Wegetarianinie zachwalają gładką cerę, niższe ciśnienie, większą dawkę energii i ideologiczne wartości płynące z bycia niemięsożernym. Badania kliniczne na Uniwersytecie Bostońskim potwierdziły, że nie zachodzą żadne drastyczne i negatywne zmiany biochemiczne w organizmie z powodu braku mięsa w diecie. Zastanawiasz się nad wyłączeniem mięsa? Zobacz co może się dziać z Twoim ciałem na początku.
Spis treści
1. Zmniejszone odczuwanie smaków
Wegetarianinie muszą zwrócić uwagę na dodatkową suplementacje cynku, dlatego że może być go nie wystarczająco na początku. Nieodpowiednia dawka tego minerału powoduje chwilowych spadków, przede wszystkim, odczuwanie smaku. Jako że, cynk jest odpowiedzialny za utrzymanie wyraźnego i satysfakcjonującego podniebienia. Spożywanie dużej ilości fasoli i innych warzyw strączkowych może zakłócić wchłanianie cynku. Więc jeśli od razu nie przejdziesz na suplementację nie bądź zdziwiony, że możesz chwilowo nie odczuwać smaków.
2. Bezsenność
Jedzenie dużej ilości czerwonego mięsa wpływa na ociężałość i spadek energii, można nie zwrócić na to uwagi dopóki się nie postanowi przestać go jeść. Niespodziewanie, możesz poczuć przypływ dodatkowej siły fizycznej i psychicznej. Wpływa to na mniejszą ilość snu, którą potrzebujemy do funkcjonowania w ciągu dnia. Przez jakiś czas można odczuwać zaburzenia snu, budzenie się w nocy, utrudnianie zasypianie. Nie zostanie to jednak na stałe, w momencie ustabilizowania się organizmu wszystko wróci do normy.
3. Ból brzucha
Jakakolwiek nagła zmiana w sposobie odżywiania powoduje, że unikalny skład bakterii w brzuchu się zmienia. Wielu ekspertów twierdzi, że im więcej się je warzyw tym więcej zdrowych bakterii się rozmnaża. Jest to dobre w późniejszym czasie, ale w pierwszych etapach zmiany w układzie trawiennym mogą powodować niestrawność i uczucie wzdęcia. Wiąże się to również z tym, że dostarcza się więcej błonnika. Te skutki uboczne są najbardziej powszechne w odstawieniu mięsa, nie należą do najprzyjemniejszych ale jest to część procesu oczyszczania się organizmu. Żeby zmniejszyć ich odczuwanie powinno się jeść mniejsze posiłki, a częściej według zasady 5 posiłków dziennie. Nie obciąży to tak bardzo żołądka w procesie trawienia pożywienia.
4. Huśtawki nastroju
Istnieje wiele intrygujących badań potwierdzających, że jest to zupełnie normalne, żeby odczuwać zmiany w zdrowiu psychicznym kiedy zmienia się sposób odżywiania. Mikrobiom w brzuchu uwalniają neuroprzekaźniki, które z szybkością i mocą przechodzą do mózgu przez nerw błędny. Znaczy to, że cokolwiek dzieje się w Twoim brzuchu wpływa bezpośrednio na poziom stresu i niepokoju. Wegetarianizm pozytywnie wpływa na nastrój i poziom stresu, ale nie zaraz po przejściu na niego. Dlatego możesz odczuwać emocjonalną huśtawkę, to też jest tylko przejściowe do okresu stabilizacji organizmu.
5. Podjadanie
Dla wielu głównym źródłem białka było mięso, nie wiedząc jak go dostarczyć w innych produktach powoduję, że częściej podjada się solone chipsy i precle. Odczuwa się podwyższoną ochotę na solone i chrupiące produkty. Oczywiście, ten etap również minie i przestaniesz praktycznie w ogóle miewać zachcianki. W tym czasie staraj się jeść pełnoziarniste krakersy, surowe migdały i grecki jogurt.
6. Wypryski na twarzy
Gładka skóra, którą zachwalają wegetarianinie istnieje ale w późniejszym etapie. W pierwszych tygodniach bez mięsa mogą pojawić się wypryski i ich zwiększona ilość. Żeby temu zapobiec albo chociaż pohamować warto dostarczyć dodatkową suplementacje witaminy B12.
7. Częstsze korzystania z toalety
Jedzenie więcej warzyw jest równoznaczne z dostarczaniem większej ilości błonnika. Dodatkowo, mikrobiom w brzuchu zmienia się powodując niestrawność a co za tym idzie częstsze wypróżnianie się. Zaleca się na początku spożywanie gotowanych warzyw, a nie surowych oraz powolne włączanie fasoli i warzyw strączkowych do jadłospisu (wiadomo jaki mają wpływ). To też jest skutek uboczny odczuwalny tylko w pierwszych dniach, tygodniach zmiany. Może być uciążliwe, ale nie trzeba się tym martwić.
Zobacz również: 12 sytuacji, które każdy wegetarianin zna aż za dobrze
To są najbardziej powszechne skutki uboczne przejścia na wegetarianizm i wyrzucenia mięsa z diety. Nie wszystkie te dolegliwości przytrafiają się każdemu, jest to indywidualne. Jeśli odczujesz któreś z tych 7 zmian, albo wszystkie, pamiętaj, że są one tylko krótkotrwałe. Korzyści płynące z życia wegetariańskiego są tego warte.
(źródło: eatthis.com, prevention.com)