Spis treści
1. Rób rzeczy, które miały miejsce podczas pierwszego roku Twojego związku
Z reguły, w długoletnich związkach mamy tendencję do lenistwa i zaczynamy popadać w rutynę. Wróć na chwilę myślami do pierwszego roku swojej relacji i spisz wszystkie rzeczy, które robiłeś/aś wtedy dla swojej drugiej połówki. Zacznij je robić ponownie.

tumblr.com
2. Pytaj, co chce druga osoba i mów co sam/a chcesz
Z czasem, przypuszczamy, że nasz partner/ka zna nas tak dobrze że nie musimy pytać, czego potrzebujemy. I vice versa. Co się dzieje, gdy zakładamy, że druga osoba wie czego chcemy? Oczekiwania mogą nie pokryć się z rzeczywistością, co z kolei często doprowadza do nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego lepiej wyłożyć przysłowiową kawę na ławę 🙂
3. Zostań ekspertem od znajomości swojej drugiej połowy
Pomyśl o tym, co ekscytuje jego/ją (zarówno fizycznie jak i emocjonalnie). Nie zawsze to, co ma dla Ciebie duże znaczenie, jest tak samo ważne dla bliskiej Ci osoby. Czasem warto iść na kompromis. Mimo, że coś wydaje Ci się bez sensu, uśmiech na twarzy partnera/rki powinien być najlepszą rekompensatą 🙂

pinterest.com
4. Nie pytaj „Jak minął dzień”
Pod koniec długiego dnia na ogół jesteśmy ciekawi co porabiała nasza druga połówka. Często stawiamy na standardowe pytanie: „Jak minął dzień?”. Ogólnie rzecz biorąc, skoro zadajemy banalne pytanie, to możemy się spodziewać także banalnej, zdawkowej odpowiedzi. To z kolei na pewno nie ma dobrego wpływu na Wasz związek. Jeśli jesteś czegoś ciekaw/a, pytaj w oryginalny sposób.
5. Bądź sexy
„Sexy” z pewnością może odnosić się do preferencji w sypialni, ale oznacza również to, co pobudza nas w rutynie życia w związku. Czy uważasz, że to podniecające, jeśli on/ona pomaga w pracach domowych? A może zupełnie nie kręci Cię, gdy druga połówka korzysta z toalety przy otwartych drzwiach? Porozmawiajcie o tym, co konkretnie oznacza dla Was nawzajem „bycie sexy” w relacji.

tumblr.com
6. Bądź kreatywny/a w planowaniu czasu, który spędzacie razem
Wyrwijcie się z rutyny w stylu „kina i kolacji” – nowe pomysły mogą naprawdę odświeżyć związek. Nie macie dużego budżetu? To żaden problem. Pomyśl, jak tanio możesz zaplanować oryginalną randkę, a jeśli nic Ci nie wpada do głowy, zawsze możesz wspomóc się Internetem. Nie stać Was na opiekunkę do dzieci? Spróbuj poprosić o przysługę przyjaciół, którzy mają swoje maluchy. To nic nie kosztuje, a mogą być zadowoleni z takiego układu, ponieważ w przyszłości to Wy zajmiecie się ich pociechami.

tumblr.com
7. Zainicjuj seks
Chyba, że zobowiązałeś/aś się do partnerstwa pozbawionego zbliżeń seksualnych. Wtedy pozostaje całowanie, trzymanie się za ręce i przytulanie, a to także niezbędne składniki romantycznego związku. Rzadkie są chwile, gdy obaj partnerzy są „w nastroju” w dokładnie tej samej sekundzie, aby uprawiać seks, ale to nie znaczy, że trzeba od razu rezygnować. Bardzo często, kiedy dochodzi do gry wstępnej, druga połówka nabiera ochoty na zbliżenie. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie można się obrażać, gdy druga osoba mimo wszystko odmawia. Przyjmij to z klasą. Jeśli naprawdę nie ma nastroju, najlepsze co można zrobić, to to odłożyć. Nie zniechęcaj się, spróbuj w późniejszym terminie.
8. Codziennie znajdź chwilę tylko dla siebie
Obowiązki i praca mogą zakłócać nasz spokój stając się nadrzędnymi sprawami w naszym życiu. Warto wtedy znaleźć czas na chwilę wytchnienia. Dzięki temu sami poczujemy się bardziej zrelaksowani, a przy okazji skończą się problemy z zamyśleniem podczas dyskusji z partnerem – naprawdę dowiemy się, co mówi do nas druga połówka, zamiast udawać, że słuchamy.

imgur.com
Kilka wskazówek, aby poprawić komunikację:
Niestety, nie rodzimy się z wrodzoną zdolnością do skutecznego porozumiewania się, ale to nie znaczy, że nie możemy się tego nauczyć. Użyj następujących metod, aby ograniczyć napięcie w relacji:
9. Rób przerwy w kłótni, kiedy tylko ich potrzebujesz
Zanim któreś z Was, w przypływie eskalacji złości powie o słowo za dużo, bezpowrotnie raniąc drugą osobę, warto zrobić sobie chwilę wytchnienia. Umówcie się, że wrócicie do tematu o konkretnej porze. Dzięki temu zabiegowi podejdziecie do tematu na świeżo. Trzeba jednak pamiętać, aby ustalić czas, kiedy ponawiacie rozmowę. W przeciwnym razie będziecie trwać w zawieszeniu.
10. Skup się na swoich prawdziwych uczuciach
Podczas większości nieporozumień komunikujemy się w bardzo emocjonalny sposób; przeważają złość, irytacja i tym podobne. W rezultacie często krzycząc na drugą osobę odwracamy uwagę od prawdziwego problemu. Staraj się rozmawiać spokojnie, uzmysławiając co naprawdę czujesz. Zamiast wrzeszcząc „Ty kretynie” powiedz stonowanym głosem „Było mi przykro, gdy…”. Takie zachowania wymagają uczciwości i wrażliwości, dlatego na ogół są doceniane przez partnera/rkę, mogą szybciej doprowadzić do rozwiązania problemu i zniwelować napięcie między Wami.

pinterest.com
11. Nie bądź apodyktyczny/a
Staraj się zrozumieć inny punkt widzenia. Gdy mamy odmienny sposób myślenia niż nasza druga połówka, często próbujemy za wszelką cenę za pomocą argumentów (lub, niestety, krzyku) zmusić partnera/rkę do przyznania nam racji. Spróbuj podejść do rozmowy jak do okazji by zrozumieć, z jakiej perspektywy on/a na myśli o problemie, przy którym nie jesteście zgodni. Dzięki temu będziesz bogatszy o doświadczenie interesującej, dorosłej rozmowy i unikniesz frustracji.

pinterest.com
Wszystkie te wskazówki nie wymagają raczej wprowadzania kolosalnych zmian w życiu. Jeśli je jednak zastosujemy, wyniki mogą być naprawdę zadowalające. Powodzenia!
(źródło: lovepanky.com, productivitytips.in)