Kiedy jedziesz samochodem na wycieczkę, nie musisz wpasowywać się w żadne ramy czasowe czy plan zwiedzania. W dodatku bierzesz tyle bagażu, ile potrzebujesz. Nic Cię nie ogranicza. No i czasem jeszcze uciążliwe są opłaty za paliwo. Ale na szczęście i tutaj możesz poprawić swoją sytuację. Wystarczy, że dostosujesz się do kilku prostych porad.
Spis treści
Planowanie trasy dla mniejszego zużycia paliwa
Czasem fajnie jest wsiąść do samochodu i po prostu jechać przed siebie. A czasem lepiej wszystko zaplanować z wyprzedzeniem. Powód jest bardzo prosty: pozwala to zadbać o oszczędność pieniędzy i… czasu. Wybieraj drogi mniej uczęszczane (ale nie polne!), które pozwolą uniknąć korków. Następnie przyjrzyj się tej trasie i zobacz, które miejsca nadają się na postój. Zatrzymuj się na wybranych przez siebie stacjach, gdzie paliwo będzie zwyczajnie tańsze.
Pamiętaj, że stacje paliw znajdujące się przy autostradach często są sporo droższe, niż te, które mieszczą się przy wojewódzkich trasach. Dobrze też, jeśli zadbasz o to jeszcze przed wyjazdem. Ruszaj w drogę zatankowanym do pełna samochodem, co ograniczy ilość potrzebnych postojów.
Nie bój się programów lojalnościowych
Pamiętaj, że stacje paliwowe często oferują karty lojalnościowe różnego rodzaju. Korzystanie z nich jest znakomitym sposobem, żeby zadbać o większe oszczędności. Już kilka groszy na litrze paliwa potrafi zrobić znaczną różnicę. A jeśli zsumujesz w ten sposób swoje oszczędności w skali roku, to suma będzie mogła pozytywnie Cię zaskoczyć.
W zależności od firmy, karty paliwowe i programy lojalnościowe mogą znacząco się od siebie różnić. Często nie ograniczają się do samej ceny paliwa, ale zapewniają dodatkowe promocje czy gratisy.
Bagaż – bierz co trzeba, ale nie za dużo
W bagażniku zmieści się naprawdę wiele rzeczy i łatwiej jest je przetransportować niż np. pociągiem czy samolotem. Często podchodzimy do tego na zasadzie: weźmy więcej, a najwyżej się nie przyda. Jest to wygodne, nie da się ukryć. Ale ta moneta ma dwie strony. Każdy kolejny kilogram bagażu zwiększa zużycie paliwa. Dlatego pamiętaj, żeby wziąć to, co potrzebne i starannie spakuj walizki. Przemyśl każdą rzecz i zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci ona potrzebna.
Stan techniczny samochodu to podstawa
Kiedy coś sypnie się w samochodzie, to koszty naprawy mogą Cię przerazić. Tym bardziej w sytuacji, gdy pojawi się myśl: przecież można było tego uniknąć! Regularne przeglądy techniczne pojazdu mogą Cię uchronić przed tym koszmarem. Zużyte filtry, niewłaściwe ciśnienie w oponach czy stary olej to najczęstsze powody zwiększenia zużycia paliwa w samochodzie. A to najmniej z drastycznych przykładów. Każde zaniedbanie może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, a naprawa wtedy potrafi sięgać już grubych tysięcy.
Tu jeszcze 1 prosty tip. Jeśli masz bagażnik dachowy, ale go nie używasz, to go zdejmij. Poprawisz ten sposób aerodynamikę pojazdu, a mniejsze zużycie paliwa zaobserwujesz naprawdę szybko.
Prowadź samochód ekonomicznie
Najważniejszy element każdej wycieczki samochodowej. Staraj się prowadzić pojazd w sposób ekonomiczny. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania. Utrzymuj stałą prędkość. Tym sposobem zredukujesz zużycie paliwa, a przede wszystkim – wydłużysz żywotność samochodu. Na agresywnej jeździe wszystko znacznie szybciej się zużywa. No i jadąc ekonomicznie, jedziesz nie tylko taniej, ale i bezpieczniej.
Na koniec jeszcze jedna prosta wskazówka. Nie trzymaj samochodu na jałowym biegu. Nie potrzebujesz rozgrzewać silnika przed drogą, bo nowoczesne samochody tak nie działają. W ten sposób jedyne, co osiągasz, to dodatkowe i bezsensowne zużycie paliwa. Z kolei zimą pamiętaj, że za odśnieżanie na odpalonym silniku grozi Ci mandat.
Wycieczki samochodowe to czysta przyjemność dająca wielkie możliwości. Tych kilka prostych porad sprawi, że wszystko będzie jeszcze lepsze i tańsze. Teraz nie zostaje Ci nic innego, jak tylko zaplanować kolejny urlop.