Ucząc się historii można odnieść wrażenie, że polska historia niezwykle silnie naznaczona jest porażkami. Jednak największe zwycięstwa w historii polskich bitew są imponujące nawet na skalę światową.
Spis treści
Bitwa pod Grunwaldem
Największe zwycięstwa w historii Polskich bitew zawsze są porównywane z tą stoczoną 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem. Było to jedno z największych starć w całej średniowiecznej Europie. Przeciwko zjednoczonym polskim i litewskim wojskom stanęli rycerze z wielu niemieckich państewek oraz z Czech, którzy przybyli na wezwanie Krzyżaków.
Są zdania, że zwycięstwo to nie zostało w pełni wykorzystane, gdyż nie rozbito całkowicie państwa Krzyżaków. Część historyków jest jednak zdania, że był to celowy zabieg Jagiełły, który wiedział, że zagrożenie ze strony zakonu jest jedyną rzeczą, która utrzymuje sojusz z Litwą.

vimeo.com
Bitwa pod Kircholmem
Był to okres gdy husaria była jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą formacją zbrojną na świecie. O sile skrzydlatych jeźdźców świadczyły wielokrotne zwycięstwa przeciwko znacznie liczniejszemu przeciwnikowi.
Tak też się stało w 1605 roku, kiedy to 3,5 tysiąca żołnierzy hetmana Chodkiewicza pobiło trzy razy liczniejszą armię króla Szwecji Karola IX Wazy. Straty Szwedów w tej bitwie to około 8 tysięcy żołnierzy. Polaków poległo jedynie około 100, choć bitwa odbyła się na otwartym polu i Polacy atakowali bez zaskoczenia.

flipboard.com
Bitwa pod Kłuszynem
Pięć lat później, w 1610 roku, hetman Żółkiewski postanowił pobić dokonania Chodkiewicza. Dysponują siłami liczącymi 7 tysięcy Polaków uderzył na liczącą 40 tysięcy żołnierzy armię szwedzko-rosyjską. Podczas osławionej bitwy husaria szarżowała dziesięć razy, ostatnie manewry dokonując już podczas pogoni uciekających wojsk nieprzyjaciela. Dzięki rozbiciu wrogiej armii Żółkiewski otworzył sobie drogę na Moskwę.
Zobacz również: Najbardziej szalone bronie II wojny światowej

twitter.com
Bitwa Warszawska
Bitwa zwana potocznie „Cudem nad Wisłą” trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku i wbrew pozorom jej wynik nie był dziełem przypadku, lecz perfekcyjnego planowania polskich dowódców i ofiarności żołnierzy. Do sukcesu przyczyniły się również błędy nieprzyjaciela, złamanie sowieckich szyfrów czy dokonane w całkowitej tajemnicy przegrupowanie polskich sił.
Do teraz nie wiadomo kto był pomysłodawcą gwałtownego kontrataku znad Wieprza. Wśród wielu podaje się oczywiście gen. Sikorskiego i Józefa Piłsudskiego, ważne jednak, że była to jedna z najważniejszych bitew w historii świata, gdyż zatrzymała marsz sowietów na zachód.