Tradycyjne świece, które można dostać w każdej drogerii i supermarkecie, w większości przypadków wykonane są z parafiny. Jak się okazuje, nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie… Coraz więcej świadomych konsumentów decyduje się zatem na produkty, które składają ukłon w stronę ochrony środowiska. Sprawdzamy, czym wyróżniają się świece sojowe i skąd się wzięła ich popularność.
Spis treści
Świece sojowe a parafinowe
Zacznijmy od tego, czym tak właściwie są świece sojowe. W praktyce wykonane są z wosku naturalnego pochodzenia (pozyskiwanego z ziaren soi), który emituje podczas palenia o wiele mniej dwutlenku węgla (nawet 90%!) niż parafinowe. Dzięki temu nie emitują szkodliwych substancji. Ponadto naturalne świece sojowe o wiele dłużej się palą, co oczywiście wpływa na większą przyjemność i piękny zapach, ale nie tylko. Wosk ma wciąż takie same właściwości, dzięki niższej temperaturze spalania. Znacznie lepiej przyjmuje też wszelkie olejki zapachowe. Wosk sojowy nie zawiera sztucznych substancji, dlatego nie powoduje podrażnień, kataru, kaszlu czy łzawienia oczy. Świecę można odpalić nawet w pomieszczeniu, w którym znajdują się alergicy, oczywiście zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.
Świece parafinowe, które są najbardziej popularne i najszerzej dostępne, niestety mogą powodować wiele negatywnych skutków. Szczególnie dotyczy to długiego czasu palenia. Podczas wysokiej temperatury emituje się sadza porównywalna do wydzieliny z rury wydechowej samochodu z diesla. Nie brzmi to dobrze, prawda? Nie dają też takiego intensywnego efektu jeśli chodzi o zapach, w porównaniu z woskiem sojowym. W świecach sojowych niestety są niebezpieczne związki chemiczne, takie jak benzen, toluen czy formaldehydy, które mogą powodować senność, zawroty głowy, podrażnienia układu oddechowego, a nawet… chorób nowotworowych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru świecy sojowej?
Zuzia, która na co dzień testuje wiele naturalnych produktów i kosmetyków, w jednym swoich ostatnich wpisów na blogu zuzkapisze.pl zaznacza też, że warto zwrócić uwagę na opakowania świec sojowych. Zazwyczaj są to szklane słoiki, zarówno przezroczyste, jak i białe czy czarne. Dzięki temu można je wykorzystać ponownie, po spaleniu świecy i dokładnym wyczyszczeniu. Mogą służyć np. do przechowywania drobiazgów, biżuterii, długopisów albo przypraw. Więcej na temat samego zakupu świec sojowych, możecie przeczytać na blogu Zuzi.
https://www.zuzkapisze.pl/2022/01/weganskie-swiece-sojowe.html
Świece sojowe pachną znacznie intensywniej niż parafinowe, a to za sprawą wysokiej jakości olejków zapachowych. Do wyboru jest wiele lekkich nut kwiatowych i orzeźwiających, a także mocniejszych, cięższych, korzennych. Wszystko zależy od upodobań.
Do produkcji świec sojowych używa się także naturalnych knotów. Z reguły jest to bawełniany sznurek albo wąski drewniany pasek, który może też wydawać charakterystyczny strzelający dźwięk.
Słyszeliście już o świecach sojowych? A może mieliście szansę je przetestować? Podzielcie się z nami wrażeniami.