Czym jest przeciążenie informacyjne? Przeciążenie informacyjne to zjawisko, które wielu z nas doskonale zna – choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy. Współczesny świat dostarcza nam tak ogromną ilość danych, że…
ZDROWIE I URODA
-
-
Stres pod lupą: Jak nadmiar kortyzolu wpływa na organizm i jak go kontrolować?
przez Paulina Żukowskaprzez Paulina ŻukowskaKortyzol – co to takiego? Kortyzol to hormon, który najczęściej kojarzymy ze stresem, choć jego rola w organizmie jest dużo szersza. Produkowany przez nadnercza, kortyzol reguluje wiele funkcji życiowych: od poziomu cukru…
-
Jadasz wędliny? Po przeczytaniu tego tekstu, przestaniesz
przez Paulina Żukowskaprzez Paulina ŻukowskaJedzenie wędlin, a zdrowie Czerwone mięso i jego przetwory są na cenzurowanym już od kilku dekad. Coraz więcej mówi się ich szkodliwości, bo też coraz więcej jest dowodów na to, że częste…
-
Tran – must-have dla serca, mózgu i oczu Z dziecięcych lat na pewno pamiętacie ten rybny posmak kapsułek albo jeszcze gorzej – przyjmowanie tranu w płynnej formie na łyżeczce. Teraz na szczęście…
-
Jak pozbyć się uczucia permanentnego zmęczenia? Poznaj 5 sposobów
przez Paulina Żukowskaprzez Paulina ŻukowskaCzy to brzmi znajomo? Najpierw pobudka, ale jak co dzień okazuje się, że 6.30 to stanowczo za wcześnie, więc ustawiasz w budziku drzemkę. Tak z 5 razy. Jak już wstaniesz, wleczesz się…
-
Lato wydaje się być idealną porą dla naszej skóry – szansa na lekką opaleniznę, ciepłe i nieinwazyjne powietrze, mała ilość makijażu, piegi i świeżość. Ale w praktyce nie jest już tak pięknie.…
-
Dlaczego powinniśmy zajadać się warzywami i owocami? Na naszych talerzach powinien zawsze panować zdrowy bilans. Nie może zabraknąć białka, węglowodanów, tłuszczy oraz bomby witaminowej. A za tą ostatnią odpowiedzialne są właśnie warzywa…
-
Hormon stresu Stres, a raczej jego występowanie, jest ściśle powiązane z samym działaniem naszego organizmu. W sytuacjach zagrożenia wzrasta poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, a nasz organizm może dzięki temu przygotować się…
-
Sen to nie odpowiedź na poweekendową regenerację Wyobraźcie sobie smutną rzeczywistość po weekendowej, intensywnej imprezie. Ulubiony comfort food nie pomaga, chłodne napoje czy (o, zgrozo!) piwko nie przynoszą żadnej ulgi. Wegetujemy z…
-
Przed, w trakcie i po – o co chodzi z suplementami dla imprezowiczów?
przez Ania Wilkprzez Ania WilkSuplementy PRZED imprezą Dobre nawyki żywieniowe i przygotowanie organizmu przed imprezą potrafią rzeczywiście złagodzić, nazwijmy to prawdziwie – zatrucie alkoholowe. Tak, odczuwalny kac na drugi dzień to nic innego jak właśnie zatrucie.…
-
Czym jest kortyzol i dlaczego go potrzebujemy? Kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, produkowany jest przez nasze nadnercza i pełni funkcje regulacyjne w organizmie. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, reguluje też gospodarkę…
-
Afrykańskie kleszcze w Polsce. Jeszcze groźniejsze niż europejskie
przez Krzysztof Torójprzez Krzysztof TorójKleszcze wędrowne na Dolnym Śląsku Do tej pory kleszcze wędrowne można było spotkać głównie w Afryce. Teraz, wraz z ocieplającym się klimatem, pajęczaki rozprzestrzeniają się na kolejne rejony świata. Przekroczyły już granice…
-
Zimozielony cis pospolity Ozdoba niejednego ogrodu i parku. Najczęściej można ją spotkać na osiedlach mieszkalnych, które zdobi o każdej porze roku. Jest przy tym łatwa w utrzymaniu. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy…
-
Wielka Brytania w przededniu rewolucji antynikotynowej W kwietniu Brytyjska Izba Gmin poparła projekt ustawy wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, że osoby urodzone po 2009…
-
Bywają takie dni (a nawet miesiące i lata), że kompletnie nie masz sił na zadbanie o swoją kondycję? Nie martw się, bo ten problem dotyczy niemal każdego. Ważne jest to, jak podejdziesz…
-
O problemach ze snem słów kilka Niestety problemy ze snem to codzienność dla wielu osób i wcale nie są związane z bezsennością, którą kwalifikujemy jako zaburzenie. Nowoczesne społeczeństwo cierpi na kiepską jakość…
-
Czym jest ukryty stres? Stresu, zazwyczaj, nie trudno nie zauważyć. Ten oczywisty rozpoznajemy od razu i związany jest z konkretnymi zdarzeniami czy sytuacjami. Pojawia się i często szybko znika, a my nie…
-
Bodyfulness – co to? Bodyfulness to taki cielesny odpowiednik mindfulness, czyli praktyki uważności, bycia tu i teraz. Można powiedzieć, że to po prostu bycie tu i teraz w swoim ciele. Nadal brzmi…
-
Dieta cud, czyli ,,jakby działała, to naprawdę stałby się cud’’… Co charakteryzuje dietę cud? Na pewno ekstremum i brak racjonalności. Popularne sposoby na natychmiastowe chudnięcie bazują zwykle na bardzo dużych ograniczeniach kalorycznych…
-
Nasze mózgi są coraz większe. Czy to oznacza, że jesteśmy mądrzejsi?
przez Krzysztof Torójprzez Krzysztof TorójJak pokazują badania, nasze mózgi powiększają się z pokolenia na pokolenie. Sprawdzono, że różnica w wielkości mózgu między osobami urodzonymi w odstępnie 40 lat, może wynosić nawet 6,6 %. Inne są także…