Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata? To proste! Wystarczą regularne badania profilaktyczne, aby wykryć ewentualne schorzenia i w porę je wyeliminować. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Co to są badania profilaktyczne?
Mowa tu o testach diagnostycznych, które mają na celu wykrycie wszelkich niepokojących stanów, z jakimi zmaga się organizm. Badania profilaktyczne są wręcz nieocenione przy diagnostyce wielu chorób już na wczesnym etapie ich rozwoju. Dlatego warto badać się regularnie!
Do podstawowych metod diagnostycznych zaliczamy przede wszystkim morfologię (badanie na podstawie próbki krwi) czy wymazy i analizy na podstawie składu moczu oraz innych płynów ustrojowych. Najczęściej badania profilaktyczne zleca lekarz rodzinny. Można również umówić się na płatne badanie w niepublicznej placówce ochrony zdrowia.
Warto wspomnieć, że są pakiety nieodpłatnych badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40. rok życia. Warto wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta, aby otrzymać e-skierowanie. Wtedy można wybrać się do placówki medycznej, która oferuje wykonanie takich badań.
Kiedy warto je zrobić?
Odpowiedź na to pytania jest bardzo prosta – badania wykonuj regularnie, a także wtedy, gdy zaleci Ci je lekarz. Specjalista wręczy skierowanie, a na podstawie wyniku będzie mógł lepiej zdiagnozować Twój stan zdrowia.
Jakie badania profilaktyczne należy robić regularnie? Wiele zależy od wieku, jednak raz na 2-3 lata warto wykonać morfologię krwi, która wykaże poziom erytrocytów, hemoglobiny, limfocytów, leukocytów oraz wiele innych parametrów. To niezastąpiona metoda wykrywania stanów chorobowych i przedchorobowych. Ponadto podpowie lekarzowi, czy należy poszerzyć diagnostykę. Z taką samą częstotliwością warto wykonywać OB, badanie poziomu cukru czy poziomu elektrolitów.
Raz na 3-5 lat dobrze jest wykonać USG brzucha czy zbadać poziom tłuszczów we krwi (lipidogram). Nie zapominaj również o RTG klatki piersiowej. Specjaliści zalecają, aby robić badanie raz na 5 lat, choć palacze powinni częściej odwiedzać gabinet. Bardzo ważna jest również regularna kontrola stomatologiczna, która powinna odbywać się 2 razy w roku.
Panie powinny wykonywać cytologię raz w roku, a także USG dopochwowe co 2-3 lata. Natomiast panom zaleca się coroczne USG jąder oraz badania proktologiczne dla osóbw grupie ryzyka zapadalności na raka prostaty czy nowotwory jelita grubego.
Proste zalecenia, najlepsze rezultaty:
🚲⚽️zadbaj o codzienny ruch,
🍅🥭 jedz warzywa i owoce,
🧫 korzystaj z regularnych badań profilaktycznych#PlanujęDługieŻycieWięcej ➡️ https://t.co/nAIotL7Bz3 pic.twitter.com/vGFZXGCWV9
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 26, 2020
Pamiętaj, aby żadnych objawów nie lekceważyć, a szczególnie tych charakterystycznych dla Twojego wieku oraz ewentualnych obciążeń genetycznych. Zdecydowana większość badań nie jest bolesna, a może uratować zdrowie i życie!
Jakie badania profilaktyczne robi się po 20?
Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są regularne badania. Już po 20 roku życia warto pomyśleć o sprawdzeniu poziomu cholesterolu. Dzięki temu będzie można go kontrolować, aby w przyszłości nie dopuścić do zawału czy udaru.
Jakie badania profilaktyczne warto jeszcze wykonać? Jednym z nich może być sprawdzenie poziomu cukru. Dziś cukrzyca typu drugiego często dotyka również osób młodych. Ponadto sprzyja jej brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Wcześniej wykryta choroba pozwoli wdrożyć skuteczne leczenie, które znacznie poprawi komfort życia.
Po ukończeniu 20 lat warto zwrócić uwagę na choroby przenoszone drogą płciową. Wirus HIV i HPV to poważne zagrożenia, o których niestety dość rzadko się mówi. Tymczasem mogą one prowadzić do wielu groźnych chorób.
