Jeśli Twoi przyjaciele albo znajomi nigdy nie czytali „Harry’ego Pottera”, a Ty kochasz tę serię bardziej niż cokolwiek innego, nie musisz od razu zrywać z nimi kontaktów. Wystarczy, jak odpowiednio przygotujesz się do rozmowy na ten temat.
Spis treści
1. Nie oceniaj
Wiemy, że nie jest to łatwe, ale nie musisz skreślać w myślach znajomego ani usuwać go ze znajomych na Facebooku tylko dlatego, że odważył Ci się wyznać w twarz, iż nie czytał sagi Rowling. Lepiej dopytać, dlaczego tego nigdy nie zrobił. Może niechcący wrzucił książki do morza pełnego rekinów i zostały zjedzone? Albo młodszy brat je podpalił podczas zabawy w strażaka? Różne wypadki chodzą po ludziach. Istnieje też możliwość, że po prostu nie lubi takiej literatury, ale nie zakładaj niczego z góry.

vimeo.com
2. Delikatnie zachęcaj
Wiadomo, że chcesz tylko cudzego szczęścia. Wychodzisz z założenia, że jeśli Tobie spodobały się powieści Rowling, to innym także przypadną do gustu. Wyjaśnij więc przyjacielowi, że marzysz o tym, żeby wreszcie się zrelaksował i odprężył przy dobrej książce, a nie o tym, żeby wreszcie móc z kimś porozmawiać o swojej skrywanej, grzesznej sympatii dla Voldemorta.

twitter.com
3. Nie próbuj zaimponować swoją wielką wiedzą
Pamiętasz każdy fragment „Harry’ego Pottera”, powtarzasz dialogi z pamięci, umiesz znaleźć odniesienie do książki w każdej życiowej sytuacji. Twoi nieświadomi niczego znajomi jednak tego nie potrafią, więc Twoje błyskotliwe porównania nauczycieli do dementorów czy podsuwanie innym fasolek Bertiego Botta nikogo nie rozśmieszy. Ryzykujesz tylko, że zaczną przewracać oczami na każdą wzmiankę o Hogwarcie.

youtube.com
4. Nie podkreślaj wyższości książek nad filmem
Jeśli znajomy oglądał tylko filmy, nie patrz na niego z dezaprobatą. Uśmiechaj się jedynie tajemniczo, jak ktoś, kto wie więcej od innych. Kiedy zapyta Cię, dlaczego robisz taką minę, możesz od niechcenia powiedzieć, że w książkach jest dużo, dużo więcej rzeczy do odkrycia i chętnie mu pożyczysz pierwszą część, jeśli zdecyduje się zgłębiać sekrety „Harry’ego Pottera”.

instagram.com
5. Nigdy nie spojleruj
Spojlery to jeden z największych problemów tych, którzy nigdy nie czytali powieści Rowling – zewsząd czyhają na nich ci, którzy z radością opowiedzą, jak skończył Dumbledore czy Snape. A może jednak chcą kiedyś przeczytać książki? Nieopatrznie zdradzony fragment fabuły może ich zniechęcić i zepsuć całą przyjemność z czytania.

youtube.com
6. Zainteresuj się tym, co lubi Twój przyjaciel
Prawdopodobnie nie wciągnie Cię tak, jak „Harry Potter”. Ale dzięki temu możesz odkryć coś nowego i pokazać, że zachęcanie innych do czytania sagi nie jest Twoją jedyną misją życiową. Nawet jeśli to nieprawda.
Zobacz również: 8 teorii dotyczących „Harry’ego Pottera”, które mają sens

tumblr.com
(źródło: pottermore.com, mashable.com)