Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą obchodzony 2 maja marszałek Senatu spędzi w Budapeszcie. Spotka się tam z Polonią, odwiedzi Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii oraz siedzibę Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego. Odsłoni tablicę pamięci Tamasa Salamona Racza (zasłużonego w niesieniu pomocy Polakom podczas drugiej wojny światowej), złoży wieniec pod pomnikiem Męczenników Katynia.
„Na Węgrzech nie mamy dużej Polonii, ale jest ona dobrze zorganizowana, bardzo aktywna. Chcemy to docenić” – powiedział marszałek Senatu dziennikarzom. Podkreślił, że w 2016 r. obchodzony jest rok przyjaźni polsko-węgierskiej.
Marszałek Senatu spotka się z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koeverem. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja Polonii oraz wspólne przedsięwzięcia w związku z objęciem przez Polskę w połowie roku przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej; w Polsce będą organizowane spotkania szefów parlamentów państw V4 – zapowiedział marszałek.
W środę, 4 maja Karczewski uda się do Kazachstanu; program czterodniowej wizyty rozpocznie się w czwartek, 5 maja. „Chcemy spotkać się z Polonią, poznać ich problemy troski” – powiedział. Dodał, że chce Polonii zdać sprawozdanie z prac nad ustawą o repatriacji oraz przedstawić zmiany w Karcie Polaka.
Pod koniec stycznia pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders przedstawiła założenia do nowej ustawy o repatriacji, która ma dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Zapowiadano, że zacznie obowiązywać w II połowie roku.
„Odwiedzimy również tereny, które zostały dotknięte powodzią. Duża grupa Polaków, która tam mieszka, została poszkodowana. Mamy środki przygotowane na zakup potrzebnych im rzeczy. Będziemy chcieli wesprzeć nasza Polonię, pomóc finansowo” – zapowiedział Karczewski.
Na początku kwietnia media informowały o poszkodowanych w powodzi Polakach mieszkających w Kazachstanie. Na północy tego kraju w rejonie Tajnysza zalanych zostało kilkanaście wsi.
Marszałek Senatu zaznaczył, że wizyta ma pozwolić ocenić, ilu poszkodowanych w powodzi osób polskiego pochodzenia chciałoby wrócić do Polski. „Być może będzie taka potrzeba i wtedy rozpoczniemy szybkie prace nad szybką repatriacją, szybkim powrotem jakiejś grupy Polaków” – zapowiedział. Dodał, że jeśli będzie taka potrzeba i możliwość, propozycję ewakuacji Polaków z Kazachstanu złoży premier Beacie Szydło i szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi.
Rozmowy z Polonią będą dotyczyć możliwości kształcenia osób pochodzenia polskiego. „Będziemy chcieli rozszerzać również taką współpracę i pomoc dla Polaków mieszkających w Kazachstanie” – powiedział Karczewski.
Zaplanowano spotkanie marszałka Senatu m.in. z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, premierem Karimem Masimowem, przewodniczącym Izby Reprezentantów (Madżylisu) Baktyżanem Izmuchambetowem oraz metropolitą Archidiecezji Świętej Marii w Astanie, przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu abp. Tomaszem Petą.
„Wyrażę wdzięczność, że rząd Kazachstanu zawsze bardzo dobrze traktował Polaków” – zapowiedział Karczewski. Dodał, że tematem spotkań będzie m.in. zwiększenie wymiany handlowej. W delegacji do Kazachstanu udaje się także wiceminister rozwoju.
Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. „w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków”. 2 maja wieczorem marszałek Senatu tradycyjnie wygłosi telewizyjne orędzie do Polonii i Polaków mieszkających za granicami kraju. (PAP)
kno/ mok/