Natomiast młode kobiety powinny udać się na cytologię oraz USG piersi, pamiętając
o regularnym wykonywaniu tychże badań, a także samobadaniu piersi nawet raz w miesiącu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozwój cytologii znacznie wpłynął na obniżenie śmiertelności przy raku szyjki macicy.
Badania profilaktyczne po 30
Do podstawowych badań, jakie należy wykonywać w tym wieku, zaliczamy morfologię,
a także analizę krwi i moczu. Warto również pamiętać o lipidogramie i kontroli ciśnienia tętniczego. To bardzo proste, a zarazem niezwykle skuteczne w wykrywaniu różnych chorób metody diagnostyczne.
Badania profilaktyczne po 30. roku życia, które zdecydowanie warto wykonać to m.in. EKG – urządzenie wykryje ewentualne nierówności w pracy serca czy chorobę wieńcową. Natomiast próby wątrobowe to doskonały sposób na diagnostykę pod kątem toksycznych uszkodzeń wątroby, stanów zapalnych tego organu, a także problemów z trzustką.
Po ukończeniu trzydziestki nie zapominaj również o analizie hormonów tarczycy. Jej nieprawidłowa praca może negatywnie wpływać na metabolizm, prowadzić do anemii,
a także do kłopotów z nerkami.
Badania profilaktyczne – które zrobić po 40 roku życia?
Czasu nie zatrzymasz, lecz możesz uchronić się przed wieloma chorobami. Badania profilaktyczne po 40. powinny obejmować zarówno opisane wyżej metody diagnostyczne, jak i kilka innych.
Przede wszystkim pamiętaj o morfologii krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi. Bardzo ważne będzie też stężenie cholesterolu czy stężenie glukozy we krwi. Kolejne podstawowe badania to próby wątrobowe AIAT, AspAT oraz GGTP. Nie zapominaj o badaniu ogólnym moczu, badaniu poziomu kwasu moczowego we krwi, a także badaniu obecności krwi utajonej w kale (metodą immunochemiczną).
Badania profilaktyczne po 40. warto wykonać bez względu na stan zdrowia. Jeśli czujesz się dobrze, nadal należy raz na jakiś czas odwiedzić lekarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Darmowe badania profilaktyczne – komu przysługują?
Dziś każdy może zostać skierowany na darmowe badania profilaktyczne. Raz w roku wykonasz morfologię, OB, badanie stężenia glukozy we krwi czy badanie ogólne moczu. Ponadto zbadasz ciśnienie tętnicze, a także możesz liczyć na wizytę u internisty. Przysługuje Ci też kontrola stomatologiczna. To oczywiście tylko niektóre spośród wielu metod diagnostycznych. Warto porozmawiać z lekarzem, który oceni stan zdrowia i w razie potrzeby wręczy Ci skierowanie.
Ponadto dobrze jest rzucić okiem na stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie możesz znaleźć informacje o programach, które obejmują darmowe badania profilaktyczne dla osób w danych grupach wiekowych. Praktyka pokazuje, jak wiele chorób można wykryć wcześniej dzięki jednej wizycie w laboratorium. Skorzystaj z dostępnych rozwiązań i ciesz się doskonałym zdrowiem przez długie lata!
Darmowe badania profilaktyczne – gdzie się zgłosić?
Jeśli chcesz wykonać badania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgłoś się do swojej przychodni i poproś o skierowanie. Rozsądny specjalista powinien Ci wręczyć je bez problemu, a przy okazji przeprowadzić wywiad i udzielić kilku cennych wskazówek. Następnie wystarczy odwiedzić wskazaną placówkę, a po wykonaniu diagnostyki poczekać na wynik. Dziś bardzo często możesz otrzymać go drogą mailową, co stanowi wygodne rozwiązanie.
Większość badań diagnostycznych wykonasz bardzo szybko i bezboleśnie. Jeżeli tylko niepokoi Cię Twój stan zdrowia, lub znajdujesz się w grupie ryzyka zapadalności na różne choroby, nie czekaj i skorzystaj z wielu bezpłatnych rozwiązań!