Jak wyliczyć zdolność kredytową? - Blaber

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

przez Karol Grabias


Każdy, kto chce posiadać swój kąt, a nie ma w zanadrzu małej fortuny, musi przez to przejść. Wyliczenie zdolności kredytowej jest trochę jak ubieganie się o stypendium dla dorosłych. Musimy spojrzeć na całe nasze życie oczami instytucji, która ocenia, jak odpowiedzialni finansowo jesteśmy. Za co kredytodawca doda nam kilka punktów, a za co dostaniemy “minusa”? To dużo prostsze, niż może się wydawać.

Zdolność kredytowa – czym dokładnie jest?

W najprostszych słowach: nasza zdolność kredytowa to największa porcja pieniędzy, jaką w przekonaniu banku jesteśmy w stanie oddać mu w wybranym przez nas okresie. Instytucja udzielająca nam kredytu prześwietla dokładnie bilans naszych przychodów, wydatków, zobowiązań finansowych – i innych czynników, które mają wpływ na nasz budżet. Oprócz tego duże znaczenie ma też wybrany przez nas okres spłaty i oprocentowanie kredytu. Im dłuższy okres wybierzemy, tym rata będzie niższa, a więc łatwiej będzie uzyskać potrzebą kwotę kredytu. Warto też pamiętać, że musimy spłacić nie tylko dług, ale również odsetki. Dlatego zwykle im niższe jest oprocentowanie kredytu, tym większą kwotę możemy uzyskać.

Nie biegaj po bankach – tutaj sprawdzisz swoją zdolność kredytową bez wychodzenia z domu >>>

Sprawdź, jak widzi Ciebie bank

Najprostszym sposobem, by spojrzeć na siebie oczami banku i zobaczyć, na jak wysoki kredyt według niego “zasługujemy”, jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego. To intuicyjne w użyciu narzędzie, do którego wprowadzamy podstawowe informacje na temat naszego życia – zarobków, kosztów utrzymania czy wysokości zaciągniętych kredytów. Na podstawie tych informacji i wybranego przez nas okresu spłaty, kalkulator oblicza najwyższą kwotę kredytu jaką możemy uzyskać w poszczególnych bankach. Warto w tym wypadku korzystać z narzędzi udostępnianych przez wiarygodne firmy eksperckie – takie jak np. Expander – które regularnie aktualizują swoje kalkulatory, aby zawsze podawać najbardziej wiarygodne informacje, a przede wszystkim – które od wielu lat współpracują z bankami i dzięki ogromnemu doświadczeniu, znajdują dla nas najlepsze rozwiązanie.

kredyt hipoteczny, ekspert finansowy, kredyt na dom, kredyt na mieszkanie, kredyt na działkę

Za co dostaniemy „plusy” na kredyt?

Bank chce ograniczyć swoje ryzyko do minimum. Najchętniej pożycza więc pieniądze osobom, które mają wysokie dochody i stabilną formę zatrudnienia: umowa o pracę na czas nieokreślony to kilka punktów na plus. Z pewnością sprawę ułatwi nam też dobra historia kredytowa: jeśli wywiązaliśmy się solidnie już z jednej pożyczki, to bank z większym prawdopodobieństwem udzieli nam drugiej. Nie bez znaczenia jest nasze wykształcenie i branża, w której jesteśmy zatrudnieni. Informatyk pracujący w korporacji consultingowej budzi więcej zaufania niż zawodowy kaskader w filmach klasy B.

Minusy na bank

Istnieją oczywiste czynniki, które bank uzna za ryzykowne w przypadku udzielania kredytu: do takich należy niestabilna forma zatrudnienia i niższe zarobki. Są jednak też takie, które nie przyszłyby nam od razu do głowy. Kredytodawcy nie mają bowiem “lekkiej ręki” w udzielaniu kredytów osobom w podeszłym wieku, jak też przesadnie młodym. Również nasza sytuacja cywilna będzie nie bez znaczenia: utrzymywanie dużej rodziny, w której kredytobiorca jest jedynym pracującym odbierze nam wiarygodności. Tak samo, jak niespłacone dotychczas pożyczki czy świadczenia alimentacyjne, o których bank z pewnością się dowie. Im więcej niepewności w naszym życiu, tym mniejsza szansa na korzystny kredyt.

Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź swoją zdolność kredytową bez wychodzenia z domu >>>

Czy każdy bank widzi nas tak samo?

Odpowiedź na to pytanie to kategoryczne “nie”. Choć można wskazać ogólne czynniki, które sprawiają, że w oczach banku jesteśmy mniej lub bardziej wiarygodni, to każdy kredytodawca posiada swój własny system punktowania. Nie każdą sytuację w naszym życiu da się bowiem wymiernie przeliczyć na potencjalne ryzyko finansowe. Weźmy dla przykładu ślub: czy bycie w związku małżeńskim oznacza, że jesteśmy bardziej przewidywalni i odpowiedzialni? Czy wręcz przeciwnie: wiąże się z potencjalnym ryzykiem rozwodu i finansowych zawirowań? To każdy kredytodawca ocenia indywidualnie. Dlatego przed wyborem banku warto skonsultować swój wybór z ekspertem kredytowym, znającym dokładnie jego procedury oceny wniosków.

kredyt hipoteczny, ekspert finansowy, kredyt na dom, kredyt na mieszkanie, kredyt na działkę

Partnerem wpisu jest marka Expander.

Advertisement