W brytyjskim laboratorium udało się stworzyć materiał Vantablack, który jest tak czarny, że zwykła czerń wygląda przy nim blado. Dzięki skomplikowanej technologii nowy związek pochłania prawie całe światło, które do niego dociera.
Prace nad takim materiałem trwały od dawna. Podobna, niezwykle czarna farba została zastosowana w teleskopie Hubble’a. Użyta tam farba jest jednym z najczarniejszych materiałów w kosmosie, a wszystko po to, by refleksy świetlne nie wpływały na jakość zdjęć teleskopu. Jednak przy najnowszym czarnym materiale Vantablack farba użyta na teleskopie Hubble’a wygląda blado:

reddit.com
Spis treści
Najczarniejsza czerń
Materiał został opracowany przez brytyjską firmę Surrey NanoSystems i jest tak ciemny, że firma sama nie jest w stanie zbadać jak czarny jest ich wynalazek. Materiał pochłania 99,965% światła, które do niego dociera. Działa to także w przypadku wiązki lasera, która wydaje się znikać w kontakcie z materiałem:

flipboard.com
Technologia Vantablack
Tworzywo pochłania światło dzięki gęsto upakowanym karbonowym rurkom widocznym dopiero w nano skali. Mikroskopijne rurki wpuszczają promienie światła, lecz nie pozwalają im się wydostać. Naukowcom udało się także zastosować tą technologię w przypadku farby, która może być zastosowana na niemal każdej nawierzchni. Zobacz pełne wideo pokazujące niezwykle czarny Vantablack:
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=-RRqj1FORl8[/embedyt]
(źródło: techinsider.io, gizmodo.com)