Badania naukowe sugerują, że jedzenie sera powoduje, że można się od niego uzależnić. Okazuje się, że jedząc niektóre produkty spożywcze można odczuć podobny efekt tak jak w przypadku zażywania twardych narkotyków takich jak heroina i kokaina.
Spis treści
Dlaczego ser uzależnia jak heroina i kokaina?
W przeprowadzonym badaniu 500 osób wypełniło ankietę odpowiadając na pytanie, którym jedzeniem najczęściej się przejadają. Naukowcy odkryli, że najbardziej uzależniające produkty zawierają wysoki poziom tłuszczu, są przetworzone i zawierają duża ilość sodu. To tłumaczy, dlaczego pizza jest tak popularna- jest przetwarzana oraz trawi się szybko przez wysoki indeks glikemiczny w cieście. Również, zawiera dużo soli i jest grubo pokryta serem.
Zobacz również: Naukowcy dowiedli, że pizza jest najbardziej uzależniającym jedzeniem na świecie

pinterest.com
Dlaczego to właśnie ser?
Produkty mleczne zawierają białko kazeinowe, które ulega rozpadowi do peptydu zwanego kazomorfiną podczas trawienia. To wywołuje uwalnianie się dopaminy do mózgu, inaczej hormonu przyjemności i nagrody. Szklanka mleka zawiera stosunkowo mało kazeiny, ale potrzeba dużo mleka, aby wyprodukować nawet małą ilość sera. Tak więc, ser w szczególności zawiera dużo tego uzależniającego białka, które działa pośrednio na receptory opioidowe w mózgu. Te same receptory, które są uruchamiane podczas przyjmowania działki heroiny czy kokainy przez osoby uzależnione.

imgur.com
Czy powinno się wykluczyć ser z diety?
Autorzy tego badania wierzą, że najbardziej uzależniające produkty spożywcze- w tym cheeseburgery, ciasteczka, lody, i oczywiście ser- mogą wywoływać nieumyślne przejadanie się. To może być czynnik wyjaśniający dlaczego otyłość jest trwającym i rozprzestrzeniającym się fenomenem w Stanach Zjednoczonych i innych rozwiniętych krajach. Nie znaczy to, że należy wykluczyć jedzenie sera. Dopóki stosuje się zbilansowaną dietę z owocami i warzywami jako główne składniki, można od czasu do czasu spożyć niewielką ilość sera. Powinno się łączyć go w posiłku z produktami o niskiej zawartości tłuszczu i indeksu glikemicznego, aby złagodzić 'uderzenie’ do mózgu.
(źródło: lifehack.org, abcnews.go.com)