Ale jak mózg może się kurczyć? Odnosi się to do naszych szarych komórek. Nie możemy pozwolić na ich tracenie, ponieważ to od nich zależy nasza pamięć, rozumowanie i wszystkie zasoby mentalne. Jak się okazuje ich obszar może ulec zmianie i stanowi to rzeczywisty problem. Oczywiście istnieje wiele sposobów na ćwiczenie ich i tworzenie nowych. Wysilając trochę nasze półkule mózgowe jesteśmy wstanie tworzyć nowe połączenia neuronowe, co sprzyja większej wydajności mózgu. Jednak na początek dowiedz się co sprawia, że kurczy nam się mózg.
Spis treści
1. Stres
Jest nie odłączną częścią naszego życia, który powoduje wiele szkód w naszym organizmie. Przeprowadzono badanie na ludziach cierpiących na depresje i tych przebywających w ciągłym stresie. Wyniki okazały się być zaskakujące. Otóż wykazały, że ci ludzie mieli znacznie mniejszą strefę szarych komórek.

reddit.com
2. Nadużywanie alkoholu
Intensywne picie, jak wiadomo, może powodować rozległe i daleko posunięte zmiany w mózgu, poczynając od prostych luk w pamięci, a kończąc na trwałym osłabieniu. Alkohol oddziałuje szczególnie na płaty czołowe, które odpowiedzialne są za najważniejsze funkcje takie jak np. podejmowanie decyzji.

flickr.com
3. Przejadanie się
Jeśli jesz więcej niż potrzebujesz, Twój mózg zaczyna zwalniać obroty. Zbyt wiele cukru czy tłustych rzeczy może powodować długo utrzymujące się zmiany degeneracyjne w istocie białej (obok substancji szarej dwa podstawowe składniki ośrodkowego układu nerwowego). Oprócz tego drastycznie zmniejsza się objętość mózgu.

pinterest.com
4. Nie wystarczająca ilość snu
Osoby długotrwale cierpiące na brak snu mają mniejszą objętość kory, w niektórych obszarach mózgu.

flipboard.com
5. Pomijanie śniadania
Pomijanie śniadań zmienia kaloryczną perspektywę pozostałej części dnia. Skany mózgu 21 szczupłych ochotników wykazały bowiem, że poranne niejedzenie sprawiało, że tłuste dania i pokarmy stawały się bardziej atrakcyjne. Wskutek tego porcje spożywane na lunch ulegały powiększeniu, co prowadzi do przejadania się.

pinterest.com
6. Nie wystarczająca ilość wody wypijanej w ciągu dnia
Mózg składa się głównie z wody. Gdy nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości płynów zwyczajnie więdnie, powodując bóle głowy. Kluczem jest to, aby pić zanim nadejdzie pragnienie.

flickr.com
7. Podzielność uwagi
Naukowcy są pewni, że wielozadaniowość nie tylko radykalnie zmniejsza jakość pracy mózgu, ale też zwyczajnie mu szkodzi. Często robimy kilka rzeczy naraz, a nasz mózg z wielkim trudem radzi sobie z wielozadaniowością. Zmuszony do tego zaczyna pracować o wiele gorzej.

flipboard.com
8. Brak ćwiczeń fizycznych
Ćwiczenia mają ogromny wpływ na układ nerwowy i pobudzają wytwarzanie serotoniny oraz dopaminy, dzięki czemu ćwiczący czują się spokojni i szczęśliwi. Mózg potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego, jeśli chcesz mieć dobre samopoczucie, zacznij ćwiczyć. Stymulacja układu nerwowego pozwala nam na zwiększoną aktywność mózgu!

flipboard.com
9. Palenie papierosów
Nikotyna w tytoniu stymuluje część mózgu, która uwalnia neuroprzekaźniki, które wpływają na Twój nastrój, apetyt i poczucie przyjemności. W najlepszym przypadku zmniejsza objętość szarych komórek, ale zwłaszcza zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

4chan.com
(źródło: mic.com, madicaldaily.com)