Kierowcy przed zakupem nowego auta zastanawiają się często, co jest lepsze – Diesel czy benzyna? W obiegowej opinii krąży wiele informacji na temat obu rozwiązań, jednak większość z nich nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Jakie naprawdę są wady i zalety obu tych technologii? Czy wybrać silnik benzynowy czy Diesel? Oto kilka faktów na ten temat.
Spis treści
Diesel – wady i zalety
Jedną z największych zalet Diesla jest jego wysoce ekonomiczne spalanie. W porównaniu Diesel vs benzyna przy jeździe na 100 km, ten pierwszy spala ok. 7 litrów, podczas gdy drugi – 8, a nawet 9 l. Przy długich jazdach i pokonywaniu odległych tras różnica w wydatkach na paliwo to nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Inne zalety Diesla to jego długa żywotność (Diesel z dużym przebiegiem będzie sprawować się nieźle), a także wyższy moment obrotowy. Rozważając, co jest lepsze – benzyna czy Diesel – należy wziąć także pod uwagę wady Diesla. Tu zaliczyć do nich można wolne nagrzewanie się, co jest odczuwalne zwłaszcza zimą, a także częściej należy w nim wymieniać olej. Ponadto dużo większe znaczenie ma jakość używanego paliwa. W porównaniu silnik benzynowy a Diesel, ten pierwszy wygrywa podczas bardziej dynamicznej jazdy – Diesle niezbyt nadają się do gwałtownej zmiany biegów, ale za to lepiej sprawdzają się podczas hamowania przy pomocy silnika.
Zobacz również: Jak wybrać pierwszy samochód? 10 tanich propozycji
Silniki benzynowe – plusy i minusy
Silniki benzynowe są przede wszystkim lżejsze od wysokoprężnych, a co może być istotne dla wielu kierowców – także tańsze od nich i mniej wymagające w eksploatacji. W porównaniu czy lepszy Diesel, czy benzyna należy także zauważyć, że pracują one znacznie ciszej i mają większą sprawność energetyczną, czyli z mniejszej ilości zyska się więcej energii niż z Diesla. Jednak na polu zużycia paliwa w porównaniu Diesel a benzyna ten pierwszy wygrywa zdecydowanie, tak więc przy intensywnym używaniu samochodu płaci się rocznie więcej za paliwo. Diesel dominuje również pod względem żywotności oraz bezawaryjności.
Werdykt
Mimo znanych plusów i minusów, werdykt w porównaniu silnik benzynowy czy Diesel nie może być jednoznaczny. Dlaczego? Diesle są nowoczesne i ekonomiczne, jednak nie zawsze jest wskazany ich zakup. Jeśli z samochodu korzysta się głównie w celu zawiezienia dziecka do szkoły czy udania się do pracy albo kilka razy w tygodniu na zakupy, wówczas można spokojnie i bez szkody postawić na silnik benzynowy. Jeśli jednak podróżuje się często, zaś auto jest intensywnie eksploatowane, wówczas w starciu Diesel kontra benzyna wygrywa zdecydowanie ten pierwszy. Gdy wyliczamy w porównaniu Diesel czy benzyna wady i zalety, warto także spojrzeć na poziom emisji zanieczyszczeń. Diesel emituje mniej dwutlenku węgla, ale dużo tlenku azotu. Spaliny benzynowe są mimo wszystko czystsze i mniej szkodzą środowisku.
Czy warto kupić Diesla?
Jeśli auto stanowi narzędzie pracy lub też jest do niej niezbędne, wówczas będzie to dobry wybór. Jeśli natomiast kupuje się używany Diesel, warto przeprowadzić jego diagnostykę, co pozwoli na upewnienie się, że auto nie wymaga wymiany układu wtryskowego lub/i turbosprężarki. Nie wszyscy właściciele pojazdów tego typu odpowiednio o nie dbają, co objawia się w zużyciu wymienionych elementów. Konkretne, polecane modele z Dieslem, można znaleźć na stronach motoryzacyjnych.