Polskie komedie z lat 90 to kopalnia tekstów, które na stałe weszły do słownika Polaków. To filmy, które każdy z nas widział po tysiąckroć i które nadal bawią. Ze smutkiem należy stwierdzić, że w ostatnich latach próżno szukać polskich produkcji, które by nas tak bawiły.
Zobacz również: Ranking 5 polskich seriali, które oglądaliśmy w latach 90

giphy.com
Spis treści
Zobacz najlepsze polskie komedie z lata 90
Łezka się w oku kręci!
1. Chłopaki nie płaczą
Czy jest tu jakiś cwaniak? Chociaż Chłopaki nie płaczą to film z 2000 roku to spokojnie należy on do złotej ery polskiej komedii z lat 90. Opowiada historię skrzypka Kuby (Maciej Stuhr), który znajduje się w nieodpowiedni miejscu, w niewłaściwym czasie. Zostaje wplątany w porachunki gangsterskie i próbuje się z tego wyplątać. Jak mu to wychodzi i co się dzieje przy okazji? Koniecznie należy to sobie przypomnieć. Udzielone rady w filmie do tej pory służą milionom Polakom (przykład poniżej).

giphy.com
2. Ty jesteś bardzo fajny Kiler. I Kiler-ów 2-óch też.
Historia warszawskiego taksówkarza, którą zna każdy, a przynajmniej powinien. Kiler i jego druga część to kultowe komedie Juliusza Machulskiego z kapitalną rolą Janusza Rewińskiego (postać Siary), który, nie ujmując roli Cezarego Pazury, skradł film. Poza wymienionymi aktorami, warto zauważyć, że występują tu takie tuzy aktorstwa jak Marek Kondrat czy Jan Englert. Sukces filmu w pełni zasłużony.

giphy.com
3. Po trzecie primo ultimo!
Premiera Poranka Kojota miała miejsca w 2001 roku, jednak klimatem nie odstaje od poprzednich produkcji Olafa Lubaszenki i Juliusza Machulskiego z lat 90. Podobnie jak w przypadku filmu Chłopaki nie płaczą główną rolę odgrywa Maciej Stuhr. Poranek Kojota to miłosna historia z wieloma wątkami pobocznymi. Od porachunków gangsterskich po problemy egzystencjalne głównej postaci.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=U1xgMEaYRjI[/embedyt]
4. Kariera Nikosia Dyzmy
Cezary Pazura ponownie w roli głównej. Historię Nikodema Dyzmy kojarzą wszyscy, bowiem najpierw opisał ją Tadeusz Dołęga-Mostowski w powieści o tym samym tytule, następnie była przedstawiona w serialu, w którym główną rolę odgrywał Roman Wilhelmi. Tytułowy Nikodem Dyzma to grabarz, który podobnie jak swoje pierwowzory przypadkiem trafia na salony. Kapitalna rola Andrzeja Grabowskiego, który zagrał typowego polskiego przedsiębiorcę.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=R0SLGW2H0-4[/embedyt]
5. E=MC2
Tym razem Olaf Lubaszenko stanął również przed kamerą. Film to komedia i love story o dziewczynie gangstera, która zakochuje się w doktorze filozofii. Motyw gangsterski w filmach z tamtych czasów pojawiał się bardzo często. Dlatego nie mogło go zabraknąć w filmie E=MC2.

flickr.com
Zobacz również: 10 najlepszych dramatów lat 90-tych. Znacie każdy z tych kinowych hitów?
Każdy kto wychował się w latach, w których powyższe filmy były bardzo popularne miał świetne dzieciństwo. Czekamy na podobne produkcje!