Przedstawiamy najczęstsze błędy właścicieli psów. Pies jest naszym przyjacielem od wieków. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Kochamy je i chcemy się nimi zaopiekować jak najlepiej umiemy. Często nieświadomie krzywdzimy naszych podopiecznych. Chcemy dla nich dobrze, lecz rezultaty okazują się inne. Pamiętajmy, że wcale nie jest za późno na zmianę złych nawyków u starszych psów! Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli psów.
Spis treści
1. Wybranie złego psa, lub przed czasem gdy nie jesteśmy na to gotowi
Zanim zdecydujemy się na nowego domownika, musimy sobie odpowiedzieć na parę podstawowych pytań. Odpowiadajmy szczerze, aby potem nie męczyło się zwierze ani my. Przede wszystkim pies powinien być dopasowany do naszych możliwości, np. jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu długich i częstych spacerów to nie wybierajmy ruchliwego, który będzie cierpiał z powodu braku ruchu. Oto kilka pytań, które pomogą Tobie w podjęciu decyzji, czy jesteś gotowy na psa.
- Czy mam wystarczająco czasu, aby poświęcić go na treningi, zabawy i tresurę z psem?
- Czy jestem gotowy sprzątać cały bałagan jaki zostawi, znosić problemy ze zdrowiem i z zachowaniem?
- Czy mam wystarczająco miejsca na nowego domownika?
- Jeśli masz już inne zwierzęta, czy będą one go tolerować?
2. Lekceważenie szkoleń i tresury
Każdy pies potrzebuje szkolenia oraz socjalizacji. Niektóre potrzebują więcej uwagi. Socjalizacja pozwala psa przyzwyczaić do życia w środowisku. Przystosowuje go do zachowania się wśród dzieci, dorosłych, innych zwierząt, przedmiotów, otoczenia i odnajdywania się w różnych sytuacjach. Zwierze powinno mieć jasno określone zasady. Bez odpowiedniej socjalizacji, psy mogą rozwinąć lęki i fobie. Co gorsza, brak tego może prowadzić do listy problemów z zachowaniem. Potraktuj to jako zabawę ze swoim pupilem.
Zobacz również: Adoptował psa, a ten uratował mu życie. Niezwykła historia, która udowadnia, że dobrze mieć pupila

giphy.com
3. Unikanie weterynarza
Czy jesteś jednym z tych ludzi, którzy czekają, aż pies jest chory, aby udać się do weterynarza? Cóż, nie jesteś sam. Wielu właścicieli psów pomija lub odkłada w czasie rutynowe wizyty, chyba że coś się dzieje z psami. Możesz myśleć ” mój pies jest zdrowy i czuje się świetnie, dlaczego miałbym iść z nim do weterynarza?” Właściciele psów często chcą uniknąć kosztów i niedogodności związane z wizytą w klinice.

flipboard.com
4. Zaniedbanie spraw dentystycznych u psa
Wielu ludziom wydaje się „psi oddech” jest normalną rzeczą. W prawdzie, cuchnący oddech jest oznaką choroby zębów. Jednak nie powstrzymany może stać się chorobą przyzębia, co prowadzi do utraty zębów i chorób ogólnoustrojowych, takich jak nawet niewydolność nerek czy choroby serca.

flickr.com
5. Brak odpowiedniego ruchu
Ćwiczenie jest podstawową potrzebą każdego psa. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do problemów zdrowotnych i problemów z zachowaniem. Stają się wtedy nadpobudliwe i dają upust swojej energii np. na meblach. Niektóre psy potrzebują więcej ruchu niż inne. Nie wystarczają im proste spacery. Musisz ocenić poziom aktywności psa. Jeśli jest zbytnio energiczny lub zaczyna przybierać na wadze, wtedy wiesz, że ma za mało aktywności.

giphy.com
6. Nieodpowiednie karmienie
Jeśli chodzi o karmienie psa, znasz podstawy? Wszystkie pokarmy dla psów nie są sobie równe. Przed zakupem karmy dla psów sprawdzaj etykiety i przeczytaj opinie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii i innymi specjalistami. Pamiętaj, że składniki mają znaczenie. W ciągu całego życia niewłaściwe żywienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym kłopotów ze skórą. Wielu ekspertów uważa że, zła dieta może prowadzić nawet do raka. Ważne jest również to, aby nie przekarmiać psa. Nie okazujmy w ten sposób miłości do niego, bo działa to na jego szkodę.

giphy.com
7. Brak konsekwencji
Zwierzę nie rozumie naszego zachowania. Jeżeli ty nie pozwalasz mu spać w łóżku, a dzieci same go na nie wołają – pies czuje się zdezorientowany. W efekcie nie wie, których poleceń ma słuchać i przestaje na nie w ogóle zwracać większą uwagę.

giphy.com
8. Nerwy
Szarpanie i krzyczenie na psa kiedy jesteśmy w złym nastroju nie uczy go niczego, a fatalnie wpływa na więź. Jeśli naprawdę musimy psa ukarać, to na pewno nie w emocjach. Prawidłowe karanie jest dużo trudniejsze od nagradzania.

giphy.com
9. Karanie psa za warczenie
Gdy pies warczy my go za to karcimy, a potem dziwimy się, że ugryzł bez powodu i bez ostrzeżenia. Warczenie to sygnał, ze psu coś się nie podoba. Lepiej znaleźć przyczynę i spróbować ją wyeliminować w pozytywny sposób. Pamiętaj, że pies wyraża w ten sposób swoje emocje.

giphy.com
10. Brak kontaktu z innymi psami
Szczenięta, które są izolowane od innych psów, mają poważne problemy z komunikowaniem się z własnym gatunkiem oraz samokontrolą. Brak wiedzy o tym, jak odczytywać sygnały wysyłane przez innego psiaka niejednokrotnie prowadzi do potyczek. Szczeniak wychowujący się z rodzeństwem, minimum do siódmego tygodnia życia, zyskuje „psią” tożsamość, a umożliwienie mu kontaktu z innymi psami, w różnym wieku i różnej postury, wzbogaci jego społeczne umiejętności.
Zobacz również: 14 niesamowitych psów z przedziwnymi umaszczeniami

giphy.com
(źródło: about.com, realsimple.com)