Cukrzyca to bardzo powszechna dolegliwość. Szczególnie częsta jest cukrzyca typu drugiego, która objawia się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Dieta cukrzyka musi być starannie skomponowana i oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Czy osoby chorujące na cukrzycę mogą jeść dowolne słodkości, a może muszą sięgać po jakieś specjalne słodycze dla cukrzyków?
Spis treści
Co jest najważniejsze w diecie dla cukrzyka?
Cukrzyca, a w szczególności cukrzyca typu drugiego, to schorzenie metaboliczne, które wymaga stosowania odpowiedniej diety. Osoby chorujące na cukrzycę są zmuszone do istotnych zmian przyzwyczajeń żywieniowych. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiednia dieta u cukrzyków pomaga w kontrolowaniu choroby, a także w utrzymaniu masy ciała i optymalnego ciśnienia.
Podstawą diety dla diabetyków są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Nie powodują one nagłego skoku cukru po posiłku. Tak naprawdę dieta dla cukrzyków to bardzo zdrowa metoda żywieniowa – nawet osoby zdrowe mogą z powodzeniem ją stosować.
Zgodnie z zaleceniami, w diecie cukrzyka węglowodany powinny pochodzić w większości z produktów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik pokarmowy. Należy z kolei ograniczyć cukry pochodzące z owoców. W diecie ważne są również zdrowe tłuszcze pochodzące z roślin, ryb oraz orzechów. Tylko około 15 do 20 procent posiłku powinny stanowić białka: chude mięso, ryby, warzywa strączkowe. A czy cukrzyk może jeść słodycze?
Jedzenie słodyczy a cukrzyca
Skoro osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać cukrów prostych, które powodują gwałtowny wzrost poziomu glikemii, czy w ogóle mogą jeść słodycze? Tak naprawdę cukry proste i ogólnodostępne słodkości nie są produktami zdrowymi i to nie tylko dla cukrzyków. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba popadać w skrajności. Jeśli tylko cukrzyk ma swoje schorzenie pod kontrolą, przestrzega reguł diety i dba o regularny ruch, sporadycznie zjedzona kostka czekolady lub kawałek domowego ciasta nie powinny mu zaszkodzić.
Optymalnym wyborem dla cukrzyków będą jednak specjalne słodycze dla diabetyków. Można przyrządzać różnego typu desery we własnym zakresie albo sięgnąć po gotowe produkty. Słodkości dla cukrzyka można kupić w wyspecjalizowanych sklepach oraz w dużych sklepach spożywczych, które mają dział z żywnością specjalistyczną.
Jakie cukry dla diabetyków wybrać?
Osoby chorujące na cukrzycę powinny nie tylko odstawić słodzone napoje i sklepowe słodkości o kiepskim składzie, ale też bliżej przyjrzeć się wszelkim używanym cukrom. Jeśli na co dzień stosujesz zwykły biały cukier (na przykład do słodzenia herbaty), koniecznie pomyśl o poszukaniu lepszego zamiennika.
Jakie są najpopularniejsze cukry dla diabetyków?
- Ksylitol – naturalna substancja słodząca, która pozyskiwana jest z brzozowej kory. Ksylitol wygląda bardzo podobnie do białego cukru, ale ma od niego mniej kalorii i ma stosunkowo niski indeks glikemiczny.
- Stewia – jeden z najlepszych i najzdrowszych zamienników cukru. Stewia nie wpływa na indeks glikemiczny potraw i nie podnosi stężenia glukozy we krwi.
Wymienione substancje słodzące dla cukrzyków to produkty naturalne i bezpieczne w stosowaniu. Polecane są nie tylko diabetykom, ale każdemu, kto dba o zdrowie.
Zobacz też nasz artykuł: Była sobie choroba. Jak sobie radzić z cukrzycą?
Domowe słodycze dla cukrzyków
Osoby cierpiące na cukrzycę często stawiają na samodzielne gotowanie – mają wówczas pod kontrolą cały proces przyrządzania potrawy i wpływ na każdy z jej składników. Samodzielnie można nie tylko przyrządzać obiady i śniadania, ale również desery. Jakie domowe łakocie może jadać cukrzyk?
- Jogurty – szczególnie naturalne, które można we własnym zakresie dosłodzić za pomocą stewii lub ksylitolu. Dodatkiem mogą być owoce (z umiarem), a także różnego typu pestki oraz otręby.
- Kisiel, budyń, galaretka – czyli desery w bardzo domowym i tradycyjnym stylu. Najlepiej posłużyć się produktami bez cukru i dosłodzić je samodzielnie – bez problemu można kupić niesłodzony budyń.
- Domowe kruche ciasteczka – ich bazą powinny być różnego typu pestki, a do posłodzenia należy użyć ksylitolu lub stewii.
