Chcesz zacząć pisać pierwszą książkę, a nie wiesz, jak się do tego zabrać? To wcale nie jest tak trudne. Stephen King w swojej książce Jak pisać. Pamiętnik Rzemieślnika daje przyszłym pisarzom kilka wskazówek. Sprawdź je!
Spis treści
1. Dużo czytaj.
Jeśli nie masz czasu, żeby czytać, nie masz też czasu, żeby pisać. Każda powieść to nowa lekcja i inspiracja, przy czym złe książki uczą nas czasem dużo więcej niż te dobre – pokazują nam bowiem, czego unikać i w czym możemy być lepsi. Korzystaj z okazji, żeby przejrzeć choćby kilka stron – podczas stania w kolejce, jazdy pociągiem czy autobusem, czy czekania na wizytę u lekarza.
Zobacz również: Który pisarz powinien napisać o Tobie książkę?

tumblr.com
2. Dużo pisz.
Nie ma drogi na skróty – musisz pisać często i dużo. Bez tego nigdy nie wyrobisz w sobie dobrych nawyków ani nie posuniesz się do przodu. Staraj się pisać codziennie albo w ustalone dni tygodnia. Dla jednych dużo to jedna strona, dla innych – cały rozdział. Musisz samodzielnie ustalić, jaka ilość będzie dobra dla Ciebie.

flickr.com
3. Nie rób sobie długich przerw.
Jeśli już zacząłeś pisać, nie przerywaj – choćby miało to być tylko kilka zdań dziennie. Kiedy nie tworzysz przez kilka tygodni, przestajesz „czuć” książkę i dużo trudniej jest Ci do niej wrócić, wczuć się w losy bohaterów lub nawet zapamiętać wszystkie imiona oraz wydarzenia. Pisząc codziennie lub co dwa, trzy dni pamiętasz każdy szczegół i łatwiej Ci będzie zachować ciągłość historii.

„Nie możesz się poddać! Czy tak właśnie postąpiłby dinozaur?” / giphy.com
4. Stwórz swój własny kąt do pracy.
Niezależnie od tego, czy będzie to zastawiony ciężkimi meblami gabinet, czy biurko pod oknem w akademiku – znajdź swoją przestrzeń i nie pozwól na to, by ktokolwiek Ci w niej przeszkadzał. Możesz założyć słuchawki albo zamknąć drzwi, to zależy od Ciebie. Najważniejsze, żebyś mógł się skupić na pracy i nie rozpraszał zbędnymi rzeczami.

giphy.com
5. Pisz o tym, na czym się znasz.
Żaden pisarz nie wyszedł dobrze na pisaniu o np. hydraulice, jeśli nigdy nie miał z nią styczności. Podobnie jest z innymi dziedzinami wiedzy – jeśli znasz się na czymś, to z tego skorzystaj. Przykładowo, kiedy jesteś specjalistą od prawa, a nie masz pojęcia o medycynie, lepiej stwórz kryminał sądowy niż pełen skomplikowanych terminów lekarskich dramat obyczajowy o pobliskim szpitalu.

„To jest dobre” / giphy.com
6. Pisz konkretnie.
Zbyt rozbudowane dialogi czy opisy tylko męczą czytelnika. Lepiej napisać mniej niż przesadzić z ilością słów.
7. Po napisaniu książki odłóż ją na kilka tygodni.
Po tym czasie nabierzesz dystansu i będziesz mógł ocenić ją w miarę obiektywnie. Możesz tekst także rozesłać do przyjaciół, rodziny – pomogą Ci w znalezieniu przeoczonych przez Ciebie błędów i dadzą Ci inne spojrzenie.

tumblr.com
Na co czekacie? Siadajcie do komputera i piszcie swoją pierwszą powieść! Trzymamy kciuki!

„Powodzenia” / giphy.com
(źródło: Stephen King, Jak pisać. Pamiętnik Rzemieślnika)