Jak powiedział Jan Himilsbach „picie wódki to wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości”. Temat nadmiernego spożywania alkoholu był poruszany niejednokrotnie w historii kina. Jednakże istnieją filmowe postaci, które w ciekawy i bardzo rzeczywisty sposób pokazały problem uzależnienia od napojów wyskokowych.
Zobacz również: Ranking 10 najlepszych tekstów Hanka Moody’ego

giphy.com
Spis treści
Ranking alkoholików czyli postaci, które nigdy nie odmawiały
Trzeba przyznać, że Ci bohaterowi nie wylewali za kołnierz. Poza miłością do alkoholu łączy je jeszcze jedna rzecz. O czym mowa? O tym przekonacie się sami.
1. Paul Kemp / Dziennik Zakrapiany Rumem
Amerykański dziennikarz przenosi się do Portoryko by pisać w lokalnej gazecie. Tytuł film w istocie wiele o nim mówi. Jak opowiada główny bohater „jeżeli w Portoryko nie pogrąży Cię alkohol, to na pewno zrobią to kobiety”. Przełożony Paula (w tej roli Johnny Depp) już na samym początku wścieka się i mówi do głównego bohatera „jak mogłeś wypić 161 małpek z hotelowego barku”. Film oparty jest na autobiograficznej powieści amerykańskiego pisarza Huntera S. Thompsona (autora m.in Las Vegas Parano).

„Nigdy więcej nie tknę alkoholu” Niestety, rzeczywistość pokazała co innego / giphy.com
2. Jerzy / Pod Mocnym Aniołem
W każdym filmie Wojciecha Smarzowskiego pojawia się alkohol w dużych ilościach, jednak Pod Mocnym Aniołem to produkcja, która szczególnie skupia się na tym problemie. Film jest przerażającym zapisem z życia alkoholika Jerzego i jego kompanów od kieliszka. Historia jest wzorowana na powieści o tym samym tytule autorstwa Jerzego Pilcha. Sceny z traileru filmu zna prawie każdy „litr premium, gorzka żołądkowa i cztery piwa”.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=bT6k_1ej92A[/embedyt]
3. Henry Chinaski / Factotum
Kobiety, alkohol, wyścigi konne i pisanie to cztery rzeczy, które kochał niepokorny i skandaliczny amerykański pisarz Charles Bukowski. Faktotum to powieść jego autorstwa, która doczekała się ekranizacji. Film to obowiązkowa pozycja dla każdego fana twórczości Bukowskiego, w której pełno przekleństw, seksu, przemocy i kontrkulturowych postaw. Warta uwagi jest również kapitana rola Matta Dillona, który odwzorował postać Chinaskiego 1:1.

tumblr.com
4. Bohater / Żółty Szalik
Historia pokazująca, że problem alkoholu nie dotyczy wyłącznie ludzi, którzy ledwo łączą koniec z końcem. Bohater, którego gra Janusz Gajos jest dyrektorem dużej firmy i alkoholikiem. Akcja dzieje się w trakcie Świąt Bożego Narodzenia i pokazuje różne oblicza nałogu, którego ofiarą jest główny bohater. Scena z filmu jak należy pić wódkę ma ponad 2 miliony wyświetleń na YouTube. Zatem niech moc będzie z nami:
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=suo_18D-RkM[/embedyt]
Zobacz również: 9 najdroższych alkoholi świata
Wszystkie wymienione postaci łączy jeden element – wzorowane są na dziełach i przeżyciach pisarzy. Jak napisał Bukowski „na tym polega problem z piciem. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo”.