Rzeczy, które tworzymy często nas wiążą. Zostajemy odsunięci na bok, ponieważ chcemy wykonać każdą pracę zamiast efektywnie zarządzać w naszej firmie. Oto jak sobie z tym poradzić.
Bycie nieuważnym i nieustannie skupionym w biznesie może doprowadzić nas do sytuacji, w której praca zabierze nam wszystkie przyjemności, pozostawiając nas wypalonymi i sfrustrowanymi.
W wielu wypadkach zrzucamy winę na pracę, jednak w rzeczywistości powodem braku wolności jesteśmy my sami. Dużo łatwiej obwiniać okoliczności, na które nie mamy wpływu. Jednak konsekwencją takiej postawy jest brak chęci do zmiany nas samych. To my jesteśmy problemem, lecz na szczęście jesteśmy też jego rozwiązaniem.
- Trening
Ciągły trening i poprawianie nie tylko umiejętności zrozumienia pracownika czy jego zdolności, ale wpływania na jego zaangażowania i tego, co naprawdę chce robić ma kluczowe znaczenie w poczuciu wolności. Im więcej członków zespołu zrozumie dlaczego przydzielane są im dane zadania, tym więcej swobody i wolności będziesz miał Ty, czyli ich szef.
Każde zadanie zawiera w sobie jednocześnie naukę i sztukę. Firmy często ograniczają się do wydawania nakazów, rzadko starając się wytłumaczyć istotę zagadnienia, pokazać jako sztukę i pchnąć w nie artystyczne życie. Naucz dostrzegania sztuki w zadaniach i stwórz grupę dobrze wyszkolonych pracowników, którzy BĘDĄ MYŚLEĆ. Trenuj podwładnych tak, aby nie potrzebowali Ciebie do działania i podejmowania decyzji, które pozwolą im wejść na nowy poziom wolności.
- Finanse osobiste
Jeśli nie będziemy ostrożni, możemy stać się niewolnikiem pieniędzy, życie ponad stan sprawi, że na własne życzenie i przez samych siebie zostaniemy pozbawieni wolności. Musimy przystopować z wydatkami i spróbować zaoszczędzić. Ustawienie zarobków na poziomie wypłacalności, nawet w przestojach i gorszych okresach zapewni nam wolność i swobodę.
Utrzymanie wolności wyboru i wolnego czasu ponad wysokie zarobki doprowadzą nas do zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy w długoletniej perspektywie. Doprowadź do sytuacji, w której masz do spłacania niskie raty lub w której nie posiadasz żadnych zobowiązań finansowych. Pozwoli Ci to być wolnym.

forbes.com
- Priorytety
Gdy posiadasz swój biznes lista rzeczy do zrobienia nigdy się nie kończy,. To może stać się przytłaczające, jednak jest na to sposób. Rozwiązuj małe i proste zadania, które są pilne. Ich rozwiązanie jest łatwe, a załatwienie ich uprości wszystkim życie. Dzięki temu poczujemy się dobrze.
Jednakże kluczem do sukcesu jest ustawianie priorytetu do zadań, które są istotne i pochłaniają dużo czasu w przeciwieństwie do mniejszych rzeczy do zrobienia. Właściwie nadanie priorytetu zadaniom sprawi, że zaoszczędzisz czas w przyszłości, co przełoży się na swobodę w następnym dniu.
- Granice
Kiedy kochasz swój biznes i to co robisz bardzo trudno jest wyznaczyć granice. Nasze przedsiębiorstwa są naszym przedłużeniem, a granica między zabawą, a pracą jest rozmyta. Nie powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji. Całkowity brak granic między pracą i zabawą zabierze Ci wolność. Ustal granice czasowe – kiedy jesteś w pracy, a kiedy jesteś po pracy. Trzymaj się wyznaczonych ram, a doprowadzi to zarówno do produktywności jak i poczucia wolności. Dyscyplina i trzymanie się wyznaczonych granic sprawią, że poczujesz się wolny i swobodny.
Zachodzi tu pewien paradoks, bowiem poczujesz się wolny w momencie, w którym będziesz zdyscyplinowany. Brak dyscypliny w każdym z tych obszarów będzie Cię prowadzić do poczucia braku wolności prędzej czy później. Prawdziwa wolność jest w sytuacji, w której wybierasz jej tymczasowy brak dzisiaj w celu zwiększenia jej jutro. Wybierz teraz ponieważ później może być na to za późno. Metodą małych kroków możesz znów poczuć się wolnym. Skupienie i prawidłowe zarządzanie czasem sprawią, że naprawisz swoje błędy, które popełniłeś w prowadzeniu swojego biznesu.
(źródło: entrepreneur.com)