Ten związek chemiczny znalazł wiele zastosowań, choć niekiedy wywołuje gorące dyskusje. Sprawdź, czym jest sorbitol i czy można go swobodnie spożywać. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.
Spis treści
Sorbitol – co to jest?
To związek, który pochodzi z grupy alkoholi cukrowych. Występuje w wielu owocach np. śliwkach, morelach, nektarynkach, jabłkach czy brzoskwiniach. Ponadto znajduje się w algach i grzybach. Pozyskuje się go poprzez redukcję glukozy, a w przemyśle można go spotkać pod postacią białego proszku lub płatków. Natomiast w sprzedaży dostępny jest jako 70-procentowy roztwór wodny.
Sorbitol – zastosowanie
Wokół sorbitolu narosło wiele mitów. Czy jest szkodliwy i czy warto go stosować? Przede wszystkim związki te mają działanie słodzące, a także sprawdzają się jako wypełniacze żywności oraz stabilizatory. Ponadto poprawiają wilgotność i teksturę jedzenia, a także utrzymują wodę, więc są higroskopijne.
Warto nadmienić, że sorbitol dodany do żywności w składzie występuje pod symbolem E-420. Można go znaleźć np. w suszonych owocach, musztardach, sosach czy mlecznych deserach. Ponadto stanowi on zamiennik zwykłego cukru. Sorbitol a cukrzyca – czy można go spożywać? Otóż związek ten nie powoduje zwiększenia stopnia wydzielania insuliny, a przy tym jest mniej słodki od tradycyjnego cukru oraz wielu innych słodzików. Weź to też pod uwagę, jeśli będziesz wybierał dietę dla cukrzyka.
Jednak osoby, które dbają o linię, muszą zwrócić uwagę na ważny aspekt, którym charakteryzuje się sorbitol – kalorie. W 100 gramach znajdziesz ich 240. Dla porównania w takiej samej ilości stewii jest tylko… 1 kaloria.
Ponadto sorbitol znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, gdyż wspomaga stabilizację emulsji, a także chroni przed wysychaniem i poprawia właściwości nawilżające kosmetyków. Znajduje się również w pastach do zębów i płynach do higieny jamy ustnej.
Sorbitol – lek na skórę?
Warto podkreślić, że związek ten korzystnie działa na skórę, wygładzając ją i regulując procesy regeneracji naskórka. Nic więc dziwnego, że występuje w składzie kremów, szamponów czy balsamów. Ponadto związek nie należy do silnych alergenów, więc mogą z niego korzystać również osoby ze skórą wrażliwą. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej produktów z sorbitolem.
Sorbitol – czy jest szkodliwy?
Wiele osób zastanawia się, czy szkodliwość sorbitolu to mit, czy jednak należy ograniczać jego ilość. Otóż sorbitol może powodować skutki niepożądane przy nadmiernym spożyciu. Wówczas występują wzdęcia, gazy, biegunki, a także skurcze jelit. Spożywania tego związku nie zaleca się osobom, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego. W takim przypadku nawet mała dawka może przyczynić się do wystąpienia poważnych objawów. Jednak osoby zdrowe mogą go spożywać w optymalnej ilości.
Zobacz też nasz artykuł: Dementujemy mity o szkodliwych produktach – z Okiem Chemika
Należy pamiętać, że producent żywności powinien podać informację, że spożycie nadmiernej ilości sorbitolu może wywołać efekt przeczyszczający. Szczególnie wrażliwe na ostre biegunki mogą być najmłodsi, zatem nie powinno im się podawać żywności bogatej w ten związek.