- Racuchy z jabłkami bez cukru – najlepiej prosto z patelni. Smażyć warto bez użycia tłuszczu. Zamiast białej mąki, można zastosować pełnoziarnistą. Deser powinien być wystarczająco słodki od samych jabłek.
- Muffinki marchewkowe – idealne smakołyki dla cukrzyków. Za ich słodycz odpowiada utarta marchewka. Można również dosłodzić je ksylitolem. By były pożywniejsze, warto zrobić je z mąki pełnoziarnistej.
To tylko kilka spośród wielu pomysłów na domowe łakocie dla diabetyków. Tak naprawdę niemal każdy rodzaj deseru można przystosować do potrzeb osoby z cukrzycą – wystarczy zredukować zawartość cukru, zamienić niektóre składniki, by uzyskać smakołyk o niższym indeksie glikemicznym.
Sklepowe słodycze a cukrzyca
W domowych warunkach, przy odrobinie wolnego czasu, można przygotować naprawdę smaczne i zdrowe desery. Czasami bywa jednak tak, że nie ma się wystarczającej ilości czasu lub warunków do tego, by przyrządzać słodkości we własnym zakresie. Czy cukrzyk może sięgnąć po deser ze sklepu?
Najlepszym wyborem dla diabetyków będą słodycze o obniżonej zawartości cukru i dedykowane dla diabetyków – deserów tego rodzaju jest wiele w sklepach. Można je znaleźć w sklepach spożywczych, ale też w wyspecjalizowanych sklepikach ze zdrową żywnością. Są to zarówno produkty suche i paczkowane, jak ciastka i batony, ale też różnego typu jogurty, puddingi i tym podobne.
Gotowe słodycze dla cukrzyków nie każdemu jednak wystarczają. Każdy ma jakieś swoje ulubione smaki, bez których trudno mu się obejść. Jeśli przed diagnozą uwielbiało się chałwę lub czekoladę, może być bardzo trudno obejść się bez tego smaku. Na szczęście nie ze wszystkiego trzeba rezygnować.
Czekolada a cukrzyca – to właśnie czekolada jest jednym z ulubionych deserów wielu osób. Jeśli również za nią przepadasz, ale masz zdiagnozowaną cukrzycę, sięgaj po czekoladę gorzką. Możesz wypróbować również specjalną czekoladę dla diabetyków, która nie jest słodzona zwykłym cukrem, ale stewią lub ksylitolem.
Chałwa a cukrzyca – niestety tradycyjna, bardzo słodka chałwa nie jest polecana osobom chorującym na cukrzycę. Alternatywą może być jednak specjalna chałwa dla diabetyków. Bez problemu kupisz ją w sklepie ze zdrową żywnością lub w sieci. Nie jest ona słodzona klasycznym cukrem, ale słodzikami, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi.
- Lody a cukrzyca – przeciętne lody ze sklepu są bardzo słodkie i raczej nie służą diabetykom, ale nawet dla nich znajdzie się zdrowszy odpowiednik. Coraz więcej jest małych, lokalnych lodziarni, które wykonują lody według swych autorskich receptur. W takich miejscach zdarzają się smaki nietypowe, ale też lody stworzone z myślą o osobach z problemami żywieniowymi i na konkretnych rodzajach diety. Można spotkać zarówno lody wegańskie, jak i dla diabetyków – słodzone słodzikiem i o niskim indeksie glikemicznym. Alternatywą dla lodów ze sklepu może być mrożony jogurt.
- Nutella a cukrzyca – jeden z ulubionych kremów do kanapek i naleśników, po jaki sięgają osoby w różnych przedziałach wiekowych to potężne źródło cukru i niezdrowych tłuszczy. Mimo to wiele osób sięga po kremy tego typu i to z dużą częstotliwością. Jeśli również nie wyobrażasz sobie życia bez słodkiego kremu na kanapki, wypróbuj zdrowszy zamiennik – krem wykonany samodzielnie z orzechów, oleju kokosowego i słodzony ksylitolem. Kolejną opcją jest krem wykonany z namoczonych daktyli i kakao.
Mając zdiagnozowaną cukrzycę, trzeba poważnie przemyśleć swą codzienną dietę. Warto skorzystać z porady dietetyka, który ma najlepszą wiedzę na temat tego, co może jadać diabetyk i z jaką częstotliwością, by nie zaszkodziło to jego zdrowiu. Jeśli chodzi o słodycze dla cukrzyków, to jak widzisz jest to temat bardzo szeroki. Nie musisz całkowicie ich odstawiać i rezygnować z ulubionych smaków. Najważniejsze to mieć umiar i możliwie często wybierać zdrowsze odpowiedniki popularnych słodkości i tyczy się to nie tylko diabetyków, ale każdego, kto dba o zdrowie. Częste objadanie się ciastkami, czekoladą i lodami ze sklepu nie jest ani zdrowe, ani rozsądne i to bez względu na to, czy ma się problemy z cukrzycą, czy nie.