Tempo na treningu ma wielkie znaczenie. Zacząłeś trening, czujesz się świetnie, jest moc, ale kilka minut później ta moc opada i trening jakby „nie idzie”. Zdarza się. Ale dlaczego? Sprawdź kilka z możliwych powodów od których czujesz się słabo na treningu, rozwiąż problem i następnym razem daj z siebie wszystko i czuj moc do końca.
Zobacz również: 5 sytuacji, kiedy przerwa w treningach może być usprawiedliwiona
Spis treści
1. Alergia lub astma
Alergia lub astma (wywołana wysiłkiem lub w inny sposób) może sprawić, że podczas treningu będziesz walczyć o każdy łyk powietrza. Każda komórka w organizmie, w narządach i mięśniach wymaga tlenu, by móc funkcjonować. Jeśli wystąpi kaszel, świszczący oddech, kłucie w piersi lub duszność w trakcie lub bezpośrednio po treningu, zdecydowanie porozmawiaj z lekarzem. Możesz mieć astmę wysiłkową. A jeśli wiesz lub podejrzewasz, że masz alergię lub astmę, porozmawiaj z lekarzem na temat sposobów, które umożliwią Ci trenowanie.
2. Przetrenowanie
Jeśli czujesz, że konasz po każdym treningu, prędzej czy później Cię to dopadnie. Jeśli wykonujesz treningi zbyt szybko, albo nie dajesz sobie wystarczająco dużo czasu regeneracji, będziesz czuć się źle już na początku treningu. Gdy tak się dzieje, trzeba zwolnić z treningami. Daj sobie co najmniej dwa pełne dni w tygodniu odpoczynku, a także kilka „lżejszych” treningów.
3. Anemia
Oznacza to, że we krwi jest zbyt mało czerwonych krwinek transportujących tlen do komórek ciała. Gdy komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu, nie mogą one funkcjonować na najwyższym poziomie. Mając zbyt niski poziom żelaza, co często zdarza się u kobiet, które ograniczają spożycie bogatego w żelazo mięsa i produktów zwierzęcych lub mają ciężkie okresy to najczęściej powoduje niedokrwistość. Inne objawy niedokrwistości to bezsenność, zawroty głowy, skurcze nóg , blada skóra i łatwo powstające siniaki. Brzmi znajomo? Porozmawiaj ze swoim lekarzem i sprawdź wyniki krwi.
4. Odwodnienie
Nawet najmniejsze odwodnienie sprawi zagęszczenie krwi, co utrudnia sercu pompowanie jej. Tymczasem, jeśli dodatkowo wylewasz z siebie wiadra potu tracisz też elektrolity, które są kluczowe dla zdolności komórek mięśniowych. Upewnij się, że wypijasz wystarczającą ilość wody każdego dnia. Jeśli już czujesz pragnienie oznacza to, że następuje odwodnienie. Staraj się naawadniać systematycznie, nie tylko wtedy gdy chce Ci się pić.
5. Problemy z tarczycą
Niedoczynność tarczycy może spowolnić Twoją energię w dowolnym momencie, a jeśli jesteś często zmęczony podczas treningu, a nie znajdujesz żadnej innej przyczyny to warto porozmawiać z lekarzem na temat możliwych problemów z tarczycą. Niedoczynność tarczycy może powodować bardzo niski poziom energii, a także przyrost masy ciała, depresję i bóle mięśni.
6. Zbyt niski poziom węglowodanów
To dość duży problem u kobiet, które dużo trenują by schudnąć. Choć trzeba spalać więcej kalorii niż się spożywa by stracić tłuszcz, trzeba przyjmować odpowiednią ilość kalorii, która da Ci energię do ćwiczeń. Więc jeśli czujesz się bardzo zmęczony podczas treningu, spróbuj podkręcić swoje kalorie spożyciem węglowodanów.
Zobacz również: 5 rzeczy, których nie powinniśmy robić przed treningiem

pinterest.com
(źródło: time.com, lifehack.org)