Spis treści
Jak wygląda związek z narcyzem?
Narcyz chce być traktowany lepiej niż inni. Narcyzi to często osoby aroganckie i przekonane o własnej wyższości, które mają ogromną potrzebę kontroli. Wykorzystują drugą osobę do osiągania swoich celów, nie potrafią współodczuwać i skupić się na tym, co myśli i czuje partnerka/partner.
Narcyz to człowiek, który jest maksymalnie skoncentrowany na sobie, a z taką osobą trudno jest zbudować związek oparty na szacunku i szczerości. Narcyzów dużo częściej spotyka się wśród mężczyzn niż wśród kobiet.
Co robi narcyz na pierwszej randce?
Na jakie zachowania warto zwrócić uwagę na 1 randce? Już wtedy człowiek o osobowości narcystycznej może dać sygnały świadczące o tym, jak będzie zachowywał się w przyszłości, będąc już w związku.
Mówi tylko o sobie
Narcyz nie wykazuje zainteresowania tym, co Ty masz do powiedzenia. Będzie opowiadał głównie o sobie – i to w samych superlatywach. Kiedy spróbujesz coś wtrącić, będzie Cię pouczał i pokazywał swoją wyższość.
Rozmawiając z narcyzem, możesz poczuć, że kiedy tylko zaczynasz mówić o sobie, on zaczyna się nudzić. Ożywia się dopiero wtedy, kiedy znowu może znowu powiedzieć JA.
Jeśli osoba, z którą jesteś na randce, komunikuje się z Tobą tak, jakbyś nie istniał/nie istniała, powinna to być dla Ciebie ogromna, czerwona flaga. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany Tobą na samym początku, kiedy zwykle chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o drugim człowieku, to co będzie później?
Jest arogancki
Kiedy spotkanie nie idzie po myśli narcyza, ten zaczyna być nieprzyjemny i arogancki. Szybko się denerwuje i nie zwraca uwagi na to, jak reaguje na to druga osoba. Na pierwszej randce przyjrzyj się nie tylko temu, jak traktuje Ciebie, ale tez osoby, które Was otaczają, np. sprzedawcy czy kelnerzy. Jeśli jawnie okazuje im swoją wyższość i źle się do nich odnosi – uciekaj! Narcyz czuje się lepszy nie tylko od swoich partnerów/partnerek, ale też od ludzi, który różnią się od niego – np. wykonują inny zawód, który on uznaje za gorszy albo mają inny kolor skóry. Jeśli więc chociaż przez chwilę poczujesz się niekomfortowo przez jego zachowanie – nie angażuj się w tę relację.
Manipuluje i chce wszystko kontrolować
Narcyz rzadko szczerze wypowiada się w sposób pochlebny o innych, ale potrafi prawić komplementy, kiedy może z tego wyciągnąć korzyść dla siebie. Narcyz może dokładnie planować, co zrobić i jak zrobić, żeby obkręcić sobie Ciebie wokół palca. Możesz usłyszeć wyćwiczone teksty typu „jeszcze nikt nigdy nie rozumiał mnie tak jak ty” albo deklaracje miłości i oddania ju z po pierwszej randce. Takie zachowanie powinno w Twojej głowie zapalić czerwoną lampkę.
Narcyz ma też potrzebę głębokiej kontroli. Zwróć uwagę na to, czy możesz mieć jakikolwiek wpływ na przebieg randki. Oczywiście – to cudowne, jeśli ktoś czasami zaplanuje wszystko za nas i zrobi nam niespodziankę. Narcyz jednak chorobliwie będzie trzymał się swojego planu i nie będzie chciał go zmieniać.
Czy powyższe zachowania zawsze świadczą o tym, że masz do czynienia z osobowością narcystyczną? Niekoniecznie. Być może ktoś np. jest zestresowany i nie jest sobą. Ale każdy z nich zawsze powinien być sygnałem, że tej osobie warto przyglądnąć się z większą ostrożnością i dystansem.