Sytuacja w Ukrainie jest bardzo poważna, a my jako pomocny naród wyciągamy rękę w kierunku osób, które szukają bezpiecznego schronienia. Warto jeszcze zwrócić swoją uwagę w bardzo ważnym kierunku. Nasi sąsiedzi to nie tylko ludzie, ale także czworonożni przyjaciele. Jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Spis treści
Wymagania dotyczące przewozu zwierząt z Ukrainy
Nieco zmieniły się przepisy dotyczące przekraczania granicy wraz ze zwierzęciem domowym na potrzeby dramatycznej sytuacji za naszą granicą. Nic dziwnego, obywatele Ukrainy w tak szybki sposób uciekają z niebezpiecznych miast, że trudno wtedy myśleć o dokumentach swojego czworonożnego przyjaciela. Właśnie dlatego aktualnie jest tylko jeden wymóg i dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zwierzę powinno być zaszczepione co najmniej 3 tygodnie wcześniej, ale bez obaw. Jeśli ten wymóg nie jest spełniony, po przekroczeniu granicy zajmą się nim lekarze weterynarii. Zapewnią im maksymalną ochronę i bezpieczeństwo. Zatem wszystkie osoby, które chcą uciec z Ukrainy, mogą wziąć ze sobą czworonożnych przyjaciół bez obaw, że pozostaną one bez dalszej opieki. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, ale także fretek, płazów, gadów, części ptaków, królików oraz gryzoni.
Po wjeździe na teren Polski konieczne jest wypełnienie specjalnego oświadczenia, a także wskazaniu pobytu zwierzęcia, jeśli takie miejsce jest znane. W przypadku braku docelowego adresu, zwierzę również będzie przebywać u lekarza weterynarii przez tyle czasu, ile jest to potrzebne.
Warto zajrzeć też na bloga bezprawnik.pl, którego tworzą prawnicy oraz dziennikarze. W ostatnim wpisie poruszyli temat innych ułatwień dla uchodźców. Dotyczy to między innymi szczepień przeciw COVID-19 i transportu.
Pomoc zwierzętom z Ukrainy – co możemy zrobić?
Wiemy już, jak wygląda procedura przewiezienia kota czy też psa przez granicę polsko-ukraińską. Trzeba jednak wziąć pod uwagę te zwierzęta, które są… bezdomne. Jak wspomina w swoim wpisie na bialyjack.pl Paulina Grzybowska, redaktorka i copywriterka, a prywatnie opiekunka dwóch terierów, w Ukrainie bezdomne zwierzęta nie są objęte opieką systemową, a schroniska są prowadzone przez osoby prywatne. Jak wiemy, teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Można zatem zaoferować dom tymczasowy, przekazać dary w postaci karmy, legowisk czy akcesoriów pielęgnacyjnych osobom, które przyjmują pod swój dach małych przyjaciół oraz wesprzeć transport dla zwierząt, aby uratować ich jak najwięcej z niebezpiecznych terenów. Oczywiście warto też brać udział w sprawdzonych zbiórkach, a także podejrzeć działania lokalnych schronisk.
O tym nie możemy zapominać!
Pomoc zwierzętom z Ukrainy to oczywiście piękny gest, który świadczy o naszej dobroci, empatii i chęci pomocy nie tylko ludziom, ale również ich najlepszym przyjaciołom. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to równoznaczne z opieką przez nieokreślony czas oraz dodatkowymi kosztami.
Przez pierwsze 14 dni zwierzę nie powinno mieć kontaktu z innymi zwierzakami, dlatego konieczne jest zadbanie o osobne pomieszczenie. Warto dowiedzieć się, czy nie jest ono chore przewlekle, co będzie wymagać stałej opieki lekarza weterynarii. Trzeba też wziąć pod uwagę inne schorzenia oraz zaburzenia, a także reakcją na nowe otoczenie, która może objawiać się w różny sposób.
Jeśli oferujemy pomoc zwierzętom z Ukrainy, róbmy to w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Co o tym sądzicie?