Laptop to dla wielu ludzi rzecz niezbędna do pracy, kontaktu ze światem oraz rozrywki – zwłaszcza w przypadku, kiedy dużo się podróżuje. Gdy jednak trzeba nabyć takie urządzenie, przeciętny człowiek nie wie, na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa. Oto krótki poradnik, który pomoże w wyborze odpowiedniego.
Spis treści
1. Rozmiar to podstawa
Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, czy laptop będzie używany w domu/biurze, czy częściej na wyjeździe? Jeżeli ma się zamiar używać go w warunkach domowych, wówczas można pokusić się o większy model, np. mający ekran o przekątnej 15,6-cala i ważący nawet kilka kilogramów. Kupno laptopa używanego w podróżach służbowych i innych miejscach oznacza nabycie modelu lekkiego – 1,5-2 kg, o ekranie o maksymalnej przekątnej 13,3-cala. Mniejszy od laptopa może być tablet, ale nie każdy lubi na nim pisać. Można jednak wówczas pomyśleć o rozwiązaniu 2w1, czyli tablecie z opcją przypinania klawiatury, co zmieni go w pseudo-laptopa
Zobacz również: Ranking: najbardziej odjechane laptopy na świecie
2. Matryca
Zanim zdecydujemy się na zakup laptopa, trzeba też ustalić, w jakich warunkach oświetleniowych będziemy go używać. Jeśli będzie to wspomniany laptop podróżny, wówczas dobrze nabyć posiadający matową matrycę lub powłokę antyrefleksyjną. Dzięki temu nawet przy dużym nasłonecznieniu da się normalnie używać urządzenia – w przeciwnym przypadku niewiele się zobaczy na ekranie. Jeżeli laptop ma dodatkowo czujnik światła, który dopasowuje jasność ekranu do warunków zewnętrznych, będzie to optymalne rozwiązanie dla podróżników.
3. Podzespoły
Najdroższy laptop może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy kupno używanego laptopa to wydatek kilkuset złotych. Te najdroższe, najbardziej wydajne laptopy to tzw. „laptopy gamingowe”, dedykowane graczom i posiadające bardzo mocne podzespoły, duże ilości pamięci operacyjnej (RAM) oraz wydajne chłodzenie. Jeżeli nie jest się graczem, aż takie cuda techniki po prostu nie będą wykorzystane. Należy zdefiniować, do czego będzie się najczęściej używać urządzenia – jeśli będzie to pisanie w edytorze tekstu, wprowadzanie danych do arkusza kalkulacyjnego bądź przeglądanie internetu, wówczas silne podzespoły nie są potrzebne. W takiej sytuacji 4 GB RAM to aż nadto, a z obrazem doskonale poradzi sobie zintegrowany układ graficzny. Dzięki temu kupowanie laptopa nie musi wiązać się z odkładaniem pieniędzy przez dłuższy czas lub braniem go na raty.
4. Nowy czy używany?
Jak wiadomo rzecz nowa jest zawsze lepsza od używanej. Jeśli laptop jest wykorzystywany do prostych czynności, wówczas nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy w nowy sprzęt. Wiele sklepów komputerowych prowadzi skup i sprzedaż używanych modeli. Można znaleźć także mnóstwo aukcji i ofert sprzedaży w sieci – wystarczy wpisać frazy typu „laptop kupno” czy „laptopy kupno”. Należy jednak liczyć się z tym, że używany laptop nie posiada gwarancji i może mieć ukryte wady.
5. Czas działania się liczy
Odpowiadając dalej na pytanie, na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa, należy do listy odpowiedzi dodać baterię. I tu również istotne jest jego przeznaczenie. Jeżeli korzysta się z niego w domu lub biurze czy też innym miejscu, gdzie nie ma problemu z podpięciem go do sieci elektrycznej, wówczas bateria nie musi być bardzo wytrzymała – 4h bez ładowania wystarczą. Jednak jeśli laptop ma towarzyszyć w podróżach, wówczas musi mieć akumulator na tyle pojemny, aby pozwolił na używanie urządzenia co najmniej przez osiem godzin.
6. Czy komputer jest lepszy?
Komputer stacjonarny przydaje się do bardziej wymagających i długotrwałych zadań, jednak pod względem podzespołów niekoniecznie musi być lepszy od laptopa. Ma jednak tę zaletę, że można bez problemu wymieniać podzespoły, co w przypadku laptopa nie jest tak prostą rzeczą. Kupno komputera to inwestycja na wiele lat i przeznaczona jest do bardziej skomplikowanych zadań w stosunku do przeciętnego laptopa. Laptop ma jednak zaletę mobilności, która pozwala na łączność ze światem niezależnie od okoliczności. To dobre rozwiązanie dla ludzi pracujących w terenie i często przemieszczających się.