Czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobry pomysł? - Blaber

Czy mieszkanie z rodzicami po ślubie to dobry pomysł?

przez Ulka Augustyniak

To pytanie zadaje sobie niemal każda młoda para. Dla jednych mieszkanie z rodzicami stanowi wyłącznie temat uszczypliwych żartów, dla innych wydaje się koniecznością: czasami nieco gorzką, czasami zupełnie znośną i swojską. Jakie są wady i zalety mieszkania z rodzicami? Czy młode pary mają dużo alternatyw dla mieszkania przez ścianę ze swoją – lub co gorsza – cudzą mamą? Sprawdźmy!

Za! Oszczędności na każdym kroku

Za decyzją o zamieszkaniu z rodzicami zwykle stoi motywacja finansowa, a dokładniej brak środków wystarczających na zakup mieszkania. Oczywistym udogodnieniem wynikającym z mieszkania z rodzicami jest możliwość odłożenia kilku groszy co miesiąc.

Biorąc pod uwagę wzrastające koszty wynajmu mieszkań w dużych miastach, w ciągu niedługiego czasu można uciułać z czynszu niemałą kwotę. Dwie osoby płacące za swoją część mieszkania po 1200 zł na miesiąc po dwóch latach bez czynszu zaoszczędzą niemal 60 tys. zł! Do tego dochodzą zwykle proporcjonalnie niższe koszty zakupów spożywczych i opłat za media: każdy rachunek dzielimy w końcu na cztery.

Przeciw. Poczucie braku samodzielności

Mieszkając z rodzicami, niejako skazujemy się na szereg kompromisów w codziennym życiu. W końcu to gospodarze decydują o tak nieistotnych z pozoru drobiazgach, jak choćby głośność słuchanej w mieszkaniu muzyki, pora gaszenia światła czy nawet to, jak długo suche pranie może bezkarnie powisieć na suszarce. Brzmi to może banalnie, ale samodzielność w drobnych wyborach, z których w końcu składa się nasza życiowa codzienność, daje poczucie sprawczości. Mieszkając z rodzicami, możecie na jakiś czas o nim zapomnieć.

Nie chcesz mieszkać z rodzicami? Poradź się bezpłatnie eksperta finansowego Expandera >>>

Za! Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa

Jeśli dopiero co bierzesz ślub, to z pewnością jeszcze pamiętasz, że w razie choroby lub cięższego przeziębienia nie ma jak domowy rosół i troskliwa opieka rodziców. Mieszkanie w domu rodzinnym zapewnia siatkę bezpieczeństwa nawet na wypadek najgorszego kryzysu zdrowotnego. To jednak nie wszystko. W najróżniejszych trudnych sytuacjach rodzice są tymi osobami, na których zwykle możecie polegać ‒ i w życiu finansowym, i emocjonalnym będą mogli wesprzeć nas mądrą radą lub choćby zwykłym wysłuchaniem problemu.

Przeciw. Prywatność i jeszcze raz prywatność

To chyba deal breaker dla większości par. Żyjemy współcześnie w społeczeństwie składającym się z jednostek, które za najwyższą świętość uważają swoje prawo do prywatności. A już szczególnie w sferze intymnej, która dla udanego życia małżeńskiego ma fundamentalne znaczenie.

teściowa

Świadomość, że praktycznie na każdym kroku będziemy słyszani lub widziani przez naszych rodziców – co często jest pretekstem do ferowania przez nich ocen i krytyki – może być paraliżująca. To zwykle problem, który głębiej dotyka partnera „spoza” domu rodzinnego. Jak w końcu czuć się swobodnie w mieszkaniu teściów? To pytanie, które przysporzyłoby trudności niejednemu wielkiemu filozofowi.

Ostateczny werdykt?

Mieszkanie z rodzicami z pewnością może być rozwiązaniem tymczasowym, które pozwoli nam odłożyć pieniądze, choćby na wkład własny kredytu na mieszkanie. Na dłuższą metę dzielenie nieruchomości z mamą i tatą zwykle kończy się pogorszeniem relacji po obu stronach i napięciami, które trzeba będzie łagodzić przez dłuższy czas. Przekonały się o tym choćby te pary, które do rodziców wprowadziły się na czas remontu własnego mieszkania.

Więc gdy tylko na wspólnym koncie pojawi się kilka oczek więcej, warto rozejrzeć się za dobrym kredytem hipotecznym.

Jeśli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, odwiedź porównywarkę kredytów Expander i umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem finansowym >>>

AdvertisementExpanderArtykuł powstał we współpracy z marką Expander