Koty zadomowiły się w kulturze masowej na długo przed rozpowszechnieniem internetu, który zresztą z właściwą sobie „dozą bezczelności” zawładnęły. Nic dziwnego – czyż uwielbienie dla tych uroczych, acz niekiedy wrednych stworzeń nie leży w ludzkiej naturze?
Każdy, kto kiedykolwiek posiadał kota, potwierdzi, iż ich zachowania są tak zabawne, że mogą służyć jako humorystyczne anegdotki wywołujące salwy śmiechu w towarzystwie. Tę właściwość musieli zauważyć twórcy filmów animowanych, bowiem w wielu produkcjach, w których bohaterami są zwierzęta, koci bohaterowie otrzymali albo role główne, albo istotne role drugoplanowe. Czy wiedzieliście, że pierwszą animowaną gwiazdą filmów animowanych był właśnie kot?

źródło: Warner Brothers
Spis treści
Kot Feliks
Wspomnianą pierwszą gwiazdą filmów animowanych był Kot Feliks, stworzony w 1919 roku. Był to bohater wyrazisty, aczkolwiek niepozbawiony wad. Wdawał się w bójki, zdarzało mu się zaglądać do kieliszka, doświadczał bezrobocia czy głodu. Wady Feliksa równoważyły niepodważalne zalety animowanego bohatera: chęć pomocy pokrzywdzonym i słabszym oraz determinacja. W latach świetności Feliks bywał porównywany do Charliego Chaplina. Blask czarno-białego kota jednak znacznie przygasł wraz z pojawieniem się dźwięku w animacji.

źródło: Otto Messmer
Garfield
Na pewno każdy z Was zna rudego kota, który chętnie zaprzeda swoją duszę (lub jeszcze chętniej, duszę swojego towarzysza Odie’go) za porcję lasagne. Mowa oczywiście o Garfieldzie – specyficznym osobniku charakteryzującym się wrodzonym lenistwem oraz niechęcią do większości rzeczy na świecie. Poza wspomnianą lasagne, Garfield kocha także spanie i samego siebie. Do jego hobby można zaliczyć irytowanie swojego właściela, Jona Arbuckle. Rudy kot wykazuje się też dużą dozą sarkazmu, co niewątpliwie miało wpływ na niesamowitą sławę, którą dziś się cieszy.

autor: Jameson
Koci bohaterowie drugoplanowi
Część z Was być może pamięta lata 90., gdy po południu każdy wracał do domu, aby obejrzeć kreskówkę z serii „Looney Tunes – Zwariowane Melodie”. Jednym z głównych jej bohaterów był Sylwester, który nie ustawał w staraniach dorwania nie tak znowu niewinnego kanarka Tweety’ego, jednak nigdy nie udało mu się go złapać. Z podobnym problemem zmagał się Tom ze znanego filmu animowanego „Tom & Jerry” – jego celem wprawdzie nie był kanarek, a myszka o imieniu Jerry, ale losy obu bohaterów były dość podobne. Zarówno Sylwester, jak i Tom, pomimo coraz bardziej kreatywnych pomysłów, nigdy nie zdołali dorwać swoich ofiar.
Filemon i Bonifacy
Koci bohaterowie pojawiają się także w historii polskiej animacji. W latach 1972-1981 w studiu filmowym Se-Ma-For powstawał animowany serial o przygodach kota Filemona. Filemon to mały, biały, przyjazy, ciekawy świata kotek. Jego totalnym przeciwieństwem jest Bonifacy – czarny, dorosły kocur, nieco zblazowany i na pewno nie podzielający młodzieńczego entuzjazmu Filemona. W krytycznych sytuacjach Bonifacy jednak zawsze podejmuje wysiłek, by wybawić Filemona z opresji, niechętnie potwierdzając swoje skrzętnie skrywane pozytywne uczucia w stosunku do młodszego kolegi.

autor: Maciek Szostek
A jacy są Wasi ulubieni koci bohaterowie filmów animowanych?