Mówisz do siebie? Nie wstydź się przyznać do tego, nauka potwierdza, że tak właściwie jesteś geniuszem a nie szaleńcem. Psycholog i badacz Gary Lupyan sam często mówił coś do siebie pod nosem gdy szukał czegoś w lodówce lub w sklepie na półkach. To osobiste doświadczenie sprawiło, że przeprowadził eksperyment razem z innym psychologiem, Daniel Swigley, aby sprawdzić co to oznacza i dlaczego to robimy.
Zobacz również: Osoby, które dużo przeklinają są mądrzejsze od innych

„Tak nauka!” / giphy.com
Spis treści
Na czym polegało badanie?
Osobą badanym pokazywano przedmioty, proszono o ich zapamiętanie: połowa z nich miała wymawiać na głos nazwę przedmiotu w momencie pokazywania, a druga połowa milczała. Okazało się, że osoby, który wymawiały nazwę przedmiotu w celu jego zapamiętania szybciej odnajdywali je na półkach w sklepie od 50 do 100 milisekund, porównując do tych co nie wymawiali nazwy na głos. Tak więc badacze doszli do wniosku, że Ci co mówią do siebie na głos są geniuszami.
3 powody, dla których oznacza to, że jest się geniuszem
1. Stymuluję to Twoją pamięć
Kiedy mówisz do siebie Twoje mechanizmy sensoryczne się uaktywniają. Pomaga to w zapamiętywaniu, jako że możesz sobie z łatwością wyobrazić słowo i skojarzyć go z odpowiednim przedmiotem.

„Widzisz, mam najlepszą pamięć.” / giphy.com
2. Pomaga Ci to w skupieniu się
Kiedy mówisz coś na głos koncentrujesz się na wykonywanym zadaniu i pomaga to Tobie rozpoznać rzeczy natychmiastowo. Oczywiście, jest to pomocne w sytuacji gdy wiesz jak wygląda poszukiwany przedmiot. Na przykład, banan jest żółty i wiesz jaki ma kształt więc jak wymawiasz słowo 'banan’ na głos Twój mózg od razu je sobie wyobraża. Jeśli nie wiesz jak banan wygląda na nic się zda wymawianie jego nazwy na głos.

giphy.com
3. Pomaga Ci to w uporządkowaniu myśli
Każdy z nas ma różnego rodzaju myśli. Niektóre mają sens, większość mniej. Wyobraź sobie, że jesteś wściekły na kogoś i nie możesz nic z tym zrobić więc idziesz na bok i mamroczesz do siebie. Wypowiadając słowa, zdania na głos uwalniasz uczucie złości aż poczujesz, że Cię to uspokaja. Pomaga to w uporządkowaniu myśli, ułożeniu je w kolejności ważności i nabrać pewności w podjęciu decyzji, nad która się zastanawiasz.
Zobacz również: Irytuje Cię mlaskanie u innych? Chyba jesteś geniuszem

„Mam 100% pewności, że wiem w 0% co mam zamiar zrobić.” / giphy.com
(źródło: bigthink.com)