O końcu świata mówi się dość często i podaje się wiele wizji i różnych jego przyczyn. Kiedyś ten dzień z pewnością nastąpi i najprawdopodobniej będzie to po śmierci gwiazdy naszego układu. Co się stanie po wybuchu Słońca?
Słońce, czyli nasza gwiazda centralna Układu Słonecznego, składa się z gorącej plazmy, którą utrzymuje grawitacja. Jego energia jest niezbędna do utrzymania życia na naszej planecie. Słońce odgrywa wielką rolę w procesie fotosyntezy, która jest najważniejszym procesem biochemicznym na Ziemi. Według naukowców nasza gwiazda kiedyś wybuchnie, co oznacza, że chwilę później z Układu Słonecznego zniknie również nasza planeta. Kiedy to dokładnie nastąpi?

pixabay.org
Spis treści
Wybuch
Na początku trzeba podkreślić, że nie będzie to eksplozja przypominająca wybuch bomby. Słońce składa się w dużej mierze z wodoru, który ciągle zamieniany jest w hel. Jeżeli ten składnik się skończy, to gwiazda zacznie gwałtownie się zmniejszać. Nie oznacza to, że energia ze słońca przestanie napływać w stronę Ziemi. Będzie zupełnie odwrotnie. Powiększona atmosfera słoneczna znacząco przybliży się do naszej planety, co wiąże się ze zwiększeniem temperatury do niewyobrażalnej skali. Najprościej tłumacząc Ziemia po prostu się spali. Cały proces trwałby około dziesięciu minut.

giphy.com
Kiedy się to stanie?
Nie musimy się martwić o nagły wybuch słońca. Z pewnością nie stanie się to jutro, w przyszłym tygodniu czy w 2235 roku. Według naukowców wodór na Słońcu skończy się za około pięć miliardów lat. Dopiero wtedy trzeba się będzie martwić o spalenie Ziemi. Warto dodać, że nasza planeta ma niecałe cztery i pół miliarda lat. Jeżeli chodzi o inne zagrożenia, to również nie grożą nam uderzenia komet, ponieważ nawet te lecące w kierunku ziemi są przyciągane przez Jowisza. Wszelkie insynuacje o zbliżającym się końcu świata nie są naukowo potwierdzone, więc martwienie się na zapas jest zdecydowanie zbędne. Wszelkie znaczące zmiany w kosmosie, które będą dotyczyć Ziemi z pewnością wydarzą się najwcześniej za kilka miliardów lat.
Zobacz również: 10 zdjęć kosmosu, które ukazują jak mała jest Ziemia

pexels.com
(źródło: bbc.co.uk, mashable.com)