Każda młoda osoba ma swoje plany i marzenia, których realizacja niejednokrotnie wymaga posiadania znacznej ilości gotówki. Z tego powodu osoby niepełnoletnie chętnie podejmują się różnego rodzaju prac – sezonowych i dorywczych. Jeśli należysz do tego grona, to zapewne zastanawiasz się, od jakiego wieku można pracować w Polsce i jakie zasady obowiązują w tej kwestii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Podpowiemy Ci również, gdzie mogą pracować niepełnoletni oraz jakie zajęcia dla młodzieży są najpopularniejsze.
Spis treści
Od ilu lat można pracować w Polsce? Zasady
To, od jakiego wieku można pracować w Polsce, regulowane jest przez przepisy prawa pracy. Do 1 września 2018 roku pracodawcy mogli zatrudniać na umowę o pracę jedynie osoby, które ukończyły 16. rok życia. 1 września 2018 roku wprowadzono w kodeksie znaczącą zmianę, która pozwala na podjęcie zajęcia zarobkowego również przez osoby nieletnie. Aktualnie umowę o pracę mogą otrzymać już 15-latkowie, a osoby młodsze muszą przedstawić pracodawcy pisemną zgodę rodziców, lub prawnych opiekunów i mogą otrzymać umowę zlecenie/umowę o dzieło. Przepisy prawa pracy regulują m.in. takie kwestie, jak czas pracy młodzieży oraz zasady, na jakich mogą pracować.
Uwaga! Aby otrzymać zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w wieku 15 lat, musisz spełnić kilka podstawowych warunków:
- ukończyć szkołę podstawową (8 klas);
- otrzymać stosowne zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że podjęta praca nie będzie negatywnie wpływać na Twoje zdrowie;
- podjęta praca ma charakter przygotowania do zawodu lub dotyczy wykonywanie lekkich prac wykonywanych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.
Gdzie mogą pracować niepełnoletni?
Polski kodeks pracy określa nie tylko to, od ilu lat można pracować będąc osobą niepełnoletnią, ale również gdzie może zostać podjęte zatrudnienie. Jeśli chodzi o zajęcia związane ze ściśle określonymi obowiązkami, które chcesz wykorzystać w przyszłej karierze zawodowej, praca musi mieć charakter przyuczenia do zawodu lub jego nauki.
Wówczas pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania kilku zasad, które regulowane są przez odrębne przepisy prawne. Jeśli natomiast chcesz podjąć prostą pracę zarobkową, nie może ona wiązać się z przebywaniem w trudnych warunkach (np. zakładach przemysłowych, kopalniach, hutach czy fabrykach). Pracodawca musi również przestrzegać norm czasu pracy, a przeznaczone dla Ciebie zadania nie mogą zbytnio obciążać Twojego zdrowia i wpływać negatywnie na realizację obowiązków szkolnych.
Jeśli chodzi o wspomniane normy czasowe, to osoby niepełnoletnie mają prawo do dwóch dób odpoczynku w ciągu całego tygodnia. Co więcej, 8 godzin dziennie mogą pracować jedynie młodociani, którzy ukończyli 16. rok życia i pracują w ramach przyuczenia lub nauki zawodu. Z kolei w trakcie roku szkolnego czas pracy nie może przekroczyć 12 godzin w tygodniu, a w trakcie każdego dnia (gdy odbywają się zajęcia szkolne) mogą być to tylko dwie godziny pracy.
Oferty pracy dla nieletnich – najpopularniejsze zajęcia
Zastanawiasz się, jaka praca dla nieletnich jest najpopularniejsza w naszym kraju? Poniżej przedstawiamy konkretne zajęcia, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży. Co ważne, każde z nich pozwoli Ci zarobić wystarczająco dużo pieniędzy na spełnienie najważniejszych na ten moment marzeń!
- Praca w gastronomii – restauracje i fast-foody to miejsca, gdzie coraz częściej można spotkać osoby młode. Możliwości jest naprawdę wiele: możesz pracować na stanowisku kelnerskim, barmańskim, w kuchni czy jako dostawca posiłków. Co ważne, praca w gastronomii jest niezwykle elastyczna pod kątem grafiku, a oprócz stawki godzinowej możesz w tym przypadku liczyć również na atrakcyjne napiwki od klientów.
- Zbieranie warzyw i owoców – najlepsze wakacyjne oferty pracy dla młodzieży mają z całą pewnością właściciele gospodarstw rolnych i sadów. Zbieranie warzyw i owoców to najczęściej praca sezonowa, która wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami, ponieważ zakwaterowanie i wyżywienie pracowników zazwyczaj jest po stronie pracodawcy.
- Praca w sklepie – oferty pracy dla nieletnich bardzo często znaleźć można również w różnego rodzaju sklepach. Pracodawcy szukają zarówno kasjerów, jak i magazynierów czy osób wykładających towar. W tym przypadku można często liczyć na atrakcyjne premie uznaniowe i sprzedażowe, dlatego zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.
- Rozdawanie ulotek – to prawdopodobnie najprostsza, ale i najbardziej wymagająca opcja pracy dla młodzieży. Zarobki są w tym przypadku relatywnie dobre, jednak wielogodzinne stanie w upale może być dość męczące. Wydawać by się mogło, że rozdawanie ulotek to dość banalne zajęcie, jednak wiąże się z koniecznością zaczepiania przypadkowych osób, co dla niektórych może być dość problematyczne.
- Pomoc sąsiedzka – jeśli nie interesują Cię oferty pracy dla nieletnich znalezione w internecie lub na tablicy ogłoszeń, możesz spróbować wyjść z własną inicjatywą i zaproponować swoim sąsiadom kompleksowe wsparcie. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób z małych miejscowości. Wyprowadzanie psów, drobne sprzątanie, robienie zakupów, koszenie trawy – zawsze znajdzie się coś do zrobienia, za co Twój sąsiad chętnie Ci zapłaci!
- Korepetycje – jeśli jesteś dobrym uczniem i udało Ci się dobrze opanować dotychczasowy materiał ze szkoły, spróbuj swoich sił w nauczaniu innych. Korepetycje są wyjątkowo dobrze płatne (nawet 50 zł za godzinę!), a rodzice chętnie zatrudniają do tej pracy osoby młode, w których towarzystwie ich dzieci czują się o wiele pewniej i swobodniej.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka praca dla nieletnich jest najlepsza. Wiele zależy bowiem od Twoich umiejętności i charakteru. Pamiętaj, że pierwsza praca w dużej mierze polega również na nauce, dlatego nie zniechęcaj się zbyt szybko! Gdzie szukać pracy? Najwięcej propozycji znajdziesz oczywiście w Internecie, choć ciekawe wakacyjne oferty pracy dla młodzieży posiadają również regionalne agencje pośrednictwa pracy.