Zdarza Ci się używać określenia, że jesteś uzależniony/a od niezdrowego jedzenia? A może masz problem z odmówieniem sobie chipsów, czekolady lub pizzy? Nie ma się co dziwić – te smakołyki zostały uznane przez naukowców za najbardziej uzależniające. Badacze przyznają, że potwierdziła się ich hipoteza, iż spożywanie przetworzonej żywności przynosi podobne efekty, jak w przypadku typowego nałogu.
Innymi słowy: lubisz jeść i nie możesz się czasem powstrzymać? W rzeczywistości jest to narkotyk, wciągający w zależności od sposobu, w jaki pragniesz konkretnego posiłku i jak przetwarza je Twój organizm.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Columbia przedstawili 120 studentom zdjęcia 35 różnych produktów spożywczych, prosząc ankietowanych o wskazanie tych, które uważają za najbardziej prawdopodobne, że prowadzą do uzależnienia. Później autorzy badania postanowili upewnić się, czy wyniki są poprawne skierowując te same pytania do większej liczby, 384 osób. Respondenci badania zostali poproszeni o ocenę uzależniającego działania danej żywności w skali od 1 do 7. Przy czym objawy uzależnienia od tychże produktów miały obejmować utratę kontroli nad ilością spożywanego jedzenia, nieumiejętność ograniczenia i pokusę do dalszego ich spożywania. W rezultacie okazało się, że największy wskaźnik uzależnienia ma pizza (4,1) a czekolada i chipsy ziemniaczane uplasowały się na drugim miejscu z tym samym wynikiem – 3,73. Na czarnej liście znalazły się także lody, frytki, ciastka, ser, boczek, precle, smażony kurczak, napoje gazowane i ciasta.
Co ciekawe, dzięki badaniu możemy dowiedzieć się, które potrawy są najmniej uzależniające: ogórki (1,51), marchewki (1,6), fasola (1,63), jabłka (1,66) i brązowy ryż (1,74).
Wniosek: produkty bogate w tłuszcz i ładunek glikemiczny (ilość węglowodanów w produkcie żywnościowym, pomnożona przez indeks glikemiczny; innymi słowy: sposób oceny zawartości węglowodanów w pożywieniu) okazały się najbardziej uzależniające.
(źródło: people.com, metro.co.uk)