele angielskie, gałkę muszkatołową i liść laurowy. Po ugotowaniu wywaru dodaj pocięte w paski grzyby, ulubione pieczone warzywa, czosnek i paprykę. Zupa świetnie komponuje się z grzankami czy pasztecikami.
Kozia broda marynowana
To kolejny prosty przepis na naszej liście. Najpierw wrzuć grzyba na minutę do osolonego wrzątku, a następnie przelej go zimną wodą. Wyparz słoiki i wraz z grzybami umieść w nich poszatkowaną marchew, białą gorczycę oraz cebulę. Następnie dodaj gorącą zalewę z wody i octu w proporcji 2:1 z łyżką soli i miodu.
Kozia broda z warzywami
Jak przyrządzić proste i zdrowe danie? Połącz grzyby z warzywami! Rozgrzej na patelni olej z dodatkiem masła, dodaj posiekaną cebulę z czosnkiem, a po 3 minutach pokrojoną cukinię. Składniki duś przez kolejne 3 minuty, a po tym czasie dodaj obrane ze skórki pomidory oraz odrobinę koncentratu pomidorowego i wszystko wymieszaj. Teraz czas na umyte i pokrojone kawałki grzyba. Gotuj je pod przykryciem wraz z pozostałymi składnikami. Danie doskonale smakuje z koperkiem.
Prozdrowotne właściwości
Grzyb kozia broda wyróżnia się nie tylko znakomitym smakiem, ale również korzystnym działaniem na organizm. Zdaniem naukowców siedzuń sosnowy zawiera składniki, które stosowane są w leczeniu wielu chorób. Wśród nich znajdują się związki przeciwgrzybicze, pochodne benzoesanu czy nadtlenki ergosterolu. Mogą one być pomocne w leczeniu cukrzycy, a nawet nowotworów. Ponadto przyśpieszają gojenie się ran, a także pozytywnie wpływają na odporność.
Oznacza to, że za zbieraniem i spożywaniem tych grzybów przemawiają same korzyści. Wystarczy tylko właściwie rozpoznać i przygotować kozie brody, aby móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i dobrym zdrowiem.