Całkowitego zakazu aborcji chcą autorzy obywatelskiego projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Zbiórka podpisów rozpocznie się po świętach; pod koniec czerwca projekt powinien trafić do laski marszałkowskiej.
Projekt i uzasadnienie ustawy przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. W ubiegłym tygodniu przedłożono go marszałkowi Sejmu wraz z zawiadomieniem o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.
W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro – Prawo do życia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.
W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży a także nakładające na organa administracji rządowej i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom iż ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego. W projekcie jest również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie.
Zmiany dotyczą także Kodeksu karnego; wnioskodawcy proponują kary m.in. za spowodowanie śmierć dziecka poczętego.
Obecnie w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.
Autorzy projektu chcą uchylić te możliwości przerwania ciąży. Jak podają, projekt realizuje „postulat pełnej, równoprawnej ochrony życia i zdrowia każdego dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu oraz usuwa istniejące – oceniane jako niekonstytucyjne i nieetyczne – okoliczności uchylające ochronę życia dziecka w okresie prenatalnym”.
Równocześnie – jak podkreślają – nowela zobowiązywałaby państwo do roztoczenia opieki nad rodzinami, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach związanych z popełnieniem czynu zabronionego.
Jak poinformował PAP prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, termin na rejestrację komitetu upływa w przyszłym tygodniu i wówczas rozpocznie się zbieranie podpisów i promowanie projektu. „Zgodnie z prawem zbieranie podpisów może trwać 3 miesiące. Spodziewam się, że będzie się to działo przez cały kwiecień, maj i czerwiec, a z końcem czerwca wymagana liczba podpisów zostanie złożona do laski marszałkowskiej razem z projektem” – dodał.
Dodał, że wówczas Sejm będzie musiał w ciągu trzech miesięcy przeprowadzić pierwsze czytanie projektu. Pod projektem komitet musi złożyć 100 tys. podpisów. „Dotychczas w projektach obrony życia ten próg był kilkukrotnie przekraczany” – powiedział Kwaśniewski.
Wnioskodawcy proponują zmianę tytułu ustawy – zamiast „o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” miałby on brzmieć: „o powszechnej ochronie życia ludzkiego i wychowaniu do życia w rodzinie”. (PAP)